Originální název: Gyertyák csonkig égnek

Leda (2014) 978-80-7335-381-0 184
Academia (2009) 978-80-200-1761-1 167
Euromedia Group (2006)
Academia (2001)

Po 2. světové válce emigroval Sándor Márai (1900 1989) do USA, odkud nesmiřitelně komentoval události ve své vlasti a v celém komunistickém táboře. I proto jeho prozaické dílo možná vždy vzbuzovalo větší pozornost svým politickým pozadím než literárními hodnotami. V novele Svíce dohořívají z roku 1942 jako by autor koncentroval vše dobré a krásné, co kdy literatura Rakousko-Uherska evropské kultuře dala, a především vše, co lze říci o přátelství, stáří, lásce, vztahu k životu a ke světu. (Založil/a: skjaninka)

Bernadette
  17. 10. 2016, 22:31
Masterpiece. Způsob, jakým Márai popisuje postavy a vypráví jejich příběhy a životní osudy je dechberoucí. Živé, barevné a tak reálné... Druhá, monologová polovina už tak oslnivá není, ale... zvláštní
tétéčko13
  9. 7. 2015, 0:47
Naprosto unikátním se mi na tomto příběhu zdá především úloha vypravěče. Po dočtení knihy jsem byla naprosto zmatená. Dělá si z nás autor legraci? Vodí nás za nos? Jak to tedy vlastně bylo? A šla jsem to číst ještě jednou, abych zjistila pravdu.