Originální název: All I Realy Need to Know I Learned in Kindergarten

Argo (2013) 978-80-257-0831-6 190
Argo (2003) 978-80-7205-935-7 240
Argo (1996)
Odeon (1991)

Nové, přepracované a rozšířené vydání knihy drobných příběhů, úvah, zamyšlení a filozofických postřehů známého a oblíbeného autora s 25 novými příběhy.

Anael
  31. 8. 2012, 18:35
Z této knihy pochází jeden z mých nejoblíbenějších citátů. Tato knížka mě vždy pohladí po duši. Stále se musím vracet k "pastelkám" a "mořské panně" :)
jatox
  20. 2. 2011, 9:58
Tyhle povídky pohladí po duši... vykouzlí vám na rtech úsměv...a možná vás na chvíli přimějou věřit, že svět je lepší, než si často myslíme (:

Věřím, že fantazie je silnější než vědění...
že mýty mají větší moc než historie...
že sny jsou mocnější než skutečnost...
že naděje vždy zvítězí nad zkušeností...
že smích je jediným lékem na zármutek...
a věřím, že láska je silnější než smrt.
/ Robert Fulghum:)
Skřítek
  8. 1. 2013, 14:05
Jeden získá dojem, že názvem bylo vše řečené. Opak je pravdou. Skvělý mix všeho potřebného pro jakoukoli náladu.
Rames
  15. 4. 2015, 10:34
Kniha je plná náhodných myšlenek které na sebe nijak nenavazují, co tomuto dílku dává ucelenější ráz je víra v člověka a schopnost vstřebávání informací pokud je mu toto donekonečna vtloukáno do hlavy. Proto Fulghum opakuje jinými slovy to, co bylo již mnohokrát řečeno a slyšeno ale lidé jsou nepoučitelní a tak se musí dovídat pořád to samé dokola a dokola.
Ducii
  28. 2. 2015, 18:03
Tohle naprosto není můj styl. Nebavilo mne to od začátku do konce. Jestli mne zaujalo max. 5 příběhů, jinak nic extra.
Myrddin33
  24. 3. 2013, 19:56
Vlastně nevím, jak přesně se ke knize vyjádřit. Jako kdyby byla kouzelná, protože v ní je "něco", co neumím popsat a vyjádřit. Ani nevím, který příběh bych vyzdvihl nejvíce, ale určitě mi přijdou skvělé pastelky a i všechny další. A moc rád používám konec příběhu o "mývalech" a ten zní: "Proč není láska snadná? Já nevím. A mývalové nám to neřeknou."
Bloodym
  11. 12. 2013, 2:33
Když jsem si knížku posledně půjčila z knihovny, tak jsem byla ráda, že mě k ní doma vlbec pustili. Hráli jsme o ní přetahovanou. Na jednu stranu se chce říct, ještě že to není bichle, ale na druhou...
dida
  19. 3. 2013, 21:40
Bohužel si ode mě před lety někdo tuhle milou knížku půjčil a zapomněl jí vrátit. Vždycky když potřebuju já nebo někdo mě blízký trochu harmonie a klidu v duši, neopomenu zopakovat aspoň některé z těch neuvěřitelně jednoduchých a tak důležitých rad, kolem kterých se točí celý vesmír a které autor prozíravě napsal na zadní stránku obalu a už je přede mnou někdo v komentářích citoval. Nikdy mi nikdo nedal lepší rady, jak zvládnout všechen ten zmatek, který život přináší.
Alyss Mainwaringová
  12. 11. 2015, 21:13
Vtipné, jednoduché a přitom k zamyšlení a hlavně, hlavně výstižné. Neskutečně výstižné :)
Pokud budete mít problém sehnat papírovou podobu, mohu doporučit audioknihu.
Fešná Bleška
  3. 11. 2014, 18:55
Úžasné, kouzelné a vtipné. Nevím, jak to vyjádřit. Tahle kniha není o příběhu, o stylu nebo komplikovanosti. A zároveň je. Fulghum kouká na svět trochu jinak, veseleji, než většina lidí. A je to skvělý úhel pohledu. Od přečtení se o něj pokouším. Nevím, který z těch příběhů je nejlepší. Miluji však "pastelky". Ty my vždycky zvednou náladu. Dokonce jsem je jednou vyzkoušela - a ono to vážně funguje.
