Originální název: Němá barikáda

Československý spisovatel - 1985

Československý spisovatel (1985) 94
Práce (1946)

Němá barikáda je povídkový soubor spisovatele Jana Drdy z roku 1946.
Jedná se o první prozaické ztvárnění událostí 2. světové války (včetně heydrichiády, Pražského květnového povstání a osvobození) v české literatuře. Patří k Drdovým nejpopulárnějším dílům.
Soubor je uvozen citátem z Halasovy básně Zpěv úzkosti.
Povídkový soubor byl použit jako předloha ke stejnojmennému filmu režiséra Otakara Vávry, jenž měl premiéru v roce 1949. Děj ústřední povídky Pancéřová pěst a filmu Němá barikáda se z části odehrává na Trojském mostě vedoucím z pražských Holešovic do Troje, tedy na místě kde ona barikáda byla fakticky postavena a který byl na počest obránců mostu po válce přejmenován na most Barikádníků.

zdroj: wikipedia.org (Založil/a: Khalidah)

ForFreedom
  11. 8. 2010, 16:21
Tohle je sporadické dílko, které je podle mého úsudku už ve školních lavicích zbytečně přeceňované. Jasně, Vyšší princim nebo Včelař, nebo nějaké útržky si člověk pamatuje, ale nic zvláštního ve mě tahle četba nevyvolala, ani nezanechala. Válka je vůl, a tak to prostě zůstane a Drda na to moc vliv mít už nebude.
soniaf
  2. 6. 2011, 18:57
Vím, že je Němá barikáda klasika, ale mě se to prostě nelíbilo. Hned v první povídce se hlavní postava nechala úplně zbytečně zabít, a proč ? Pro své přesvědčení? Pro lásku? Z hrdinství? Ne, úplně zbytečně!!! Navíc stejně "zbytečné" a dost patetické mi přisly i ostatní povídky, vyjma Vyššího principu a Pancéřové pěsti. Tyto dvě se mi jediné líbily, protože nebyli napsány pateticky a hlavní postavy byli zobrazeny jako "normální hrdinové".
Tojaheva
  2. 2. 2016, 12:17
Jako vždy u povídkových knížek mě některé příběhy nadchnou a některé obejdou. I přes je ale knížka krásná a velmi čtivě psaná.
S.monika
  12. 10. 2014, 10:46
Myslím, že hodnotit tuto knihu je velmi ošemetná věc .. vznikla velmi krátce po válce, takže by se člověk neměl zarážet nad popisovanými událostmi a činy. Ovšem i tak dílo hodnotím kladně a rozhodně by se mělo jednou za život přečíst.
Nantong
  12. 2. 2013, 21:48
Knihu jsem četla dvakrát...líbily se mi všechny povídky, nejvíce však Hlídač dynamitu, Včalař a Vyšší princip.
Claire27
  20. 6. 2016, 14:38
Některé povídky byly lepší, jiné horší, Ale každá mě nějakým způsobem zaujala a nutila přemýšlet. Samozřejmě mou nejoblíbenější povídkou, která mě i nejvíce zasáhla, je Vyšší princip. Vždycky jsem si myslela, že se jedná o samostatnou knížku podle které byl natočený film, a ono je to vlastně pár stránek, které jsou dle mého názoru dokonalé. Proto u mě ještě výše stoupl samotný film, který těch pár stránek prodloužil a vznikl jeden z nejlepších českých snímků. Pokud vás druhá světová válka zajímá, dílo si určitě přečtěte.
MolkoZuzka
  26. 9. 2013, 10:08
Je to už velmi dlouho, co jsem tuto knihu četla a v té době moje názory na ni byli velmi smíšené. Myslím, že se k ní v blízké době vrátím.
cheyene
  4. 8. 2010, 22:32
Některé příběhy by si zasloužily horší hodnocení, jiné lepší...celkově vzato tedy dávám 4*, protože mnohé z nich jsou vynikající. Např. Vyšší princip je nezapomenutelný..i ve filmové podobě.
-Nikola-
  19. 6. 2015, 21:21
Hrdinové byli až moc vyumělkování. Ale nemám nic proti. Tyhle doby prostě potřebují pořádně "chlácholivou náplast".
Povídky vyžadovaly mou velkou pozornost. Nedokážu pochopit, jak se na pár stránek vešla tak ohromná myšlenka soudružnosti. Rozhodně toto dílo patří k stěžejším dílům české literatury, neboť zaznamenává, co naší předci byli ochotni podstoupit a obětovat pro národ příští a pro stát jako takový, který známe dnes!
TajemnaM
  16. 11. 2011, 18:52
Některé povídky, jako Vyšší princip, nebo Vesnická historie bych ohodnolita výše, některé méně, takže celkově je to takových slabších 80%. Všechny ty povídky mají něco do sebe, a pravdou je, že u půlky z nich jsem uronila nejednu slzu. Ovšem musím dát za pravdu některým komentářům, že tam v některých něco prostě schází.
