Dívka na klíček

Poprvé vydáno celosvětově: 2009

Argo - 2011
ISBN: 978-80-257-0498-1

Argo (2011) 978-80-257-0498-1 384

Jsme v mrazivé blízké budoucnosti, kdy svět ovládají kalorické korporace, ropný věk pominul a vedlejší dopady bioinženýrských chorob řádí po celém glóbu. Co se bude dít, když se kalorie stanou měnou? Když se bioterorismus stane nástrojem velkých korporací a když jeho následky naženou lidstvo do éry posthumánní evoluce?
Anderson Lake pracuje pro společnost AgriGen v Thajsku jako kalorik. Navenek je ředitelem továrny, ale nenápadně pročesává bangkocká tržiště, hledá potraviny, o kterých se myslelo, že už vyhynuly, a doufá, že se zmocní bohatství ztracených kalorií minulosti. Potom ale potká Emiko...
Emiko je dívka na klíček, zvláštní a překrásné stvoření. Není to lidská bytost, patří mezi Novolidi; je uměle vytvořená, vypěstovaná v líhni. Naprogramovali ji tak, aby uspokojovala dekadentní rozmary jistého obchodníka z Kjóta, ale teď skončila na ulicích Bangkoku.
Nadějný autor Paolo Bacigalupi napsal jeden z nejlépe hodnocených science fiction románů poslední doby. Dívka na klíček získala hned pětici významných žánrových ocenění včetně Huga a Nebuly. Je to svižný dystopický thriller, ale i vize ponuré blízké budoucnosti, ostrá jako žiletka. (Založil/a: malc8k)

