Pianistka

Poprvé vydáno celosvětově: 1983

Nakladatelství Lidové noviny - 2004
ISBN: 80-7106-728-8

Nakladatelství Lidové noviny (2004) 80-7106-728-8 253

Matka ve jménu své lásky způsobí, že její dcera není lásky schopná. Erika tak vede několik životů. Vše se zvrtne v okamžiku, kdy se seznámí s pohledným a talentovaným studentem: její temné vášně promění rodící se lásku v trýznivé peklo. Příběh je předváděn jakýmsi technizovaným odosobněným jazykem, který je pln násilí stejně jako „mezilidské vztahy“.
Román čerstvé nositelky NOBELOVY CENY a CENY FRANZE KAFKY byl také předlohou úspěšného filmu. (Založil/a: Khalidah)

cmuchal
  6. 6. 2015, 21:34
Několik měsíců mi trvalo než-li jsem autorčino dílo upřednostil a poznal její um, který náležitě předvedla v Pianistce. Ohromila mě svým propracovaným, atypickým stylem psaní a bohatým jazykem, se kterým nemá nejmenší problémy si vyhrát a používat trefné přirovnání. Žádné prvoplánové kreace písalkovství, nýbrž promyšlený děj se stupňující gradací a citem pro detail.
Situace, kdy hlavní hrdinka pozoruje v křoví pár metrů od ní vzdálený souložící pár a nutně potřebuje na toaletu, je jeden z nejnapínavějších, obscéních a nejvtipnějších momentů knihy. Elfriede Jelinek realisticky vylíčila nezdravou dominanci matky vůči své dceři a vážný destruktivní dceřin komplex, který se dostavil v důsledku celoživotního omezování a hlídání matkou.
Karliiina
  13. 7. 2016, 13:08
Z novodobých autorů (dejme tomu) je Elfriede Jelineková jedna z mála, kdo zachovává jistý um předchozí doby. Často až naturalistické popisy byly stavěny na základních psychologických principech muže i ženy, měnící se názory a náhledy, různorodý vztah matky a dcery, kdy se milují a zároveň nenávidí, to všechno bylo skvělou syntézou pocitů a vjemů. Kniha zřejmě neohromí všechny čtenáře, ale pro ty, co naslouchají autorce, bude skvostem.
misssicccka
  18. 11. 2010, 14:26
Autorčin jednolitý styl psaní není nic pro mne...teď už chápu, že na přebalu Vyvrhelů je napsáno, že je to její nejčtivější román...:( komentář musí mít minimálně 150 znaků a já nevím, co tam psát, tak snad jen: dostala jsem se na 80 stránku a dál to číst prostě nechci
Kadli
  22. 8. 2013, 10:59
Tak z této knížky jsem vážně rozpačitá. Jazyk - vytříbený. Naturalistické popisy. Moč sem, násilný sex tam. Pomalu lesbický vztah mladé ženy s její matkou? Jediné, co mě opravdu zaujalo jsou popisy Vídně a pocitů z hudby rakouských hudebních velikánů. Ne, k této knize už se nevrátím.