Pád titánů

Poprvé vydáno celosvětově: 2010

Knižní klub - 2011
ISBN: 978-80-242-3176-1

Knižní klub (2011) 978-80-242-3176-1 752

První část monumentální historické ságy Století, v níž bestsellerista Ken Follett poutavým, jímavým a zároveň napínavým způsobem mapuje fiktivní osudy několika rodin v různých částech světa, jež byly dramaticky poznamenány moderními dějinami. Pád titánů přivádí na scénu příslušníky britské a německé aristokracie, velšské horníky, ruské dělníky i americké demokraty či zbohatlíky, aby několikrát propojil jejich životní cesty a vložil jim do nich zásadní překážku – první světovou válku. Sto let staré historické události – a v jejich skrytu příběhy lásky, přátelství, hrdinství, ale i beznaděje, ponížení či falše – znovu ožívají… (Založil/a: Sauron)

vladislaus
  22. 5. 2015, 16:26
Follett u mne opět zabodoval. Po vynikajících středověkých příbězích vypráví další fascinující příběh, tentokrát z minulosti nám o hodně bližší. Kniha se velice dobře čte, je zde minimum popisů, ale hodně dialogů a dějů. Autor se neuchyluje k encyklopedickému popisování historických událostí, ale postavy jeho románu se vždy jako Cimrman dostanou k jádru historických okamžiků. Některé dialogy o politice působí sice naivně a zjednodušeně, ale jinak by musel připsat dalších 100 stran. Jen jedna linka mi přišla až příliš absurdní, a to osudy Lva Peškova. Všechny hrdiny knihy jsem si ale oblíbil natolik, že se již těším na pokračování.
Fabienne
  14. 8. 2012, 16:21
Naprosto souhlasím s uživatelem modi. Když psal Ken Follett Pilíře země, psal srdcem. Psal o něčem, co ho zajímalo a vůbec nemohl vědět, jestli knihu čtenáři dobře přijmou. Protože předtím se věnoval jinému žánru. Obě knihy (Pilíře země i Na věky věků) jsou velmi kvalitní a Ken Follet jimi nastavenou laťku hned tak nepřeskočí. V Pádu titánů se dá docela dobře předvídat, co asi se stane, kdo s kým se střetne a kde. A "filmová scéna"? Naprosto jasně se mi vybavila při čtení úseku, kde pošťák Geraint roznáší po Aberowenu telegramy z Ministerstva války (po bitvě na Sommě)- kde všichni stojí před domy, stojí a čekají...
A docela bych se i vsadila, že v dalším pokračování ve druhé světové válce zase budou proti sobě bojovat potomci hlavních protagonistů z Pádu titánů.
P. S. Ale i přesto se na pokračování těším :-)
Draconian
  25. 1. 2012, 18:43
Ken Follet našel svůj recept jak psát historické romány tak, aby se dobře četly a i přes množství stránek byly přijatelné pro běžného čtenáře. Příběh je to strhující a líbilo se mi, že autor dal prosto pohledu hned několika postavám ze všech mocností(USA, Británie, Německo, Rusko) a z různých vrstev obyvatelstva. Člověk si udělá zajímavý obrázek o životě na prahu první světové války i o politice té doby. ještě zajímavější je porovnání s dnešní dobou....opravdu se jsem se poučili z chyb té doby?
Follet nezapomněl vyzdvihnout svou Labouristickou stranu(i když oni v té době opravdu získávali navrch), což je možná malé minus, ale autor má právo psát své názory a naštěstí to není nikterak přehnané.
Pád titánů je první částí ze tří. Jestli budou i další díly tak skvělé jako tento, tak celkově trilogie Století, trumfne i Pilíře země.
Veronika
  16. 6. 2016, 1:30
Skvelé. Brilantné. Knihu som dostala na narodeniny a ako je u mňa zvykom, najprv dlho ležala na polici. Dnes ľutujem, že tam ležala až tak dlho. Jedna z najlepších kníh, ság, ktoré som kedy čítala. Postavy sa vyvíjajú, konverzujú, prechádzame všetkými dôležitými historickými míľnikmi. Spolu budujeme novú spoločnosť a čelíme výzvam. Postavy sú uveriteľné, ľahko sa s nimi človek zžije. Len škoda, že keď si niektorú "rodinu" obľúbi, tak každá informácia je pre neho málo a chcel by viac :-) odporúčam každému milovníkovi histórie, zvedavcovi, lenivcovi... No hlavne študentom - perfektná podpora štúdia - človek sa učí a ani sám nevie ako.
