Tovaryšstvo Ježíšovo

Originální název: Tovaryšstvo Ježíšovo

Mladá fronta - 1995
ISBN: 80-204-0471-6

Mladá fronta (1995) 80-204-0471-6 245

Ivana Čornejová se ve své knize pokusila postihnout osudy řádu Tovaryšstva Ježíšova v českých zemích v rozmezí let 1556-1773. K napsání této knihy a vůbec ke studiu historie jezuitského řádu ji přivedla kniha Jiřího Šotoly „Tovaryšstvo Ježíšovo“, ze které je v knize také častokrát citováno. Autorka nás seznámila se životem Ignáce z Loyoly, především s událostmi, které ho ovlivnily natolik, že se rozhodl pro založení Tovaryšstva. Dozvídáme se zároveň o cestě jezuitů do českých zemí, o duchovních základech a vnitřním uspořádání řádu či o podobě jejich školského systému. Od samotné podoby společenství se dostáváme k bitvě na Bílé hoře, která znamenala již patrný zlom v rozmachu Tovaryšstva, až ke zrušení řádu papežem Klimentem XIV. v roce 1773. Součástí knihy jsou také dobové malby a portréty jezuitských představitelů. (Založil/a: Hannie)

Hannie
  29. 10. 2011, 19:20
Kniha mě příjemně překvapila. Autorka dokázala celou historii působení jezuitů v českých zemích zpracovat velmi čtivým způsobem i v dostačující délce, tedy kniha je určitě vhodná i pro čtenáře - laiky. Zároveň chce autorka naznačit, že působení jezuitů v Čechách nelze hodnotit pouze v negativním smyslu.