Manon
  29. 11. 2013, 14:37
Kniha je plná obyčejných radostí a takových drobností, na které člověk občas zapomene, a tak je tu Fulghum, aby nám je připomněl.
Topka
  23. 8. 2015, 15:42
Opravdu velmi zajímavé myšlenky, se kterými se můžete ztotožnit. Při čtení jsem se usmívala, ale i zamyslela. Jistě se k ní znovu vrátím.
Vojtik69
  7. 11. 2010, 21:16
Na první přečtení je to dobrá knížka, ale když se k ní člověk vrátí, tak už ho vůbec nebaví. V půlce fejetonu si vzpomene na pointu a už mu nějak začne chybět motivace fejeton dočíst
twiGGy88
  28. 1. 2015, 22:09
Přiznám se, že jsem čekala malinko víc. Nevím zda je na vině přepracovaná verze, kterou jsem četla nebo zda jsem se prostě nechala unést zdejšími komentáři a měla přehnaně velká očekávání. Ačkoliv se kniha četla dobře, lehce a celkem bavila, ačkoliv jsem v ní našla nejeden podnět k zamyšlení, Fulghum mě neokouzlil natolik, abych vyhledala jeho další knihy... Je to takový milý počin, ale (pan Fulghum odpustí) znám větší mistry v oboru :)
Michelle8
  17. 6. 2014, 11:38
Jedna z mých nej. Příběhy vás rozesmějí i pohladí po duši. Četla jsem několikrát a nikdy mě nepřestanou bavit. Jak už tady mnoho lidí zmiňovalo, citát Věřím, že... je jedním z mých životních mott.
Limewithmint
  21. 11. 2013, 15:30
Moje první od Roberta Fulghuma....jeden čas jsem ji četla pořád dokolečka, bylo mi s ní fajn a měla jsem ji vždycky někde poblíž. Pak jsem ji na nějakou dobu odložila a trochu to pozapomněla, až mi ji připomněl můj brácha, kterej ležel v nemocnici se salmonelou a volal mi, celej rozesmátej - Hele ségra, schválně jestli poznáš z čeho je tohle - Já křičím na svou ženu. Křičím na telefon a sekačku na trávu. Křičím na televizi, noviny a svoje děti. Dokonce se o mně ví, že někdy hrozím pěstí a křičím na oblohu.
Smáli jsme se spolu. A od tý doby má zase svoje právoplatný místo na mým nočním stolku :)
Princ Eugen
  29. 10. 2011, 17:36
Lidé, vězte!!! Úžasná dávka optimismu. Protože každý z nás je člověk. Rasy, náboženství, politika, nepřátelé, to přišlo až potom...
WE ARE ALL THE SAME. A je to fakt.
hanci.hp
  7. 1. 2016, 11:29
Roky jsem se Fulghumovi vyhýbala. Jednou jsem nějakou jeho knihu otevřela a pak jsem ji zase zavřela. Rozhodla jsem se, že už je ale na čase, něco si od něj přečíst a jsem vážně ráda, že jsem sáhla zrovna po téhle knize. Ne náhodou. Nově se na mnoha školách objevuje v povinné četbě a když už je tam, tak to přece musí být něco!
A to teda sakra jo! Zhltla jsem ji jedním dechem a už se chystám na jeho další knihy.
cachanell
  23. 3. 2015, 11:32
Úvahy o životě, které mě neomrzí. Musím souhlasit s Anael - pastelky a mořská panna jedinečné postřehy. Taky bych chtěla být mořskou pannou.
frikulinka81
  27. 9. 2012, 15:40
Krátké povídky, fejetony o různých věcech, zážitky autora. Dají se zde najít různá moudra. Nad některými se člověk ani nikdy nepozastavil, proto je tato kniha tak objevná a překvapující. Otvírá nové pohledy na obyčejné věci. Poslední věta zůstává nedokončená.
A zde je pár závěrečných pravidel, které znáte už od MŠ:
O všechno se rozděl.
Hraj fér.
Nikoho nebij.
Vracej věci tam, kde jsi je našel.
Uklízej po sobě.
Neber si nic, co ti nepatří.
Když někomu ublížíš, řekni promiň.
Před jídlem si umyj ruce.
Splachuj.
Teplé koláčky a studené mléko ti udělají dobře.
Žij vyrovnaně - trochu se uč a trochu přemýšlej a každý den trochu maluj a kresli a zpívej a tancuj a hraj si a pracuj.
Každý den odpoledne si zdřímni.