dalimoni
  18. 4. 2013, 11:32
Skvělá rozsáhlá kniha. Follett se opět ukázal jako dokonalý vypravěč. Několik vystavěných příběhů, které se krásně propojují během první světové války ve mě vyvolaly touhu po dalším pokračování této trilogie. I přes velké množství postav musím konstatovat, že orientace je velmi přehledná, Follett krásně příběhy spojuje, čtenář netápe a kromě smyšlených fiktivních příběhů hlavních hrdinů se dozví o historických faktech, které vedly k 1. světové válce, jejím průběhu a stručně i o době po ní. Kniha končí v polovině 20. let 20. století prvním nepodařeným pučem v knize jen jednou zmíněného Adolfa Hitlera, ale autor jasně naznačuje, kam povedou cesty našich hrdinů z první části trilogie. Už ať je tady druhý díl :-).
MMacicekk
  26. 6. 2015, 14:49
Po delší době kniha, která mě opravdu nadchla a úplně pohltila a dozvěděla jsem se více o pozadí první světové války a vzniku bolševismu. Škoda jen, že se autor více nerozepsal o vyvraždění cara a jeho rodiny. Už se těším až si v knihovně půjčím druhý díl.
jvaclavik
  12. 12. 2014, 19:43
Nečekal jsem, že by se nějaká další Folletova kniha mohla přiblížit dilogii Pilíře země a Na věky věků. Ale stalo se! Pád titánů je opět neuvěřitelně čtivá kniha, která poutavým způsobem mapuje příčiny a důsledky první světové války. K tomu přidává příběhovou linii postav z mnoha zemí, která je protkána zvláštním způsobem. Prakticky všechny jsem si je oblíbil, i když byly na opačných stranách barikády co se účasti ve válce nebo přesvědčení týče. Přesto jsou jejich životy podávány tak, že jejich počínání má smysl a člověk je tím pádem nepovažuje za tupě jednajícího nepřítele. Zaujalo mě zasazení příběhu do 1. světové války. Je to období, jenž se neodehrálo tak dávno, a přitom si z něj dnes už máloco pamatujeme. Ve škole nás učili, že Evropa byla ve válečné náladě, v Srbsku proběhl atentát na následníka trůnu a spor zažehlo Rakousko-Uhersko ve spolupráci s Německem. Když ale člověk čte tuto knihu, kde jsou tyto skutečnosti podrobněji vysvětleny, člověku dojde, že válce předcházelo mnohem komplexnější rozhodování, kterého se svými činy účastnilo mnoho zemí. Zajímavě je zde také popsána Britská sebenadřazenost nad ostatními národy .
Přemýšlím jaká kniha od Kena Folleta se mi líbila nejvíce a myslím, že je to právě Pád titánů. Kniha neměla žádná slabá místa, na která bych se při čtení netěšil. Celou tuto 752 stránkovou knihu jsem dokázal přečíst asi za týden. Rozhodně ji hodnotím jako jednu z nejlepších knih, co jsem četl.
modi
  19. 2. 2012, 22:40
Předchozí dva tituly autora zvedly laťku hodně vysoko a tak dávám 80%. 100% bych dal určitě za výborný nápad, za skvěle vykreslené příběhy všech zúčastněných rodin (v Rusku, Walesu, Americe i Německu) i dalších osob. Děj se odehrává ve zlomových letech začátku 2O.století a tak lze předpokládat, že zde každý z nás bude při četbě promítat i svoje vlastní politické názory a preference, ale tady od samého počátku nemáte žádnou šanci, ti „proletáři všech zemí“ vás prostě mají na své straně a vám to překvapivě vůbec nevadí. V každém případě číst tuto knihu před 25 lety na gymplu v hodině dějepisu, to by byla bomba. 100% nedám pouze z toho důvodu, že přece jen Follett umí svoje řemeslo až moc dobře a občas na vás vedle skvělého autora vykoukne i obchodník, který vám chce něco prodat (třeba I.Falcones by se takto asi nikdy nepodbízel). A nebo snad už autorovi nestačí napsat novou VOJNU A MÍR, ale chce mít nejlepší velkofilm o 20tém století (hollywoodský, oskarový – vždyť kdo by si zde nechtěl zahrát presidenta Wilsona, krále Jiřího V., maršála Hindenburga, Lenina, Trockého, ..)?. Po filmovém neúspěchu skvělých PÍLÍŘŮ ZEMĚ bere zřejmě autor věci od počátku do svých (šikovných) rukou a píše spíše superscénář budoucí filmové ságy. Tomu odpovídají i použité výrazové prostředky, zaměřené spíše na scény, než na nějakou literární hloubku. To je ten důvod, proč jsou zde třeba těžké bitevní zteče (včetně střev namotaných na bodácích a bojových plynů tak, jak je známe třeba od Remarguea) pojaty tak málo emotivně a spíše minimalisticky? Co se týká erotických scén, tipuji, že ve filmu určitě uvidíme lady Maud s Walterem von Ulrich v divadelní lóži a Olgu Vjalovovou a Lvem Peškovem na zadním sedadle Cadillacu.