Paolo Bacigalupi Paolo Bacigalupi
*06.08.1972

illy
  16. 7. 2012, 13:23
Čtení knihy připomíná letní den. Slunce krásně svítí, vychutnáváte si ho a čas líně plyne. V poledne se začnou stahovat mračna, zvedne se vítr a v dálce zahřmí. A potom přijde taková bouře, že vás přiková k zemi a ohluší hromy. Nenechá vás vydechnout. Výtečná kniha, výtečný překlad a silný zážitek. Jedno z nejlepších sci-fi za poslední léta. Tohle není cyberpunková vize. Tohle je biopunk. Naše temná budoucnost.
LuciusWlk
  14. 6. 2012, 6:14
Příběh mě potěšil svou originalitou a výborně popsanou atmosférou "postapokalyptické" blízké budoucnosti Thajska. Trochu mě mrzí, že onen děj je nějak neučesaný. Působí dojmem popisu vyseknutého období, kde není zásadní hrdina, vše se děje nějak samovolně, a závěr vyšumí tak nějak do ztracena. Možná mi uniká nějaká skrytá podstata a další přečtení, ve větším klidu, mi poskytne, jisté porozumění.
Daletth
  9. 3. 2016, 22:08
Tohle je hodně zvláštní kniha. Když se to vezme kolem a dokola, tak se tam vlastně skoro nic nestane. A přitom se tam toho stane tolik... Shrnout obsah do pár vět by nešlo, protože kniha stojí primárně na atmosféře, která je vskutku dusivá, a nikoliv na ději. Jazyk je složitý, rozjezd pomalý a konec naopak trochu uspěchaný. Přesto mě kniha bavila a přečetla jsem ji za chvilku. Po dočtení mi na patře zůstala trochu hořká pachuť, stejně jako u dalších Bacigalupiho děl - je totiž jedním z mála autorů dystopií, kterému jeho vizi budoucnosti věřím a dokážu si představit, že takhle bychom jednou opravdu mohli dopadnout. O to je pak kniha tíživější a zážitek z ní tak trochu depresivnější, ale to byl nejspíš účel...
Zlatokrt
  21. 6. 2012, 8:27
Těšil jsem se na postapo scifi, ale dočkal jsem se pouze jakéhosi politického románu zasazeného do scifi kulis. Stejně jde ale stále jenom o jedno: ona je zneužívaná, on je tajný agent nadnárodní korporace a ten třetí je zchudlý boháč snažící se získat zpět svou moc. To, co se především v příběhu řeší, je obchod, politika, kdo komu kolik a za co. Jediná zajímavější v příběhu je právě ona Dívka na klíček.
Phorbo
  23. 5. 2014, 19:05
Já jsem teda poctivě zmaten. Netuším, jestli je to tím, že jsem nepochopil původní Bacigalupiho myšlenku tohoto románu, nebo jsem tam nenašel to, co jsem tam měl najít. Nebo ten román opravdu není až tak dobrý, jak většina říká. O čem to jako bylo? Co jako tím chtěl básník říci? Asi si budu muset najít nějakou recenzi, protože z toho, co jsem četl, jsem si nevzal vůbec nic. První polovina je brutálně nudná. Konkrétně Emiko je hrozná. Nejde ani pořádně popsat, co všechno si o ní myslím, ale to jak se chová, si myslím, že by se nechoval ani Novočlověk. Spíš je to problém autora, který od poloviny píše velmi krátké kapitoly, které ničím nezaujmou. Vůbec ničím. Hlavně teda ty kapitoly o Emiko. No vlastně o Andersonovi je to nuda, o Kanye je to nuda, jediný možná HockSeng je zajímavý... možná trochu. Jediné velké PLUS, které kniha má je úplně konec. Tedy začátek epilogu (který je jinak psaný o Emiko a je nudný jako parapet), kde se hráz konečně protrhne a alespoň něco se stane s Kung Threpem nebo jak se to jmenovalo. A vlastně s těmi cizími názvy jsem se ztrácel. Brutálně. Nevěděl jsem, co který výraz znamená (tedy kromě těch japonských od Emiko, jelikož jsem byl kdysi fanoušek Anime), ale jang kuej'c v čínštině (mandarínštině?), nebo samotný farang? Co to proboha je? Čekal bych alespoň nějaký slovníček na konci knihy, ale ono nikde nic. Kniha mě hrozně zklamala, vlastně ani nevím, proč jsem jí nakonec dočetl, ale vlastně toho nelituju... Aspoň vím, že od Bacigalupiho nic nečíst. Možná je čerpadlo 6 lepší, ale do toho už se nepustím.
Zhabza
  25. 6. 2013, 17:03
Asi typický příklad, že dobrý (skvělý) povídkový spisovatel, nemusí nutně psát dobré (skvělé) romány.
Mé zklamání ale pramení hlavně z velkého očekávání. Nebýt předchozího Čerpadla 6, byl bych jistě nadšený mnohem více. V něm totiž odkryl karty, zobrazující prostředí, ve kterém se román odehrává a ochudil se o jednoznačně nejsilnější stránku nové knihy. Zbytek, ač rozhodně není špatný, už mi k plné spokojenosti prostě nestačí.
karel777
  12. 10. 2013, 19:02
