Slunce Arizony

Slunce Arizony Originální název: Slonce Arizony

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) - 1975

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (1975)
(Založil/a: mosem)

Wieslaw Wernic Wieslaw Wernic

Crocuta
  7. 9. 2016, 20:59
Vyprávění je jak po stylové stránce, tak co do obsahu silně ovlivněno prózami Karla Maye, jejichž úrovně však nedosahuje tento nekomplikovaný dobrodružný příběh ani zdaleka. Naivita s jakou je popsána "realita Divokého Západu" je mnohdy až úsměvná - indiáni mají zásadně jména jako Opeřený Šíp či Vysoký Orel, postavy, kladné i záporné, se často chovají hloupě, nejzkušenější stopař a zálesák v divočině zabloudí stejně spolehlivě jako poslední greenhorn a kapitolu samu pro sebe tvoří banditi, kteří se navzájem neznají, takže několikrát (často shodou neuvěřitelných náhod) omylem přijmou mezi sebe své nepřátele a vyzradí jim své plány. Nijak slavný není ani český překlad, ve kterém pončo je pančo, ranč se zásadně překládá jako chovatelská farma a rančer je tudíž farmář - chovatel a tak by se dalo dlouho pokračovat. Za přečtení kniha určitě stojí - především jako zástupce kuriózního žánru - westernu socialistické provenience. Mimochodem, když vidím ty štítky výše, s politologií nemá tato kniha opravdu, ale opravdu, nic společného :-D.
dollyk
  26. 11. 2016, 17:57
Kniha vypráví o třech přátelích – doktoru Johnym z Milwaukee, Charlesu Gordonovi a Pete Carrovi, kteří se setkají v Arizoně ve městě Rainy Valley. Společně s Černým medvědem a šerifem Adamsem narazí n stopu loupežného gangu, který si říká Slunce Arizony. Nakonec se jim ho za pomocí Navahů Hrozného Blesku a cowboyů dona Pedra podaří zneškodnit. Příběh pro mládež z ranku Karlů Mayů, který mě jako dítě zaujal a potěšil, i když Karel May je Karel May a mé tehdejší klukovské srdce ho bylo plné natolik, že jsem v něm Wernicovi nechal jen malé místečko. Naivita příběhu mi jako klukovi nevadila, ovšem dnes bych hodnotil daleko skeptičtěji, takže jsem si vybral střední cestu.