Originální název: To the Last Man

Oddych - 2000
ISBN: 80-7284-014-2

Oddych (2000) 80-7284-014-2 374
Návrat (1992)
Českomoravské podniky tiskařské a vydavatelské (1929)

Jean Isbel odjíždí z Oregonu na ranč svého otce do Tonta Arizona, protože je to otcovo přání.Ranč sužují krádeže dobytka a spory s pasáky ovcí.Příběh o nepřátelství dvou rodů je dodnes znám pod názvem"Válka v Pleasant Valley" (Založil/a: Francoa)

Zane Grey Zane Grey
*31.01.1872 - †23.10.1939

Francoa
  26. 12. 2011, 8:56
Kniha pojednává o nepřátelství dvou rodů a sporu mezi dobytkáři a chovateli ovcí.Příběh je založen na skutečných událostí pře, mezi rodinou Johna Tewkesburyho a Thomase Grahama žijících v údolí Pleasant Valley(Příjemné údolí).Na pozadí historických událostí děj graduje do strhujícího konce.Kniha teď v 21.století konečně vyšla v U S A v necenzurované verzi ,tak jak jí Grey původně napsal pod názvem Tonto Basin.
Kniha byla 3krát zfilmována a to v roce 1923,studio Paramount,hl.r. Richard Dix a Lois Wilson,podruhé 1933 zase st. Paramount,hl.r.Randolph Scott a Esther Ralstovn,Shirley Temple,třetí verze v roce 1947,st.RKO,hl.r.Tim Holt a Martha Hyer.

Londi
  25. 1. 2013, 22:00
Tahle byla má nejoblíbenější westernová, když jsem dospívala. Byla opravdu napínavá, plus jako bonus příběh "Romea a Julie" na pozadí rodových sporů. Opravdu mi z ní zůstal pěkný pocit, který za ta léta ani trochu nevyprchal.