Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Stará bolest

85%
4 4
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Stará bolest
Autor:
Originální název: Stará bolest

Nejnovější vydání:
Kava-Pech - 2011
ISBN: 9788087169308
Počet stránek: 192
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 2x v oblíbených
v přečtených 5x v přečtených
v knihovně 2x v knihovně
k přečtení 6x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Kava-Pech (2011) 9788087169308 192

Psychothriller s prvky hororu

Kde jeden život končí, druhý začíná.A i když máme pocit, že se rodíme čistí, své přízraky si neseme s sebou. V novém životě se spisovatel ocitá na temné straně. Ženu, s níž sdílí lože, nemiluje. Jeho díla jsou plná násilí a bolesti a jeho reálný svět je natolik pokřivený, že je
téměř nemožné rozeznat fi kci od skutečnosti. Žena plná světla mu předpoví tmu a samotu a zoufalý souboj o posledního skutečného přítele jej přivede až na samý okraj
příčetnosti. Osamocení, tvrdý alkohol, léky proti depresím, občasné noční návštěvy, smrt, která se popírá, a jedna díra v hlavě… Osud jej však neomylně dovede k nevyhnutelnému. Spisovatel musí stanout tváří v tvář tomu, nač zapomněl, a pochopit, kdo se ve skutečnosti ukrývá pod kovovou maskou. (Založil/a: Lachetis)

(více)  

Štítky

více  
Jan Sviták Jan Sviták
*01.08.1983

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Lyrinka
100% 100% 100% 100% 100%
  14. 1. 2012, 15:02
Velmi zajímavá kniha pojednávající o smutném období dvou lidí kterým zemřelo dítě.... Z nichž každý prožívá toto období jinak... autorem velmi dobře popsány detaily u kterých se nebojí ani peprných slov a sexuálních podrobností.. velmi dobře fantazijně zpracováno. Příběh není v žádném případě nudný, má překvapivý konec a vyskytují se v něm zajímavé postavové charaktery. Potěšilo mne že autor vychází z reality a objevují se místa kde vyrůstal, která také znám, protože pocházíme ze stejného města..
boboking
60% 60% 60% 60% 60%
  26. 11. 2011, 18:16
Mladý český autor Jan Sviták (*1983) po dvou knihách pro děti (Čertovo kopyto a Pekelný advent, obě vydané v roce 2010) se rozhodl vstoupit i na pole literatury pro dospělé. Titul „Stará bolest“ (nakl. Kava-Pech, 2011) je prezentován jako psychothriller s prvky hororu, který by snad měl být takovým odrazovým můstkem k další knize, o které se na jeho stránkách píše: „V dohledné době by (autor) rád čtenářům představil, jak vypadá v jeho podání čistokrevný horor.“ A po přečtení „Staré bolesti“ si celkem živě dokážu představit, jaké noční můry hodlá na čtenáře přenést.
Hlavním hrdinou jeho dospělácké prvotiny je mladý spisovatel, se kterým se seznamujeme skrze nejděsivější hrůzu, jenž může rodiče potkat - smrt vlastního dítěte. On i manželka se psychicky zhroutí, jejich manželství se rozpadá. Pro něj začíná období osamocení, nonstop alkoholového opojení, depresí a velmi živých nočních můr. Nastupuje cestu plnou bolesti, vnitřního neklidu, agresivity a sexuální zběsilosti. Cestu, po které ho provázejí bytosti z jiných světů, z jiné reality. Cestu, která ho má opět přivést ke světlu.
To první, čím bych charakterizoval jeho hlavní postavu, je naprostá duševní rozervanost. A tak obdobně lze charakterizovat i samotný děj. Stejně jako hrdina i čtenář postupně začíná ztrácet pojem o realitě. Co je skutečnost? Co snad opilecké blouznění? Jsem provázení duševním peklem, které ještě autor vybičoval ukázkami s děl našeho literárního hrdiny. Díky tomu se proto spíše klaním k žánrovému zařazení do hororu. Další význačnou postavou je přítel zvaný Magor, opět značně bizarní postava jako vzhledově, tak i životně. Jeho násilnický otec ho v dětství vlastně upálil zaživa. Dneska je z něj vzhledově de facto lidská zrůda. Jinak normální a úspěšný podnikatel. S jeho postavou jsou spojeny tedy i bizarní sexuální potřeby.
A samotná sex je v knize nepřehlédnutelný. Nelze se vyhnout erotickým, snad až pornografickým scénám, kterými kniha oplývá. Jakoby hrdinové hledali cesty ke klidu a odpuštění skrze sex. Ale to v dnešní moderní literatuře není nijak výjimečné a překvapivé. Sexuální otevřenost společnosti se jen odráží v literatuře.
„Stará bolest“ je kniha o bolesti, plná bolesti, snad moc temná a deprimující. Přesto s jistým pozitivním poselstvím v závěru. Prostě mi to připadá jako přesný výsledek psaní vzniklý při poslechu temných balad od Rammsteinu, což autor přiznává v doslovu.
Další info na www.jansvitak.cz