tahle knížka má fakt doceal zajímavej nápad v podobě postapo společnosti, ale spousta věcí je jen naznačená a sposuta věcí je zase zbytečně roztahaná. ale finále má určitě skvělej spád, pokud to vydržíte prvních 200 stran, tak ten konec si určitě užijete.
Slarque
  28. 5. 2014, 15:37
Románový debut amerického spisovatele, který před pár lety pobral skoro všechny žánrové ceny, je jedním z nejpozoruhodnějších fantastických románů posledního desetiletí!
Janiska
  21. 12. 2012, 7:22
Původně jsem čekala příběh dívky na klíček, překvapilo mne množství postav a jejich příběhů, ale ono se to všechno tak nějak spojilo do kupy. Jak píše LuciusWlk, konec opravdu tak nějak vyšumí a přitom celý předchozí děj napovídá, že to bude malinko grandioznější. Jen snad epilogu se dočkáme jistého náznaku. Nevím, ačkoliv mě kniha bavila, něco jí, dle mého názoru chybělo, možná až moc politiky a přespříliš postav na úkor zosobnění několika. proto průměrné tři hvězdičky.
veselice
  25. 6. 2012, 22:27
Měl jsem od knížky velké očekávání, ale momentálně jsem v její půlce a nějak se do příběhu nemůžu ponořit. Především mě mate nepřehlednost názvosloví a různých jmen. Některé postřehy nápady jsou zajímavé, ale je to pro mě málo. Nevím jestli je to překladem nebo to tak autor nezajímavě skutečně napsal, ale já se do čtení této knížky musím vyloženě nutit.
piratmartin
  27. 2. 2013, 8:36
První půlka knihy byla pro mě dost těžká, těžko sem si zvykal na asijská slova, ale nakonec sem je překousl. V první půli knihy bylo spíš takové představování prostředí, jednotlivých postav a jejich příběhů, které se od druhé půlky začali prolínat a začly se dít velké věci. Dívce na klíček, bylo věnováno stejně prostoru jako ostatním postavám, což je škoda, protože sem myslel, že se jí bude věnovat většina knihy. Dívka na klíček nemá v příběhu však zásadní roli. Čekal sem ale, že to dopadne jinak a hlavní slovo na konci příběhu bude mít dívka na klíček se svými druhy. Nestalo se tak :-). I když... v dalším pokračování :-)... pokračování by se docela hodilo a určitě by bylo lepší.
Každopádně kniha má od půlky napětí dost.
Ziriath
  8. 9. 2016, 2:23
Souhlas s Phorbo a Zlatokrt. Zajímavě vypadající premisa (postapo svět, etika genetického inženýrství), a neskutečně nudný provedení, kde nad sci-fi převládá politikaření a boj korporací nebo co. No většinu textu jsem přeskakovala, protože mě to prostě nezajímalo, stejně jako většina bezcharakterních charakterů. Je to podle mě opět jeden z příkladů knížky, kdy si autor něco vymyslel, a nezamyslel se nad tím, že to po něm bude někdo číst. Vypovídá o tom i nepřítomnost slovníčku a vysvětlení mnohých asijských pojmů- jak má nezcestovalý čtenář vědět, jak vypadá který oděv, co znamená které gesto a jak se dělá, co znamená jaké označení některých lidí?.....Ještěže jsem tuhle knížku jen půjčila z knihovny.
Matys
  30. 5. 2016, 19:05
Výborná nevšední sci-fi postavená především na sympatických postavách stojících na obou stranách barikády a realistické atmosfěře, která neustále houstne a eskaluje do několika neuvěřitelně jímavých, dramatických momentů.
Martak von Lissitz
  10. 1. 2015, 4:12
Kniha ve mně v první části vyvolala vzpomínku na pocity při čtení Čapkova Krakatitu. Druhá část již byla klasicky soudobá a svižná. Nejvíce na románu oceňuji nápad a příběh, dále také přiblížení východních kultur - popisované vlastnosti jednotlivých národů, odbory, úplatky, společenská hierarchie - kontrast s postavou Andersona. Uznávám, že samotné zpracování příběhu u Bacigalupiho trochu pokulhává, neodrazuje mne to ale od čtení jeho další tvorby. Nejvíce se mi líbila linka příběhu o HockSengovi a Mai.
terunka003
  12. 7. 2013, 22:42
Zajímavě neokoukané. Bylo to pro mě nové, a také jsem měla problém se prokousat prvními pár stránkami. Navíc hodně zajímavé téma.
zaselucie
  6. 9. 2012, 8:07
Kniha se mi celkově líbila, příběh byl opravdu zajímavý a netradiční. To považuji za velké plus. Měla jsem ale problém prokousat se první polovinou knihy. Ta druhá polovina byla o mnoho lepší, děj pak již měl spád i napětí.
luca92
  3. 8. 2012, 12:09
na tuhle knížku jsem se vážně těšila a možná to byl ten problém, velká očekávání...příběh je pěkný a zajímavý ale nějak jsem se do něj nedokázala vžít, chybělo mi napětí a pocit že nemůžu knížku odložit se taky nedostavil