Když vyrazíš do světa, dávej pozor na auta, chytni někoho za ruku a drž se s ostatními pohromadě.
maddean
  18. 1. 2011, 22:40
Moje první od Fulghuma. Moc se mi líbila. Občas se k ní vrátím a přečtu si jeden, dva fejetony. Líbila se mi ta historka se škytající nevěstou...prej že chronická škytavka :D
Evina Kalousová
  23. 9. 2016, 12:35
Ano. Tato kniha na Vás vyplivne tolik moudra, až Vám z toho jde hlava kolem. Moje nejoblíbenější povídka jsou Pastelky. Jednoznačně. Fulghum si získal významné místo v mém knižním srdcia vždycky budu mít ráda jeho styl psaní. :-)
Sandalkar
  14. 11. 2015, 21:08
Moje první knížka od Fulghuma, takže velké nadšení a objevení. V dalších knížkách už mě trochu nudil stále stejný styl autora. Musím ale uznat, že knížka pohladí po duši a lze tam najít spoustu krásných pravd.
DejnaDee
  6. 6. 2014, 12:53
Naprosto úchvatné čtení. Krásné, podnětné, dojímavé a k zamyšlení. Svou lehkostí a pohodou, úsměvným pohledem na život pohladí po duši.
hrosik
  28. 3. 2012, 17:40
Moje první čtená knížka od Fulghuma, měla jsem ji na cesty busem a vlakem, úsměvné , příjemné na čtení i relaxaci.
Millie
  23. 11. 2011, 17:33
Dala jsem na doporučení a nelituji toho. Nemohla jsem si pomoct, každá povídka u mě dokázala vyvolat úsměv na tváři a to nijak shovívavý, ale pořádně od ucha k uchu. A když jsem zas jednou jela tramvají, začtená do Školky, na tváři mohutný škleb, napadlo mě, že přesně tak by to Fulghum chtěl. Že třeba tam se mnou jede někdo, kdo neměl zrovna dobrý den, ale pobaví ho holka, která se nadšeně culí do knihy s dosti podivným názvem. A pak si třeba uvědomí, že není všem dnům konec, a v lehce povznesené náladě dojde domů, kde tuto atmosféru šíří dál. Je to naivní představa, ale člověk si najednou uvědomí, z jakých maličkostí se dokážeme těšit. A jakými můžeme těšit ostatní :-)
alpinka
  1. 12. 2015, 1:23
Jsou knihy, které mě z hlediska obsahu a přínosu zaujmou víc a jsou mi prostě bližší. Jenže když se zamyslím, nemám jí v podstatě co vytknout. Milé, obyčejné příběhy, které mají své kouzlo, pěkná zamyšlení i vtipné postřehy. Psané příjemným stylem s pozitivním nádechem. Skvělá odpočinková četba, zvlášť pokud se potřebujete přeladit.
Blake
  18. 11. 2015, 0:03
Už v dobách, kdy jsme se o Fulghumovi učili, jsem jej brala jako člověka sobě blízkého. Nyní po mnoha letech se k němu opět vracím a nelituji. Další z autorů, ke kterým musíte dospět. V osmnácti jeho řádky vnímáte jinak než ve třiceti. Možná s jistou mírou zkušenosti, ale stejně se těšíte, až si ji znovu přečtete za dalších deset patnáct let a zase objevíte další zákoutí, které pro Vás předtím nebylo důležité. Mimochodem pampelišky a kaluže, to je moje stále. Asi nikdy nevyrostu, naštěstí.
HDosoudilová
  3. 7. 2015, 13:57
Kniha, ze které jsem velmi rozpačitá... byla to moje prvvní zkušenost s tímto autorem, nemyslím si, že poslední, ale čekala jsem od ní daleko daleko víc. Asi jsem k ní ještě nedozrála... Byly příběhy, které mě bavily, jiné vůbec. Třeba se k ní vrátím za pár let a změním názor...
krisstuss
  13. 2. 2015, 18:24
Stejná sbírka povídek jako "Už hořela, když jsem si do ní lehal" ale přesto se mi tato sbírka líbila o maličko víc než předchozí, hlavně povídka Voda, ta je opravdu moc hezká, všechny povídky jsou moc pěkné, ale tato a Mořská panna mi utkví v paměti na hodně dlouho :) Knihu bych doporučila všem co hledají milé odpočinkové čtení :)
Jananas
  28. 11. 2012, 19:35
Povídky o lidech, které zahřejí, rozesmějí a donutí přemýšlet. Je to potěšení plné lidské moudosti, ke kterému se ráda vracím. Člověk je dobrý.