pove
  30. 7. 2012, 12:17
Nemám problém s povinnou četbou - válečné, zajímavé. Pro dvanáctileté děti k pochopení i v této době přiměřené.
sharky95
  5. 11. 2013, 16:13
Bohužel mě to nijak nenadchlo. Autorův styl psaní je zajimavý, ale párkrát jsem se v těch autorových metaforách ztratil. Aspoň, že to bylo krátké. Nejlepší povídka - Vesnická historie
1307_A_0507
  17. 2. 2013, 11:10
četla jsem kvůli povinné četbě a proto, že jsem ji měla na dosah doma v knihovně - a do dneška je to jedna z mých oblíbených knih
Snow
  19. 2. 2012, 23:29
Každá povídka si mi líbila a nejvíc asi včelař a vyšší princip.......................................
Elaine Lóre
  26. 12. 2011, 13:30
Vyšší princip je skvělý. A vlastně na kažedé povídce je něco, co zaručeně zaujme. Skvělé okupační dílo.
finduilas
  16. 6. 2015, 15:42
Ano, Vyšší princip je skutečně klasika a je to i velmi kvalitně napsaná povídka, ale jinak... z celé knihy dýchá naprosto jednobarevné poválečné vlastenectví, oslavování "obyčejných hrdinů" z řad dělnictva a tak podobně. Jediná povídka, která mě opravdu zaujala je Až vstanou mrtví: povídka psaná z pohledu prchajícího německého vojáka, který má doma rodinu, na kterou myslí a je vlastně obyčejným člověkem, skutečně vyčnívá ze stále opakujícího se vzorce ostatních povídek. Konec je opět předvídatelný, ale přesto- jedna hvězda jenom za tuhle povídku.
omackad
  22. 8. 2016, 16:53
Dílo je až překvapivě nacionalistické, což je vzhledem k dobovému kontextu jen částečně pochopitelné (vydáno v roce 1946). Nabádání k vraždění a radost z vraždění mi připomínají současné "Čechy Čechům". Tři hvězdy tedy dávám za, z mého pohledu až moc extremistické názory. Jinak kvalita díla a schopnost vyvolat emoce jsou obrovské! Nezbytnost v povinné školní četbě!
MATEJCIN
  4. 11. 2015, 23:44
Kniha je opravdu dobrá, měl by si ji přečíst každý Čech, je to totiž o obyčejných lidech, kteří se stali hrdiny. Nejlepší povídka je podle mě Vysší princip Až vstanou mrtví.
xlucka
  8. 6. 2015, 16:27
Velmi mě zaujaly povídky Vyšší princip, Hlídač dynamitu a Vesnická historie. Obsahově velmi silné, s jazykem jsem často měla problém a četla některé věty víckrát. Např. "A třebaže mu stojí ve vzpomínce ozářen plným letním sluncem, nic nevybavuje Willymu silněji než atmosféru spokojených vánoc, kdy on, starý brach Willy, sedí zády ke kamnům, popíjí z kalíšku voňavou, silnou kmínku a kouří tlustá hnědá cigára, jež způsobují v hlavě příjemnou závrať." (to je první věta odstavce, tj. nenavazuje na předchozí větu)
crowlady
  25. 9. 2013, 22:31
A mi se to líbilo! Při některých povídkách jsem až trnula hrůzou, jak to dopadne. Drda jde přímo k věci, ale i přesto mají příběhy určitou hloubku. Za mě čtyři hvězdičky :)
Wi.chita
  4. 5. 2013, 12:14
Divím se, že nemá lepší hodnocení. Myslím, že jsou povídky velmi dobře, poutavě a srozumitelně napsané, čtenáři přináší věrný otisk tehdejší doby. Na můj vkus je jich však málo, bohužel. Mezi mé nejoblíbenější patří Vyšší princip, Pancéřová pěst a Včelař.
kEE
  30. 5. 2012, 17:07
Pro mě to byla z té "školní klasiky" jedna z nejlepších knížek. Jestliže se někomu zdá, že v ní umírají nesmyslně a zbytečně, že dělají z Čechů pomstychtivé svině, tak věřte, že Drda popisuje čistou realitu. Jen se podívejte, kolik partyzánů umřelo v posledních dnech války, pouze pro to, že chtěli všechny Němce zabít. Mě se kniha právě z tohoto hlediska líbila.
Jehla
  13. 2. 2011, 22:01
Mě se tahle knížka nelíbila. Maximálně Vyšší princip stál za to, ale připadalo mi, že Drda zde povzbuzuje Čechy ke stejným činům, jako páchali Němci. Nejvíc mě dostala povídka Němá barikáda, kdy jsou ti tři klaďasi děsně šťastní, že můžou povraždit přes padesát Němců ... podle mě prostě trapas.