Autor prostě musí počítat s tím, že takové silné protiválečné téma vyvolá vzpomínky na těžko překonatelné díla 20. století, např. NA ZÁPADNÍ FRONTĚ KLID, ČAS ŽÍT ČAS UMÍRAT, NAZÍ A MRTVÍ, atd.
Ale přes to všechno, stejně se už těším na pokračování … píše se rok 1923 a Adolf Hitler zatím sedí ve vězení …
mattykratty
  18. 8. 2012, 0:50
...ještě nejsem ani v polovině, ale pokaždé, jak knihu beru do ruky, odcházím myšlenkami jinam, do jiného života...stejně jako PZ a NVV
Mazda
  22. 2. 2016, 21:11
Člověk si toho o první světové válce ze školy moc neodnese. Pád titánů byla vítaná historická lekce prostřednictvím poutavých příběhů mnoha různých postav rozličných národností. Tohle Follett umí výborně. Rozehrát několik dějových linií, vykreslit vícero hrdinů a jejich osudy propojovat tak, že člověk vlastně ani nedokáže říct, kterého má nejradši. Všichni jsou zajímaví, takže v knize vlastně nejsou hluchá místa. Nevím, co mě uchvacovalo víc - ponurý život v Rusku, které spíš připomínalo středověk, než 20. století, v porovnání s okázalostí života vyšších tříd Anglie, která se coby vládnoucí mocnost světa považovala za nadřazený národ, nebo naprostá nelogičnost války, kterou národy nechtěly ukončit, ačkoli už si ani nemohly vzpomenout, proč ji začínaly, nesmyslná bitva na Sommě, ješitnost neschopných důstojníků, umlčování zdravého rozumu a konečné odsouzení Německa jakoby snad bylo jediným viníkem konfliktu. Tahle knížka dokáže vyvolat příval pocitů, které vás zkrátka nenechají v klidu. Hltavě se pouštím do druhého dílu. Hned teď.
Mirabelka
  26. 9. 2013, 23:10
Geniální kniha zapasovaná do doby poznamenané "Great War", která ale žádnému ze zúčastněných nic zas tak "great" nepřinesla. Ken Follet vypráví příběh jdoucí prakticky napříč celou zeměkoulí od středobodu ve Velké Británii (přeci jen jde poznat, na koho je zaměřena pozornost Folleta jakožto Brita) až po odlehlé území Sibiře. Skvěle zpracovaná politická, sociální, ekonomická i společenská situace, která je navíc popisovaná ze všech možných stran, od všech možných lidí všech možných vrstev a národností, kteří se navzájem potkávají a ztrácejí v mumraji tehdejší doby. Velmi pozitivně hodnotím nezaujatost na čistě kladné postavy a strany, díky níž se můžeme podívat na válku z pohledu útočích, tedy Němců, či na ruskou revoluci provázenou nadšeným mladým bolševikem na vzestupu. V této knize jsem se dozvěděla mnoho nového (a to jsem si myslela, že se konkrétně v historii této doby celkem vyznám), navíc ve velmi snesitené a zajímavé formě. Neholdujete hitorii? Nevadí! Je pro vás připraven příběh mnoha vášnivých i zakázaných lásek, silných přátelství a složitých rodinných vztahů vedených ve složité době, která navždy změnila životy milionů lidí a stejnému množství život vzala úplně.
Jdu otevřít druhý díl...
knihoves
  3. 9. 2016, 7:33
Jako zpopularizovany pruvod hlavnimi momenty modernich dejin docela uzitecne, zejmena pro generaci ktere byla predkladana upravena historie podle bolsevickych not, protoze pomerne verohodne ukazuje rusky naturel a jejich modus operandi at jiz v dobach carskych ci v dobach bolsevickych i kdyz omezeni dana tim ze autor zna intimne realie maximalne tak v UK a ducha doby v ostatnich regionech tedy popisuje ponekud umele a nekdy i nasilne, kdy se zivoty postav snazi neverohodne napasovat na udalosti ktere chce popsat.

