Tomáš Garrigue Masaryk

Tomáš Garrigue Masaryk Originální název: Thomas Masaryk

Paseka - 2004

Paseka (2004)

Obsáhlý životopis prvního prezidenta Československa z pera francouzského historika, profesora pařížské Sorbonny.

Podklady ke knize autor shromažďoval 10 let, z nichž 5 strávil v českých archivech. (Založil/a: rosavtrave)

Hledající
  1. 7. 2015, 13:01
Po přečtení knihy "Formování českého židovstva", kde byla zmínka o Masarykovi, hilsneriádě a vůbec jeho vztahu k židovské otázce, přede mnou opět vyvstala otázka, kdy si konečně něco o našem prvním prezidentovi (či od něj přečtu), protože je to trochu "ostudné" o této postavě stojící u základu naší státnosti nic moc nevědět. Náhodou jsem byl na návštěvě u svých kamarádů, kde jsem jako obvykle "provozoval" svůj zlozvyk - prohlížet knihovny navštívených lidí, a právě výše uvedená kniha mi padla do očí, takže bylo rozhodnuto a zapůjčeno. Osobně mě nejvíce překvapilo, jak moc lidí nesouhlasících, nerozumících či otevřeně se stavících proti Masarykovi stálo, a že bylo tedy s podivem, že vše ustál a stal se prezidentem. Možná podobně jako u Havla ho spíše oceňovali v zahraničí, domácí postoj se musel zákonitě změnit až s odstupem času při pohledu zpět. Čte se to velice dobře, nemám možnost srovnání s jinými publikacemi, ale kniha mě od začátku chytla, měla spád, dobře se pamatovali i různé podrobnosti z jeho života (otázka na jak dlouho ?), prostě hodnotím velice kladně a doporučuji.