Dauphin - 2013
ISBN: 978-80-7272-433-8

Dauphin (2013) 978-80-7272-433-8 488
Orbis (1973) 11 - 033 - 72 364

Strhující autentická výpověď o dvaceti rocích života, jež strávila "bílá" žena španělské krve Helena Valerová mezi Yanoámy, Indiány, kteří žijí v neznámých pralesních prostorách mezi Venezuelou a Brazílií. Italský etnograf vtétoknize zaznamenal přímé svědectví hrdinky, unesené v dětském věku r. 1937 a navrátivší se až v letech zralé matky několika dětí do civilizace bělochů. Její vyprávění, velmi výrazné a barvité, umožňuje nahlédnout zevnitř docelkuživotních způsobů přírodních lidí. (Založil/a: SonaH)

xerdsfsd
  17. 5. 2014, 22:13
podle mne mimořádný příběh, mimořádná zkušenost a velmi hezky, čtivě napsáno. Mrzí mne jen, že jsem se dočetla, že podobná kniha byla napsána i o zkušenostech a pocitech autorky po návratu mezi bělochy, a ta u nás zatím nevyšla.
Nifrea
  14. 12. 2015, 15:51
Kniha velmi zajímavá. Zajímaly mě hlavně informace o tom, jak se indiání léčí z různých nemocí, jejich mýty a příběhy. Na druhou stranu musím říct, že jak je kniha dlouhá, na konci už mi to chvíli přišlo, že je to hlavně příběh o tom, který kmen s kterým bojuje a kdo se koho rozhodl pomstít a zabít. I přesto je Helena zklamaná ze světa bílých, kam se nakonec vrátila. Překvapilo mě hodně i to, jak se u indiánů berou rodinné a manželské vazby, jak si různě "přehazují" ženy i děti, zabijí svého bratra, vyvraždí celý kmen kvůli tomu, že jeden druhému ukradl manželku, apod. Ale to asi do toho světa, o kterém kniha vypráví, patří. Jen pro čtenáře z "našeho" světa je to trochu extrémní:)