Obrana Sokratova

Obrana Sokratova
Originální název: Apologia Sókratus

Odeon - 1971

Odeon (1971) 102 překlad Jaroslav Ludvíkovský

Obrana Sokratova je Platónova verze řeči Sokrata, kterou se obhajoval před Athénským soudem proti obviněním, podle kterých kazil mládež, nevěřil v bohy uznávané státem a vytvořil si nové božstvo.

Anglický název tohoto dialogu – Apology – může vést k nesprávnemu výkladu. Sokrates se totiž neospravedlňuje před soudom za to, čemu věří a co dělá. V tomto případě má slovo Apology jiný význam: obhajoba svého přesvědčení a činů (z gr. απολογία).

Zdroj: www.databazeknih.cz, www.wikipedia.org (Založil/a: jatox)

Tanmut
  6. 2. 2014, 22:18
SPOILER: No, nevykecal se z toho. Tvrdil, že ani nechce. Ale základní myšlenka - být moudrý díky uvědomění si své nemoudrosti - stále platí.

Musím přiznat, že se klaním na stranu minoritní, tedy k těm (ať už jsou to historici filozofie či laici jako já), kteří považují Sokrata za postavu imaginární. Jako my máme Járu Cimrmana, měli řečtí filozofové jeho a jemu vkládali do úst své odvážné myšlenky - snad aby nedopadli jako on.
Al-Borak
  7. 2. 2013, 1:14
Za Sokratovo moudré řečnění stojí přečíst. Navíc je "Obrana Sokratova" jedním z mála Platónových děl, které není dialogem.
Cattaclysm
  23. 5. 2016, 12:20
"Nejmoudřejším mě nazval bůh proto, že já jediný jsem si vědom své nevědomosti."
"Ale buďte si jisti, že bych nezměnil svého konání ani mám-li stokrát zemříti."
"Není nesnadné uniknout smrti, avšak mnohem nesnadnější je uniknout špatnosti; neboť ta běží rychleji než smrt."
Katerina06
  6. 2. 2015, 11:58
Mám ráda sokratovskou literaturu. Východiskem Sókratovy filosfoie je "Poznej sám sebe". A prostředkem tohoto sebepoznání je právě dialog. Používá metodu, kdy krok za krokem přivádí oponenta k tomu, že vědění, na němž si partner dialogu zakládal, je věděním nedostatečným a tak ho dovede ke znalosti vlastní neznalosti = vím, že nic nevím (přiznání vlastní nevědomosti je největší moudrost).