Černá kniha

Poprvé vydáno celosvětově: 1990

Argo - 2011
ISBN: 978-80-257-0488-2

Argo (2011) 978-80-257-0488-2 530

Mistrovský román jedinečným způsobem kombinuje příběhy a vyprávěcí postupy blízkovýchodních literatur s postmoderním stylem psaní. Hlavní hrdina, advokát Galip, pátrá po své záhadně zmizelé ženě Rüye a nevlastním bratru Celâlovi, známém novináři, jehož sloupky o Istanbulu a jeho historii tvoří důležitou část bohaté románové koláže. Galip se při svém pátrání vydává do spletitých ulic Istanbulu, dostává se do podsvětí, bloumá po chudinských předměstích a setkává se s mystiky, blázny i politickými aktivisty, pročítá Celâlovy novinové sloupky a populární detektivní romány a nakonec odhalí šokující pravdu o své ženě i o sobě samém… (Založil/a: jamalka)

Orhan Pamuk Orhan Pamuk
*07.06.1952

jamalka
  17. 5. 2012, 17:33
Při čtení této knihy plné labyrintu příběhů se velmi snadno dostanete na hranici šílenství. Chvilkama si sice myslíte, že již chápete, po chvilce se však opět dostaví nekonečný zmatek. Domnívat se, že konec knihy přinese rozluštění je v tomto případě opravdu utopie. Výkladu této knihy jistě existuje bezpočet pro mě je to jeden velký Babylon.
A otázka jak být sám sebou? No, a co jsem vlástně já? Nekonečně mnoho odpovědí, následováno dalšími otázkami.
Jedna z nejoriginálnějších a nejtěžších knih, co jsem četla, rozhodně nečekejte nic jednoduchého a odpočinkového.
snedy
  10. 4. 2014, 14:30
Pohádky tisíce a jedné noc pro dospělé, občas šílené, občas nudné, občas příčetné, velmi často naprosto geniální.
DannyBoy80
  18. 11. 2013, 13:44
Těžká kniha, hlavně proto, že autor na čtenáře úplně sere a píše téměř co mu příjde na mysl. Jasně je to proloženo vcelku hodně jednoduchým příběhem, který je obklopen spousou vaty, úvah a rozebírání sebe sama. Dozvíme se i něco z historie turecké literatury a dějin. Obecně je to velmi těžce čitelné a nejsem si jistý jestli to stojí za to. Celkově se to dá chápat různě a pro mě je to příběh blázna a schizofrenika.