Originální název: Histoire du chevalier des Grieux et de Manon Lescaut

Odeon - 1983
ISBN: 01-074-82

Odeon (1983) 01-074-82 153
Nezjištěno / Jiné (1925) 263 Hyperion

Manon Lescaut je novela francouzského spisovatele Abbé Prévosta vydaná roku 1731 jako sedmý a zároveň poslední svazek Mémoires et aventures d'un homme de qualité (francouzsky Paměti a dobrodružství vzácného člověka). Byla ve své době kontroverzní a její vydávání bylo krátce po publikaci ve Francii zakázáno. I přesto se stala velmi populární a nezákonně se šířila mezi lidmi. V následující edici z roku 1753 odstoupil Abbé Prévost od příliš skandálních detailů a včlenil do díla moralizující vysvětlivky. (Založil/a: Khalidah)

#opera  #novela
Antoine Francois Prévost Antoine Francois Prévost
*01.04.1697 - †23.12.1763

Peetuliska
  26. 2. 2014, 15:32
Rytíř de Grieux se zamiluje do andělské potvory a ničí si život, tak by se dal v krátkosti vystihnout děj tohoto románu. Typický motiv lásky zasazen do 18.století.
Nevím, zda se mi více nelíbilo Nezvalovo zpracování, každopádně pěkná kniha.
Děčínský
  29. 6. 2016, 20:17
Jak říká text na obálce: Jediné dílo, pouhá část ze 200 svazků, které napsal, proslavilo autora...V čem to asi je? Já jsem si nejdříve přečetl skvostnou báseň Vítězslava Nezvala, a tak jsem byl originálním textem zklamán. Text příběhu je dobrý pro pochopení básnického vyjádření děje. Myslím, že kdyby ch zůstal jen u básně o mnoho bych nepřišel.
Mersault
  6. 4. 2014, 21:39
Pěkný příběh o lásce napsaný hezkým a čtivým jazykem (překlad Jaroslava Vobrubová-Koutecká). Doporučuji!