Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Výtah na popraviště

93%
5 3
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Výtah na popraviště
Autor:
Originální název: Ascenseur pour l´echafaud

Nejnovější vydání:
Mír - 1976
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 4x v přečtených
v knihovně 2x v knihovně
k přečtení 2x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Mír (1976)

Calefova detektivní novela si na první pohled nezadá s tvrdou detektivní školou, vztahy mezi lidmi jsou tu kruté, zločinem je dokonale promyšlená vražda. Právě tuto okolnost zvrtne náhoda - vrah, Julien Curtois, uvízne ve výtahu, který byl vypnut, právě když se v něm vzdaluje z místa činu, a zápletka pokračuje.
Vrah trčí ve výtahu - a před námi se rozvíjejí životy tří dvojic: Juliena a Geneviēvy, Pedra a Germainy, Terezy a Freda, a všechny tyto životy jsou poznamenány a vtaženy do zločinu Juliena Curtoise. Jen jedna postava se vymyká alespoň z obecné atmosféry, je to Tereza, která nám připomene poetický obraz chudé pařížské švadlenky, jaký známe z románů i z poezie a kterou autor obdařil půvabem i čistotou, jež kontrastuje se světem zločinu.
V detektivce je vrah vypátrán, a tím je spravedlnosti učiněno zadost. Neúprosné tahy osudu - a náhoda ve výtahu je také jedním osudovým momentem - které smýkají postavami novely, jsou vyčerpány, ani spravedlnost s nimi nic nepořídí. Vždyť soud připisuje Julienu Curtoisovi zločin, který nespáchal, a nepostihne zločin, za který je odpovědný. Již v tom se Výtah na popraviště přechyluje od běžné detektivky k novele s přesnou sociální kresbou postav.
Je snad tedy Výtah na popraviště příběhem slepého osudu? Na počátku novely je zločin, který osud rozpoutal, a my pak v kresbě a gradaci oněch krutých tahů osudu rozeznáme autorovo rozechvění nad zločinem Juliena Courtoise i jeho soud nad nelidským činem. A právě v tom se detektivka novelou stává: jejím jádrem není dokonalost zločinu, kterou zvrtne maličkost, opomenutí, její jádro je etické.
Výtah na popraviště je znám také z filmového zpracování s Jeanne Moreauovou v hlavní roli. (Založil/a: mosem)

(více)  

Štítky

více  
Noël Calef Noël Calef
*29.09.1907 - †10.05.1968


KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

basa_Pitrs
100% 100% 100% 100% 100%
  8. 8. 2016, 23:34
Plné hodnocení jsem zprvu zamítal, nicméně proč ne? Novela splnila přesně svůj účel. Krátké, jednoduché čtivo na dovolenou, nenáročné, originální a v neposlední řadě též velmi vtipné. Vrah je vlastně již od začátku bizardním způsobem uvězněn. Během tohoto "krátkého vazebního pobytu" se však odehraje série nepředstavitelných událostí, které vrhnou Juliena Curtoise do pozice, kterou zcela nemohl očekávat. Závěrečná soudní pasáž knihy je humorem skutečně nasáklá. Čtenář až lituje vrahovo nevědomí a nelogičnost, která se prohání jeho znavenou myslí. Typický příklad knihy, od které jste nic neočekávali, ale ona očekávala Vás.