Křídla

Poprvé vydáno celosvětově: 2009

Fortuna Libri - 2011
ISBN: 978-80-7321-604-7

Fortuna Libri (2011) 978-80-7321-604-7 294

Aprilynne Pikeová nadchla svým debutem i slavnou autorku Ságy Stmívání Stephenii Meyerovou. Není divu, příběh - originální fantasy s přídechem thrilleru a horroru, ale i s prvky love story - o dívce se zvláštním jménem Laurel se čte doslova jedním dechem. Patnáctiletá hrdinka jde poprvé do školy (předtím ji učila matka) a snaží se přizpůsobit novému prostředí. Brzy najde přítele, který jí podá pomocnou ruku. David se nemusí přemáhat, nová spolužačka je nesmírně krásná, jemná a milá dívka. Vypadá jako víla, říká si David, ale to ještě netuší, že není daleko od pravdy a že jej po boku Laurel čekají pěkně horké chvíle. Bytosti z jiného světa se dostávají mezi lidi a začíná boj na život a na smrt... (Založil/a: Versa5)

Aprilynne Pike Aprilynne Pike
*1981

Lucianna
  7. 2. 2016, 20:12
No, neda se rict, ze by to bylo kdovijake dilo, ale zase.. No, zajimavy napad. 3 hvezdicky davam jen z toho duvodu, ze jsem si strasne moc oblibila Tama, konec se mi libil nejvic a napad to byl dobry. Jinak asi nic moc. Mam rada knihy, ktere strhnou az dokonce. Knihy, ktere uchvati. A dejove to bylo hrozne nudny. Asi bych dala rovnou i dve :/
Celupka
  22. 1. 2013, 23:43
Knihu jsem četla někdy před půl rokem a zpětně musím uznat, že z ní nejsem už tolik nadšená, jako jsem byla hned po přečtení. Jediný důvod, proč jsem se do toho pustila byl ten, že jsem dosud žádnou knížku o vílách či florelách nečetla a tento námět mě velmi zaujal a chtěla jsem vědět, co si autorka vymyslí.
LiaFee
  29. 9. 2016, 0:50
Dneska mám chuť být hodná (a taky se bojím, že další díly budou horší, tak abych měla kam snižovat :D) a dát tomu čtyři hvězdičky. Přemýšlela jsem nad třemi, ale přece jen je to opravdu pěkně napsané a četlo se mi to velmi příjemně a rychle. Autorka měla rozhodně celkem originální nápad a nebála se vrhnout do fantasy světa. Rozhodně tomu nechyběly podrobnosti a dávalo to smysl, což je opravdu velmi důležité. Mimochodem mě opravdu dostal jejich způsob rozmnožování - byl tak logicky jednoduchý, až jsem měla pocit, že to snad ani jinak vymyslet nešlo. (Jen jsem si kvůli tomu nebyla úplně jistá, pro jakou věkovou skupinu byla kniha psaná.)
Čemu ale promyšlenost trochu chyběla, byly postavy. Laurel byla taková typická hrdinka. Plachá, samotářská, celkem chytrá, krásná... Nebylo na ní nic, co by mi nějak moc vadilo, ale ani nic, díky čemu bych si ji oblíbila.
Kromě toho mám pocit, že z příběhu bylo až příliš jasné, jakou bude mít která postava roli. Hned, co se nějaká objevila, zaujala okamžitě svoje místo. Přišlo mi, že tomu autorka mohla dát trochu víc času.
Oba hlavní hrdinové... si byli docela podobní. Ale vážně, oba do ní byli jednoznačně zamilovaní až po uši, jen jeden jí pomáhal zjistit o vílách co nejvíc, a druhý to věděl a nechal se přemlouvat, aby jí něco řekl. Ale jako, chápu, že si nemůže vybrat. Mně se totiž skoro i pletli :DDD
Dále bych tu ještě měla nějakou tu výtku k začátku... připadalo mi, že Laurel zbytečně moc vyšiluje, když ještě pořádně nic nevěděla. A když pak zjistila, o co jde, vyšilovala málo... Nebo jsem si jen mezitím na ty její nálady zvykla.
A ještě malý vzkaz pro nakladatelství: udělejte si pořádek v tom, jak se píšou mezery a čárky u tří teček. Protože to střídání bez toho, abych v tom byla schopná najít smysl, mě docela iritovalo. Jo, a pokud potřebujete použít jednoduché uvozovky, určitě je někde na klávesnici najdete. Apostrof (obzvlášť když ho nejde napsat dole, že) není úplně to nejlepší řešení.
Veve721
  10. 2. 2016, 18:35
Vážně zajímavý nápad, který se určitě dal lépe zpracovat. Chvílemi mně knížka nudila, chvilku mi připadal děj roztahaný, konec zase uspěchaný... Není to prostě žádné veledílo. Myslím si, že kdyby tento nápad zpracovala třeba Rowlingowá nebo Meyerová tak by to byl trhák, ale takhle... něco mi tam připadá takové lenivé, zatuchlé.. nevím jak to nazvat. Kupovat ji nebudu a doporučovat.. noo možná nějakému dobrému spisovateli, co by se chtěl inspirovat nápadem. :)
trpaslyk
  30. 11. 2011, 12:11
Od začátku do konce jsem čekala na něco, co nepřišlo. Příběh mě vůbec nevtáhnul, byl naprosto povrchní, příliš jednoduchý a přímočarý. Knížka mě proto úplně zklamala. Je vhodná tak pro věkovou skupinu 10–13, starší opravdu ne. S hlavní postavou (ani s žádnou jinou) není možné se ztotožnit, a to ani částečně. Je sebestředná, sobecká, inteligence moc nepobrala, ničemu nerozumí, nic neumí, všeho cizího se panicky bojí, a pak najednou jí autorka ukáže jako neohroženou a nebojácnou zachranitelku všeho! Postava Davida je tak jednotvárná a samoúčelová, jak to jenom jde – od prvního dne se do Laurel zamiloval, nemusel s ní ještě ani mluvit, ani mu nijak jeho city neoplácí, ale on by za ni stejně položil život. Nikdy nezapochyboval, nikdy se nezachoval špatně, je tak kladný, až je z toho člověku zle. Příběh je velmi silně amerikanizovaný, že čtenářům z jiných zemí ani blízký být nemůže. Dost uměle a násilně působí snaha o zakomponování nejrůznějších angloamerických legend, pověstí a literárních postav do světa, v němž se Laurel pohybuje.
Pajulinka
  5. 8. 2014, 17:50
Příjemná změna od všech těch upířích knížek, kterých je ted vsude hromada :) Příjemně se čtě, taková oddechovka..
lukablak
  21. 7. 2013, 14:12
Tato kniha se mi moc líbila, ale je pravda, že byla nejnudnější ze všech 4 a to by podle mě být nemělo, protože by to mohlo ostatní čtenáře odradit, aby si přečetli další 3 díly. Mně to naštěstí neodradilo a jsem ráda, protože ostatní díly stály za to :D Vřele doporučuji
Marťafon28
  16. 6. 2012, 22:07
Tato knížka se mi líbila a doufám, že budu mít i pokračování. Hlavní hrdinka Laurel mi připada sympatická a dobře se mi o ní četlo. Tuto knížku mám ráda a do čtení jsem se nemusela nutit. Příběh se mi líbil, protože mě baví číst takovéto žánry.