Už hořela, když jsem si do ní lehal

Už hořela, když jsem si do ní lehal Originální název: It Was on Fire When I Lay Down on It

Argo - 2008
ISBN: 80-7203-029-9

Argo (2008) 80-7203-029-9 140
Argo (1996)
Odeon (1993)

Laskavá zamyšlení, drobné příběhy a filozofické postřehy amerického autora. Vyprávění je zcela prodchnuto radostí ze života, průzračným způsobem oslovuje v člověku jeho lepší já a dává smysl i těm nejobyčejnějším věcem na světě.

Anael
  31. 8. 2012, 18:33
Jedna z mých nejoblíbenějších knížeček od Fulghuma. Četla jsem ji dřív než Školku a nakonec objevila kouzlo krátkých příběhů tohoto amerického autora.
Rames
  2. 10. 2012, 12:35
Je to soubor malých příběhů o lásce o životě a o smyslu života který si každý musí najít sám . Takový typ literatury není můj šálek kávy.
Myrddin33
  27. 5. 2015, 19:22
U Roberta nemohu nikdy dospět k objektivnímu hodnocení jeho knih. Nikdy jsme se nepotkali a asi ani nikdy nepotkáme, ale přesto v něm mám velkého přítele. Jeho příběhy mi vždy pomohou, když potřebuji utéct od starostí, "vypnout" nebo jen potřebuji přítele na cestu vlakem. V knize mě nesmírně pobavil příběh o svatbě, úvodní příběh, házení si s mozkem a mohl bych dlouze pokračovat. Jednoduše další krásný čas ve společnosti skvělého přítele. :)
Tojaheva
  15. 5. 2015, 10:15
Tuto knížku nám četla učitelka češtiny na základní škole a už tenkrát se mi velmi líbila. Už se těším, až se k ní znovu vrátím a přečtu si ji sama v klidu.
marta-b
  8. 2. 2010, 21:13
Tato knížka už se mi moc nelíbila, protože jsem před ní četla Fulghumovu "Školku" a přišlo mi to dost podobné, jen o dost slabší.
Ivet
  29. 7. 2016, 13:25
Teprve moje druhá kniha od Roberta Fulghuma (po Slova, která jsem si přál napsat sám), ale mám ho ráda čím dál tím víc. Setkala jsem se s ním na Colours of Ostrava 2016, kde s ním byla skvělá diskuze, načež jsem neodolala koupit si tuto knihu a spěchat pro autogram.
V reálném životě je tento autor stejný pohodář a vtipálek, jak napovídá obsah knihy. Krátké příběhy nepotřebují tolik pozornosti, mají skvělou pointu a člověk se zamyslí nad vlastními příběhy a problémy.

Rozhodně jsem touto knihou s Fulghumem ještě neskončila.
eliza
  2. 1. 2014, 21:45
Mám Fulghuma docela ráda, ale snad mi jeho skalní příznivci odpustí, někdy mi ta jeho bezbřehá rozjásanost kapánek leze na nervy a to se rozhodně nepovažuji za žádného pesimistu.
Vojtik69
  7. 11. 2010, 21:16
Na první přečtení je to dobrá knížka, ale když se k ní člověk vrátí, tak už ho vůbec nebaví. V půlce fejetonu si vzpomene na pointu a už mu nějak začne chybět motivace fejeton dočíst
Lenitschka
  18. 4. 2011, 10:14
Poblinkaná nevěsta je prostě příběh, kterému se nelze nesmát :-) Fulghum patří mezi mé nejoblíbenější autory, v jeho textech je tolik pravdy a životních zkušeností. Další z těch, kteří zaručeně zvednou náladu v trudomyslné chvilce.
dollyk
  9. 9. 2016, 23:09
Tak jeho první knihu jsem nečetl, ale asi se nic nestalo. Neříkám, že to nebylo zajímavé, ale příběhy, které popisoval, byly až na výjimky dost fádní a předvídatelné. Jako by vyprávěl o všem, co se doslechl v hospodě, bez ladu a skladu to vyšperkoval a bez nijak velkých point to pustil do světa. Neříkám, své čtenáře to má a ti lidé ho hltají a berou z jeho názorů poučení i sílu do života, prosím, to vše je možné, ale mě ta křesťanská morálka opepřená svobodomyslností a svévolností nijak neoslovila. Jeho argumenty a východiska mě prostě nepřesvědčují. Hledat lidskost a krásu a lásku v příběhu americké svatby, která se i přes desetitisíce dolarů nevydařila, sice jde, ale je to jiný druh lásky, krásy a lidskosti, než vyznávám já. A tak je to s většinou jeho esejí nebo črtů nebo jak to nazvat. Na druhou stranu musím uznat, že jeho postřehy z předávání vizitek a představování se pomocí vyslovení jména své profese byly trefné a líbili se mi. No, tak jako na každé knize je něco skvělého a něco hloupého, tak i zde jsem našel obojí. Moralizování skryté za přátelskost projevu jsem přešel bez reakcí a to neotřelé hodnocení reality, jež mi bylo blízké, jsem ocenil. Jinak, pane Fulghume, jedna zkušenost prozatím stačila. To vaše „obyčejné“ lidství, co tu presentujete, mi nepřichází tak zajímavé, abych si ho musel dávat denně před spaním.
Czermy
  19. 10. 2010, 21:48
Je to velice milá věc, když je duchovní filozof radující se ze života, je radost s ním tu jeho radost sdílet, i když, nelze mu trochu nenávidět, sám bych rád lokal život takovým způsobem jako on.
AnneD
  1. 5. 2016, 12:24
Lehce shrnutelné v jedné větě: Fulghum je geniální.
Po přečtení ve mně kniha vyvolala takový pocit, jaký se ještě jiné nepovedl. Určitě se k ní ještě nekolikrát vrátím.
Neferit
  5. 10. 2014, 20:05
Přečetla jsem poměrně nedávno, a ačkoliv ne každý fejeton mě uváděl do vytržení, celá kniha si udržela moji pozornost až do úplného konce, a že jse to četla v kuse.

Myslím, že Fulghum nemusí sednout úplně každému celou svojí tvorbou, ale stejně tak si u něj každý něco najde.
JuliaLampone
  27. 10. 2013, 22:19
Tomuhle říkám knížka, která pohladí na duši! Sice moje zatím první kniha, ale rozhodně budou následovat další.
Maribel
  10. 2. 2012, 13:54
Knížka se mi moc líbila. U povídky s nevěstou jsem se smála, až se lidé v metru na mě divně dívali :-) Už dlouho se mi nestalo, aby na mě knížka přenesla tolik pozitivní energie. Všechno to jsou drobné postřehy ze života, podané naprosto jedinečnou formou (nikdy bych neřekla, že se dá tak vtipně napsat povídku o odpadu ve dřezu).
dereti
  9. 8. 2010, 14:09

Já to mam naopak, četla jsem jako první Už hořela, když jsem si do ní lehal a asi se mi líbila víc