Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Bludiště seznamů

85%
4 11
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Bludiště seznamů
Autor:
Originální název: La Vertigine della Lista

Nejnovější vydání:
Argo - 2009
ISBN: 978-80-257-0164-5
Počet stránek: 408
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 5x v oblíbených
v přečtených 17x v přečtených
v knihovně 8x v knihovně
k přečtení 17x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 3x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Argo (2009) 978-80-257-0164-5 408

V historii západní kultury se často objevují sklony k enumerativnímu hromadění informací, ať už se jedná o seznamy svatých, výčty bájných zvířat či léčivých rostlin a popisy králem vlastněných pokladů. Bludiště seznamů může být omamující jak pro čtenáře, tak pro autory. Poetika seznamů se objevuje napříč v celé historii literatury, mezi autory, kteří výčty ve svých dílech používali, se řadí Homér, Joyce, Dickens a Kipling, jakož i autoři moderní či postmoderní, jako například Whitman, Pynchon či Calvino. Umberto Eco pojednává o fenoménu seznamů z literárně-vědného i historického hlediska a jednotlivé ukázkové výčty dokládá bohatým obrazovým doprovodem.

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

s-reader
100% 100% 100% 100% 100%
  11. 6. 2010, 13:32
Dokážeš si hodiny listovat v etymologickém slovníku? Bloudíš s rozkoší stránkami encyklopedie? Fascinuje tě telefonní seznam? Pokud ano, asi pochopíš, proč napsal Umberto Eco Bludiště seznamů. Seznamy nalézá všude, na místech, kde by je člověk málo čekal. V obrazech, v básních, v próze. Postupuje systematicky, jak jinak, vždyť se kniha týká přísně systematického oboru, který je na umění aplikován, v každé kapitole objevíš popis určitého druhu seznamu či výčtu a následuje ukázka - reprodukce obrazu, báseň, část textu. Doporučuji tvé pozornosti, čtenáři, například ukázku z románu Itala Calvina Když jedné zimní noci cestující nebo ukázku z románu Gargantua a Pantagruel.
Kdyby Umberto Eco znal lépe českou kinematografii, nepochybuji, že by do své knihy zařadil i ukázku z filmu Na samotě u lesa, které začíná slovy: A to máte...
Irene
80% 80% 80% 80% 80%
  9. 2. 2012, 17:10
Zajímavá kniha - líbily se mi ukázky z různých literárních děl i obrazový doprovod. Nikdy by me nenapadlo takovou knihu sepsat, ale je dobře, že to pan Eco udělal.