Výtah na popraviště

Výtah na popraviště
Originální název: Ascenseur pour l´echafaud

Mír - 1976

Mír (1976)

Calefova detektivní novela si na první pohled nezadá s tvrdou detektivní školou, vztahy mezi lidmi jsou tu kruté, zločinem je dokonale promyšlená vražda. Právě tuto okolnost zvrtne náhoda - vrah, Julien Curtois, uvízne ve výtahu, který byl vypnut, právě když se v něm vzdaluje z místa činu, a zápletka pokračuje.
Vrah trčí ve výtahu - a před námi se rozvíjejí životy tří dvojic: Juliena a Geneviēvy, Pedra a Germainy, Terezy a Freda, a všechny tyto životy jsou poznamenány a vtaženy do zločinu Juliena Curtoise. Jen jedna postava se vymyká alespoň z obecné atmosféry, je to Tereza, která nám připomene poetický obraz chudé pařížské švadlenky, jaký známe z románů i z poezie a kterou autor obdařil půvabem i čistotou, jež kontrastuje se světem zločinu.
V detektivce je vrah vypátrán, a tím je spravedlnosti učiněno zadost. Neúprosné tahy osudu - a náhoda ve výtahu je také jedním osudovým momentem - které smýkají postavami novely, jsou vyčerpány, ani spravedlnost s nimi nic nepořídí. Vždyť soud připisuje Julienu Curtoisovi zločin, který nespáchal, a nepostihne zločin, za který je odpovědný. Již v tom se Výtah na popraviště přechyluje od běžné detektivky k novele s přesnou sociální kresbou postav.
Je snad tedy Výtah na popraviště příběhem slepého osudu? Na počátku novely je zločin, který osud rozpoutal, a my pak v kresbě a gradaci oněch krutých tahů osudu rozeznáme autorovo rozechvění nad zločinem Juliena Courtoise i jeho soud nad nelidským činem. A právě v tom se detektivka novelou stává: jejím jádrem není dokonalost zločinu, kterou zvrtne maličkost, opomenutí, její jádro je etické.
Výtah na popraviště je znám také z filmového zpracování s Jeanne Moreauovou v hlavní roli. (Založil/a: mosem)

Noël Calef Noël Calef
*29.09.1907 - †10.05.1968

basa_Pitrs
  8. 8. 2016, 23:34
Plné hodnocení jsem zprvu zamítal, nicméně proč ne? Novela splnila přesně svůj účel. Krátké, jednoduché čtivo na dovolenou, nenáročné, originální a v neposlední řadě též velmi vtipné. Vrah je vlastně již od začátku bizardním způsobem uvězněn. Během tohoto "krátkého vazebního pobytu" se však odehraje série nepředstavitelných událostí, které vrhnou Juliena Curtoise do pozice, kterou zcela nemohl očekávat. Závěrečná soudní pasáž knihy je humorem skutečně nasáklá. Čtenář až lituje vrahovo nevědomí a nelogičnost, která se prohání jeho znavenou myslí. Typický příklad knihy, od které jste nic neočekávali, ale ona očekávala Vás.