Bludiště seznamů

Originální název: La Vertigine della Lista

Argo - 2009
ISBN: 978-80-257-0164-5

Argo (2009) 978-80-257-0164-5 408

V historii západní kultury se často objevují sklony k enumerativnímu hromadění informací, ať už se jedná o seznamy svatých, výčty bájných zvířat či léčivých rostlin a popisy králem vlastněných pokladů. Bludiště seznamů může být omamující jak pro čtenáře, tak pro autory. Poetika seznamů se objevuje napříč v celé historii literatury, mezi autory, kteří výčty ve svých dílech používali, se řadí Homér, Joyce, Dickens a Kipling, jakož i autoři moderní či postmoderní, jako například Whitman, Pynchon či Calvino. Umberto Eco pojednává o fenoménu seznamů z literárně-vědného i historického hlediska a jednotlivé ukázkové výčty dokládá bohatým obrazovým doprovodem.

s-reader
  11. 6. 2010, 13:32
Dokážeš si hodiny listovat v etymologickém slovníku? Bloudíš s rozkoší stránkami encyklopedie? Fascinuje tě telefonní seznam? Pokud ano, asi pochopíš, proč napsal Umberto Eco Bludiště seznamů. Seznamy nalézá všude, na místech, kde by je člověk málo čekal. V obrazech, v básních, v próze. Postupuje systematicky, jak jinak, vždyť se kniha týká přísně systematického oboru, který je na umění aplikován, v každé kapitole objevíš popis určitého druhu seznamu či výčtu a následuje ukázka - reprodukce obrazu, báseň, část textu. Doporučuji tvé pozornosti, čtenáři, například ukázku z románu Itala Calvina Když jedné zimní noci cestující nebo ukázku z románu Gargantua a Pantagruel.
Kdyby Umberto Eco znal lépe českou kinematografii, nepochybuji, že by do své knihy zařadil i ukázku z filmu Na samotě u lesa, které začíná slovy: A to máte...
Irene
  9. 2. 2012, 17:10
Zajímavá kniha - líbily se mi ukázky z různých literárních děl i obrazový doprovod. Nikdy by me nenapadlo takovou knihu sepsat, ale je dobře, že to pan Eco udělal.