Děs a velký výdaje

Děs a velký výdaje Originální název: Užas i veliki troškovi

Větrné mlýny - 2009
ISBN: 978–80–86907–78–9

Větrné mlýny (2009) 978–80–86907–78–9 164

Děs a velký výdaje je sbírka dvaceti povídek, jejichž dějištěm je až na výjimky (Strangers in the Night) Chorvatsko konce minulého století. Společným rysem všech postav a postaviček, které v nich vystupují, je věk kolem třiceti a pocit nejistoty a někdy i zoufalství z nenávratné ztráty minulého a očekávaného příchodu budoucího. Romantičtí „rockeři“ z generace 60. a 70. let, úspěšní i neúspěšní spisovatelé, zločinci, zkrachovalí studenti, ukřivdění dělníci, milenecké páry – ti všichni se vehementně brání tomu, aby přešli z „alternativy“ do „mainstreamu“, aby se stali součástí stereotypní reality, jež je nutí k sňatku a k založení rodiny, a s trpkou hrdostí se vysmívají svým ženatým a usedlým vrstevníkům. Potulují se po kavárnách, vzpomínají s hrstkou známých na staré „alternativní“ časy a s větší či menší úspěšností nacházejí zaměstnání, které je neuspokojuje. Jsou uvězněni v časoprostoru, ze kterého se nemohou pohnout a který je nutí meditovat nad svou existencí. (Založil/a: markuz)

MikaRO
  3. 7. 2012, 18:43
Čirou náhodou jsem na tuto knihu narazila v knihovně, a jelikož mě zaujal její obal, rozhodla jsem se, že si ji půjčím. Před pár dny jsem ji dočetla, a vcelku se mi líbila. Od tohoto autora jsem zatím nepřečetla nic jiného, proto nemohu porovnávat. Kratičké příběhy nebyly nijak zvlášť neobvyklé, ale stylem, jakým je autor podal, jim dodal na originálnosti. Realisticky pochmurné dílo, které stojí za povšimnutí.