Originální název: Čáp nejni kondor

Nezjištěno / Jiné - 2016
ISBN: 978-80-906330-0-1

Nezjištěno / Jiné (2016) 978-80-906330-0-1 112 Radůza records
Baobab (2011) 978-80-87060-44-5 72

Třináct povídek o dětství svébytné písničkářky, muzikantky a textařky Radůzy. Přesvědčivě a s humorem načrtává Radůza realitu sklonku 70. let. Líčí dětství na venkově očima hubené svéhlavé holčičky, která už ve svých čtyřech letech má na život jasný názor, a jejím prostřednictvím vypráví historky rodinné i vesnické a vykresluje citlivý literární obraz svých prarodičů i rodinných peripetií.
V povídkách s lapidárními názvy (Veranda, Kondor, Zavinovačka atd.) vykresluje babičku a dědu a především jejich venkovský způsob života - od všudypřítomného koloběhu: pouť, narozeniny, práce na dvoře, zabíjení králíků, nemoci psů, malé vesnické katastrofy, po nepodstatné detaily, které však dodávají textu naprosto hmatatelný rozměr a přenášejí nás do atmosféry vesnice, která dnes už v podstatě zanikla.
Radůza vládne temperametním prozaickým talentem, který v tomto případě oživila i krajovým nářečím z východních Čech. A stejně jako ve svých písňových textech dokázala i zde vytvořit výborný koncentrát nabitý energií. (Založil/a: jamalka)

Radůza Radka Vranková Radůza Radka Vranková
*17.03.1973

LadysR2
  19. 7. 2013, 7:24
Útlá knížečka, co pohladí na duši. Radůzyn styl vyprávění má kouzlo a její zážitky z útlého dětství ještě umocňují pěkné obrázky. A jestli za svoje dětství nebyla vůbec bita, jak popisuje, tak měla fakt nebetyčně trpělivou rodinu. Viz pomalovaná čerstvě nabílená veranda :-)
antoniana
  8. 5. 2015, 8:56
Skvělá kniha. Když jsem ji úplně poprvé otevřela, nemohla jsem se do ní začíst. Po nějaké době jsem se ke knize vrátila a naprosto mě okouzlila. Jazyk vyprávění je neuvěřitelný, navíc autorka dokáže naprosto přesně vykreslit atmosféru, která vás naprosto pohltí. Člověk začně vzpomínat na svá léta u babičky na vesnici. Tahle kniha je takový malý, nenápadný zázrak.
Astonius
  27. 1. 2015, 8:14
Dětství na vesnici z pohledu malé holčičky mě navrátilo do mého vlastního mládí a vybavila se mi moje vlastní babička, naši psi a zvířata, vesnice a léto, prostě moje dětství a ten skvělý čas. Knížku jsem četla s nostalgií a po kouskách, šetřila jsem si ji - v přetechnizované a moderní době, v jaké žijeme, byla opravdovým pohlazením po duši.
donee2
  12. 2. 2013, 15:48
Báječná kniha...spousta krásných českých výrazů.Zamilovala jsem si ji po pár řádcích.Líbí se mi autorčin pohled na svět v písních a příjemné překvapení je i její literární tvorba.Doporučuji!
Olive Hoover
  10. 7. 2012, 15:05
Příjemné lehké a veselé čtení. Není co vytknout.
Děda kouká na noviny. Krájí si slaninu a vypráví mi o kondorech. Prej jsou to strašně veliký ptáci. Maj křídla tak vobrouský, že kdyby je rozpjali, nevešli by se nám ani do seknice. Takovej kondor klidně odnese i dítě. Když si hraje venku. Chytí ho a odnese do hnízda svejm mláďatum a ty ho pak uklovaj a sežerou. Jo. A děda si zas ukrojí slaninu. Šla jsem radši za babičkou, kdyby přiletěl nějakej kondor, tak aby ho zahnala. Vzala by koště a praštila by ho po hřbetě jako našeho kohouta. Ten je taky zlej, ale babička se ho nebojí. A ten kondor by odletěl. Ajá bych tu zůstala. Šly jsme s babičkou spát do komory a babička mi vyprávěla Červenou karkulku. Nemohla jsem vůbec usnout, protože jsem furt přemejšlela, jestlije lepší, když člověka sežere vlk, nebo uklovou kondorátka. Vůbec jsem si nemohla vybrat.