Co mi ovsem vadilo bylo, ze se autor neni schopen oprostit od sve silne levicove optiky na cokoliv , takze delnicka trida a symatizanti socialni demokracie ve vsech zemich kde se odehrava, jsou vykreslovany zasadne jako vykvet poctivosti, altruismu a dobrych umyslu, zatimco ostatni protagonisti jsou vicemente jen sebestredni, nespolehlivi zmatenci kteri cekaji na vudci priklad delnickeho hrdiny aby jim ukazal jak se to ma delat.

Hlavni rysy a motivy velmocenske politiky 20.stoleti jsou ovsem zachyceny celkem verne.

civrss
  13. 2. 2016, 12:07
Follet a jeho Trilogie Století ověnčená výbornými recenzemi se čte opravdu sama přesně jak mi bylo řečeno. Rozvláčný vyprávěcí styl se míchá s reálnými postavami a historickými skutečnostmi opravdu fantasticky. 800 stran přečtete doslova jedním dechem a nezbývá nic jiného, než brzy do knihovny přidat další dva díly. ;)
renen
  4. 2. 2016, 6:05
Výborná kniha. Při jejím čtení jsem si uvědomil několik věcí... 1) Člověk časem zapomíná na věci, které se učil kdysi dávno v dějepise. 2) Kdysi dávno se věci podávaly jiným způsobem (jsem ještě socialistické dítko). Jasně, že mě některé věci dříve tak nezajímaly, ale přece jenom ta drsná a podlá vypočítavost bolševiků během toho jejich zasedání sovětu je jaksi v těžkém kontrastu se "střílením z Aurory". 3) Je dobré si věci z historie připomínat neb historie se opakuje (tuto větu jsem nikdy neměl rád) a zjevně není třeba některé chyby opakovat stále znovu a znovu. Nakonec je to všehno zase jen o lidech, ale ty se v podstatě zase tak moc nemění. Ale abych se vrátil ke knize - řečeno slovy klasika - je to vynikající.
John_Snow
  23. 9. 2013, 21:16
Kniha,je super,po pomalejším rozjezdu,mně úplně pohltila.Příběhy se prolínají stejně jako u knih:Pilíře země ,Na věky věků.