Pulec
  17. 6. 2016, 16:20
Docela zklamání, pijte mlíčko, po obědě si zdřímněte.. Opravdu k nezaplacení. Podobné rady mě spíše rozčílí. Mít tak na to vše čas.
AnneD
  1. 5. 2016, 12:25
Tohle pro mě bylo již druhé setkání s Fulghumem (poprvé v Už hořela, když jsem si do ní lehal, kdy jsem si řekla, že Fulghum je naprosto geniální a úvahy zhltla). Věřím, že se někomu mohou zdát "na jedno brdo", ale přišla jsem na to, že na ně potřebujete být ve správném rozpoložení a náladě. A pak si je vychutnáte stejně jako poprvé. Moc se mi líbí, že mohu poznávat autorův jedinečný pohled na svět. A za to všechno dávám Fulghumovi znovu 5 hvězdiček!
Dita Mia
  6. 3. 2016, 19:18
Ke knize jsem se dostala jen, protože se jednalo o povinnou četbu... Kniha se mi nakonec velmi líbila, je vtipná, úsměvná, dobře se četla. Určitě si najdu čas, abych si přečetla další knihu od Roberta Fulghuma! :)
DM
Kordulka
  8. 2. 2016, 12:26
Už nevím, kolik nížek od Fulguma jsem přečetla. Jednu dobu jsem je četla jednu po druhé. Byli pro mě velkým pohlazením a oslavou obyčejného života. Po nějaké době jsem tyto knížky rozdala - a teď se mi po nich zastesklo. Aspoň jednu mít v knihovně...
Nikol.Linhart
  9. 9. 2015, 23:10
Z mnoha žánrů, které jsem zatím přečetla, mě tato kniha uchvátila zatím opravdu nejvíc. Skvělý autor, i kniha.
tom.ranar
  16. 6. 2015, 21:05
Je to velmi milé a pohladí to po duši. Ale nemůžu se zbavit pocitu, že už je to moc přehnané. Ještě o trochu víc a bude to parodie. Ale spíš ze mně mluví závist, že někdo bere věci takhle pozitivně:)
KikinaTina
  4. 3. 2014, 15:02
Kniha se skládá z desítek "příběhů", ve kterých autor čtenáře seznamuje se svým životem. Protkává své vzpomínky a myšlenky zároveň. Aneb jak praví kniha sama - neobyčejné přemýšlení o obyčejných věcech. Naprosto skvělá věc pro dobrou náladu.
xlucka
  27. 1. 2014, 18:01
Tak tohle moje oblíbená kniha nebude. Ano, čte se to dobře, ano, něco je zajímavé, ano, něco je úsměvné (vtipné mi připadá silné slovo), ale já z toho moc cítím kázání a to není něco, co bych chtěla číst. Asi jsem měla moc velká očekávání.
HELDEN
  18. 9. 2013, 15:00
Takové knihy já mám rád. Ty, co pohladí po duši. Je pravda, že některé kapitoly hladily až nepřirozeně moc, ale například ta o (ne)hrabání listí...
Lajdenka
  21. 11. 2011, 22:30
Krásná kniha, plná "obyčejných" životních zkušeností ve kterých autor nalézá krásná filozofická moudra a přirovnání. A právě o to jde, i když děláte jednoduché každodenní činnosti, nikdy nejsou stejné, vždy můžete něco najít, něco málo ze sebe...o sobě
Petr N.
  17. 8. 2011, 20:57
Kdo si chce přečíst něco od Fulghuma, měl by začít "Školkou". Někomu se kniha nemusí líbit díky častým úvahám a zamyšlením, ale kdo si ji oblíbí, oblíbí si zpravidla i Fulghumovu tvorbu samotnou. Díky němu jsem se začal na svět dívat úplně jinýma očima a zjišťovat, jak je svět kolem nás rozmanitý a pestrý.
Elfiska
  10. 7. 2011, 23:45
Taktéž má první knížka od Fulghuma.Nezhltla jsem ji najednou, četla jsem ji asi tři měsíce - hezky po troškách - a moc se mi líbila. Pro mě byla nejhezčí úvahou ta o pastelkách - vrátila jsem se k ní ještě dvakrát a vždy mi přišla opravdu kouzelná :o)