Obléknu si půlnoc

Poprvé vydáno celosvětově: 2010

Talpress - 2011
ISBN: 978-80-7197-428-4

Talpress (2011) 978-80-7197-428-4 448

Tonička Bolavá, s níž jsme se setkali už třikrát v předchozích dílech tetralogie, má tentokrát víc práce než obvykle. Starý baron Chumfurttam, o něhož se starala, zemřel. Je třeba najít mladého barona Rolanda v Ankh-Morporku. Tonička se pro něj vydá a její osobní strážci - Nac mac Fíglové - trvají na tom, že poletí s ní. Ti si ovšem své povinnosti jako vždycky vysvětlují po svém. Pak se objeví Úskočný muž, děsivý lovec čarodějek. Tonička se rychle vrací zpět do rodného kraje, kde je třeba připravit pohřeb starého a svatbu mladého barona, ale Úskočný muž ji pronásleduje. I když není sama - kromě pomoci, se kterou všichni počítají, se objeví i pomoc, kterou by opravdu nikdo z nás nečekal -, střetnutí bude těžké. Poslední díl příběhu by měl mít šťastný konec, ale znáte Terryho Pratchetta. Kdo ví? (Založil/a: Charlie91)

Terry Pratchett Terry Pratchett
*28.04.1948 - †12.03.2015

togaf
  13. 11. 2014, 15:07
Jako obvykle skvělá jízda s Toničkou a Pratchettem. Hodně se mi líbil Fíglí slovníček v závěru knihy. Tonička je skvělá nástupkyně Bábi Zlopočasné, aspoň já ji tak vidím. Škoda, že její dobrodružství už nemají pokračovat. Ale kdo ví...třeba Terry změní názor.
Keatin
  21. 7. 2012, 23:54
U této knihy pouze lituji, že jsem si nepřečetla první tři díly věnované Toničce Bolavé a rovnou jsem otevřela díl poslední. Nicméně, není "Pratchettovky", aby se nečetla skvěle a rychle ...svižné, vtipné, Nac Mac Fíglové mi byli nesmírně sympatičtí a když se tam objevil i můj oblíbenec, muž ve zbrani, Karotka Rudykopalsson s Anguou ...prostě skvělá kniha, skvělého autora. Jdu sehnat předchozí tři díly.

Tonička, jak už tady bylo níže napsáno, mi opravdu připomíná sociální pracovnici, avšak řečeno novou terminologií ...sociální pracovnice se zdravotnickým profilem. :)
illy
  4. 10. 2012, 14:16
Jo, jo. Tonička nám dospěla, nad Křídou se zatáhly mraky a příběh je o trošku temnější. Ale výborně se čte a já se zase po čase vrátil rád do světa Zeměplochy.
prkali
  2. 2. 2013, 20:17
"O jezdeckých sochách, zvláště o těch, které mají v sedle jezdce, existuje spousta pověstí. Tak například se říká, že v počtu a umístění koňských nohou je jistý kód. Když je ve vzduchu jedna noha, byl jezdec zraněn v boji, dvě nohy znamenají, že byl jezdec v boji zabit, tři nohy ve vzduchu říkají, že se jezdec cestou na bojiště ztratil, a čtyři nohy ve vzduchu jsou jasným znakem toho, že byl sochař velmi, ale opravdu velmi dobrý."
psychoklara
  27. 1. 2014, 18:43
U psí nohy! Sérii s Toničkou mám přečtenou! Co teď?

Poslední díl se hemžil skoro všemi čarodějkami, co jich kdy po Zeměploše chodilo a to je další důvod, proč je to zábavné čtení, kde všechno krásně zapadá dohromady a člověk si nemusí s námahou vytvářet představu dalších postav, kdykoliv se některá objeví, protože už je prostě dobře zná :). U Pratchetta se mi líbí, že si nepotrpí na dramatické závěry, ale všechno se většinou pozvolně řeší samo (hlavní hrdinka zachraňuje svět a u toho si vaří čaj, apod.) a to mi přesně vyhovuje. Kein stress :). Díky, pane Pratchett :).
Jasanek
  14. 9. 2012, 17:10
Geniální! Pratchett nikdy nezklame, knihu jsem slousknul za 5 dní a neustále jsem si kladl otázku, proč jsem teď půlroku nečetl nic od tohoto brilantního autora. U nikoho jiného se mi totiž nestane, že se rozesměju tak, až se na mě lidi dívají, zda jsem se nezbláznil.
V této knize je všechno, Tonička, fíglové, Elánius, Karotka, Bábi Zlopočasná, Stařenka Oggová ... Díky, díky!
Bernadette
  10. 4. 2015, 23:12
Tonička už mne zase chvílema rozčilovala... abyste pochopili proč, postačí jediná věta: "Fíglové vás dostanou z jednoho maléru tak, že vás dostanou do jiného, většinou ještě většího." A kdo ti asi celou dobu pomáhá a pokaždé ti zachraňuje zadek, což? Fíglové, nae!?
Ale stejně mě moc mrzí, že je příběhům s ní navždy konec... Bandu z Křídy jsem si zamilovala a těžko se s nimi loučí... ale jisté je, že tahle kniha byla víc než důstojným zakončením jejich dobrodružství...
Pim
  18. 6. 2014, 22:20
Na Toničku je spoleh, že si člověk přijde na své… hřejivé a milé.

ale jinak:
"Vím, že to víš, lebo si múdrá, a taky vím, že přede mnú děláš, že to nevíš, tajak já dělám, že nevím, že ty děláš, že nevíš, ale víš, ale ty víš aj to, že já vím, že ty děláš, že nevíš, ale že aj já dělám, že to nevím, je to tak?"

