Expres Praha - Radotín

Originální název: Expres Praha - Radotín

Mladá fronta - 2011
ISBN: 978-80-204-2498-3

Mladá fronta (2011) 978-80-204-2498-3 176

Popisů krize dospívání najdeme v domácí i světové literatuře bezpočet. Autoři rozpomínající se ve zralém věku na tuhle etapu si leccos nevybaví a něco zas přikryjí nánosem sladké nostalgie. Povídkový debut
Pavla Bušty je v uvedeném ohledu čestnou výjimkou: vzhledem k tomu, že jej začal psát na samém prahu plnoletosti, neměl se dnes devatenáctiletý autor nač rozpomínat.
Petr, autorovo alter ego žijící na poklidném pražském předměstí, v sedmnácti příbězích upřímně a až klinicky přesně mapuje své fyzické a duševní zrání poznamenané konflikty s rodiči, učiteli, vrstevníky… i
se sebou samým. Vyprávění postrádá obvyklý neduh
teenagerských textů – nadutost, sebestřednost, neschopnost sebereflexe – a naopak srší vtipem a břitkou ironií. Puberťák s tváří zarudlou pučícím akné se v něm dokáže hlasitě vysmát i vlastním nezdarům, nad nimiž by jiní možná plakali. (Založil/a: Shax)

Pavel Bušta Pavel Bušta
*18.11.1991

maryanapple
  6. 4. 2012, 23:25
Každý z nás má své originální historky z mládí, které se jistě vyrovnají těm, s nimiž se v knize seznámíme. Nicméně, jak vidno, pouze jedna desetimilióntina obyvatel ČR je schopna své dospívání zaznamenat pro budoucí pokolení způsobem čtivým, záživným a hlavně zcela autentickým (žádný div, když se většina pasáží knihy odehrála nedávno). Jsem pyšná na generaci dnešních "dvacátníku", k nimž se, kromě autora, řadím i já. Jen houšť, kolegové, jen houšť...
ahska
  5. 2. 2012, 15:25
Knížku jsem přečetla hned dvakrát po sobě a určitě ani to nebylo naposled.U některých situací jsem se smála nahlas(což se mi už dlouho u žádné knížky nestalo).Vzhledem ke svému věku se s autorem v mnoha věcech plně ztotožňuju a opravdu na mě silně zapůsobil,dokonce několikrát donutil k silnému zamyšlení.Rozhodně všem doporučuju.