Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Ježíš a mýtus o Kristu

97%
5 7
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Ježíš a mýtus o Kristu Originální název: Ježíš a mýtus o Kristu

Nejnovější vydání:
Karolinum - 2007
ISBN: 978-80-246-1276-8
Počet stránek: 366
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 1x v oblíbených
v přečtených 7x v přečtených
v knihovně 3x v knihovně
k přečtení 3x k přečtení
právě čte 1x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Karolinum (2007) 978-80-246-1276-8 366

Studie je psána z konsekutivně religionistického pohledu. Znamená to, že se její autor bez vázanosti na křesťanskou víru a její věrouku snaží uchopit téma konsekutivně historicko-kritickou metodou jako kterékoli jiné historické téma. Přistupuje ke křesťanství jako k lidskému jevu lidských dějin a kultury. Ve svém pokusu o rekonstrukci minulých událostí nepočítá s nadpřirozenými zásahy. Nevykládá vznik křesťanské víry božím zjevením, resp. zjevením vzkříšeného Krista, nýbrž jako psychický proces, který se odehrál v myslích Ježíšových přívrženců, poté, co dr ještě plni Ježíšem hlásané vize příchodu božího království v bolesti a ve zklamání rozutekli po Ježíšově zatčení a ukřižování. Brzy se pak znovu v Jeruzalémě shromáždili, spojeni svou zjitřenou vizí, próto-vírou, že Bůh Ježíše vyvýšil, že ukřižovaný záhy přijde jako Syn člověka a království, které zvěstoval, nastolí. V této první fázi mělo společenství Ježíšových přívrženců po jeho ukřižování charakter židovské sekty; teprve v dalším procesu prochází zejména v helénistickém prostředí próto-víra Ježíšových přívrženců závažnými transformacemi. Ježíš je vyznán jako Kristus, jako syn boží, jako vzkříšený, jako kyrios - Pán a spasitel. Jeho kříž je pochopen jako mesiášská událost, jako oběť za lidské viny. Ke konci 1. století, především pod vlivem gnose, začínají pak první teologické úvahy o Kristu jako o vtěleném Logu a o jeho jednotě s Bohem, jež bude později postupně stále více chápána ontologicky.

Zdroj: zadní obal knihy (Založil/a: Tatsume)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Hledající
100% 100% 100% 100% 100%
  24. 12. 2015, 22:17
V mém životě přelomová kniha, do jejíhož příběhu jsem vstupoval s nadějí, že bude další krokem, kdy si budu klást otázky ohledně Boha, svého života a jeho nasměrování, zda se vrátit zpět na cestu pevného a závislého vztahu k Němu (tedy s tím, že se vrátím zpět), ale po jejímž přečtení jsem byl někde jinde - přišlo rozčarování, nitky pochybností, které jsem již měl, se začaly splétat v lano, které mě táhlo do "reálného" světa, kde jsme jen my nedokonalí lidé, kteří v touze rozumět sobě i všemu stvořili ideu Boha, neskonale dokonalé bytosti, která měla být esencí všeho kladného z nás, zdrojem veškerého poznání i nadějí. Přišel smutek z "dozrání", že vše je "trochu" jinak, ale i poznání, že "miluj svého bližního jako sebe samého" by mělo být krédem celého lidstva v jeho vývoji, na základě kterého se můžeme uzdravit a být si blíž, zavrhnout války a víc si všímat potřebných, nemocných.. možná v mé mysli přesun z jednoho "idealizovaného" extrému k druhému, možná jen další cesta k hledání "jiného" Boha, nebo spíše lepší pochopení jeho podstaty, hledání nového "vesmírného řádu", který stojí za vším ..
Tatsume
100% 100% 100% 100% 100%
  8. 5. 2015, 20:39
Racionalistický a demytologizující pohled na Ježíše Nazaretského (Krista) a křesťanskou církev na základě historických pramenů. Doporučuji k přečtení všem, kteří si myslí, že Ježíš byl bůh a založil křesťanskou víru...