"On to vlastně vůbec nebyl její problém. Jak nádherné je narazit na problém, který není váš!"
huttershofen
  11. 1. 2013, 23:40
Pratchetta miluju a série o Toničce patří k mým úplně nejoblíbenějším. Přesto budu rýpavej, protože konec mě zklamal. Celou knihu se chystáme na velký boj, kvůli kterému se sjedou i nejsilnější čarodějky, aby kdyžtak zasáhly... Už se řítí, napětí graduje..a pak, pak jak kdyby Terrymu došel nápad, závěrečný souboj..kde je ta lehkost nápadu s pánvičkou, nebo konec naruby se Zlojrojem. Navíc nám Tonička dospěla nějak moc, ta závěrečná morální smršť, je kapku moc. Ale nic to nemění na faktu, že jsem celou knížku přečetl skoro v kuse, ač kritizuju, má jinak všechny klady klasické pratchettovky.
chazynka
  25. 8. 2014, 13:56
Typický Pratchett! Ani nevadilo, že jsem předchozí díly o Toničce nečetla, ale zcela nepochybně je vyhledám. Hodně mě bavili postavy Nac Mac Fíglů a u Béhovada jsem se fakt dost nasmála. Pratchett prostě umí :-)
adevr
  15. 1. 2012, 19:47
To se zase panu Pratchettovi povedlo.
Sem tam když dočtu, tak zavřu knihu s pochvalným pokýváním... tentokrát jsem přidal i velice pochvalné zabručení...:)
Veunek
  3. 10. 2014, 13:23
Ach, touto knížkou končím sérii o Toničce a musím říct, že se mi bude stýskat :). Při čtení těchto příběhů mám vždycky úsměv na rtech, taková supr trupr knížka pro navození dobré nálady, až mám chuť být s Toničkou kamarádka a čarodějničit v tom jejich světě. Tahle Pratchettova série byla mou první, co jsem od něj četla, a určitě se vrhnu na další. Doufám, že v některé knize opět narazím na postavy, které jsem si už stihla oblíbit :).
Slarque
  28. 5. 2014, 16:33
Chtěl jsem zjistit, co je zač jedno z velkých jmen humoristické fantastiky. Očekával jsem ovšem něco ve stylu Douglase Adamse, ne že se budu prodírat lehce humorným příběhem, který by se dal beze zbytku převyprávět jediným odstavcem (vlastně byla celá knížka natolik o ničem, že jsem si tam děj musel spíš představovat), a zasměju se zhruba jednou za každých sto stránek. Čtvrtý z příběhů teď už šestnáctileté čarodějky Toničky Bolavé mě zkrátka nijak nenadchnul. Čím si tento fenomén vysloužil tolik čtenářů, že těch knih je už asi čtyřicet, fakt nechápu.
MM1979
  26. 4. 2016, 6:07
Je či není Obléknu si půlnoc součástí série Úžasná zeměplocha? Aby někdo nepodlehl mystifikaci vydavatelů a neuvěřil jim, že úžasná zeměplocha je série 41 knih (včetně jedné o Toničce, co u nás ještě nevyšla) .-) Sice vyšlo více jak 40 knih z prostředí Zeměplochy, ale v sérii úžasná Zeměplocha je knih 35. A Svobodnej národ, Klobouk s oblohou, Zimoděj a Obléknu si půlnoc včetně úžasný Mauric jsou pouhé příběhy ze Zeměplochy (je to většinou i na přebalu) a nejsou součástí série Úžasná Zeměplocha. Pak byste tam mohli počítat i ostatní tituly Zeměplochy jako je Věda na zeměploše (Darwinovy hodinky a Koule), Průvodce po zeměploše či Výtvarné umění Zeměplochy a to nikdo nedělá ani největší fanoušci a vydavatelé… jde o to, že ne vše, co má nálepku Zeměplocha (zmiňuje se o ploše či se na ní odehrává) je součástí úžasné série Úžasné zeměplochy :-) Jinak samozřejmě je to jen akademické pojednání o pojetí série spíše pro fanoušky. Ostatním může být úplně jedno, zda kniha je ze série či není, prostě se líbí, anebo nelíbí.
hextrixhlavohekr
  16. 2. 2015, 11:53
Další superčarodějná kniha, zábavní Fíglové, cesta do Ankh-Morporku, jen mi neseděl moc ten konec, ale připravuje se pokračování tak se moc těším, moje nejoblíbenější řada ze Zeměplochy.
Tinah
  31. 10. 2013, 0:03
Další z řady příběhů o Toničce Bolavé. Tonička nám dospěła a její problémy jsou zase o něco drsnější, ještěže jsou jí, už tradičně, v patách Nac Mac Fíglové. Tentokrát se Tonička dostane i do Ankh-Morporku, kde dojde i k setkání s Městskou hlídkou. Čarodějky, Nac Mac Fíglové a městská hlídka v jedné knize - co si přát víc :)?
estrella18
  21. 11. 2011, 21:12
Jedna z nejlepších knížek P. co jsem četla. Tonička už vyrostla, líbí se mi princip toho, jak se chovají čarodějky, je to něco jako příručka pro humanitní a sociální pracovníky:) Nac Mac Fíglové mě popravdě už trošku nudili, ale asi je to věc názoru.
Dávám 5 hvězdiček.