Mlhy Ölandu

Poprvé vydáno celosvětově: 2007

Moba - 2011
ISBN: 978-80-243-4518-5

Moba (2011) 978-80-243-4518-5 400

Je chladný den na konci léta. Malý chlapec opatrně přeleze přes kamennou zídku u osamělého domu. Rozhlédne se po travnaté krajině Ölandu, vykročí do mlhy a beze stopy zmizí... Nikdo, rodina ani policie, jej už nikdy nespatří.
O dvacet let později dostane Julia, matka zmizelého chlapce, od svého otce podivnou zprávu: má se vrátit na Öland pomoci mu hledat ztraceného vnuka. Poštou mu totiž přišel balíček, v němž byla chlapcova bota. Temná minulost se bolestně vrací a Julia je rozhodnuta odhalit tajemství na vlastní pěst. Brzy však zjišťuje, že jí chce někdo v pátrání za každou cenu zabránit. Je to snad domnělý vrah Nils Kant, muž, který měl být už dávno mrtvý? Mnozí lidé totiž stále věří, že tento muž dodnes bloudí pustinami Ölandu...

"Kniha plná silných obrazů a hrůzy, která se s každou stranou stupňuje." - Simon Beckett (Založil/a: Teranell)

vladislaus
  17. 7. 2014, 16:40
Obsahuje spoiler spoiler Příběh rychle odsýpá, kniha se čte velmi rychle ale připadalo mi to nudné. Živého chlapce se nedočkali a odhalení tajemství jeho smrti mi připadalo zbytečné a nedůležité.
illy
  27. 12. 2012, 7:43
Ale jo. Pokud vám nevadí že vyšetřující jsou vesměs důchodci, že ve vesnici žijí tři obyvatelé.... Melancholické vyprávění doplňují prostřihy z minulosti a docela dobrý závěr. Nic světoborného, ale mě se to líbilo.
orisi
  17. 1. 2014, 12:29
Příběh se velmi pěkně čte . Pomalejší , ukecanější , ale pro mě dost zajímaví . Můj první Severský autor , i když toto škatulkování nemám rád ,sedl mě dokonale. Vše do sebe zapadlo . Postava staršího Gerlofa je velmi energická . Takový Buldok , zakousne se a nepustí. Má své vrtochy , mele si své. Nakonec je po jeho :D . Nemyslete jestli je děj předvídatelný , vypněte mozek a bavte se ;) Miluji Jarní a Letní měsíce . John Theorin popisuje ve svých knihách Oland tak krásně , že má čtenář chuť tento ostrov prozkoumat i když neholduje Severskému počasí .
Alibero
  31. 7. 2012, 0:28
Moc jsem se na tento mrazivý triller těšila. Už kvůli recenzím, chválicí pana Theorina až do oblak. Jakmile jsem se prokousala nezaživným začátkem a pokročila dál, nemohla jsem se odtrhnout do konečného rozuzlení. Na knize bylo zajímavé, také to prolínaní současnosti s minulostí. Závěr mě mírně zklamal, čekala jsem přece jen větší senzaci.
Kebab Bursa
  13. 4. 2013, 8:38
Další Švéd, kterého můžu. Dokáže přesně to, co od severské detektivky očekávám - navodí mi atmosféru sychravého počasí, nádherné přírody, divokého moře a do toho zamíchá vraždičku, kterou řeší nějaký břídil. Mužská obdoba Camilly Läckberg. Na rozdíl od Smršti je tu méně duchařiny (i když v rozumné míře nechybí). Určitě půjdu i do třetího u nás vydaného kousku.
ivka
  11. 5. 2016, 9:46
Kniha se mi hodně líbila, nejvíce ze všeho prostředí, kde se odehrávala. I děj měl spád, přečtením knihy jsem zas získala další vědomosti, které jsem neměla. Navíc k tomu závěru, konkrétně k smrti dítěte, já sama jsem byla ráda za ten závěr, že dítěti nechtěl nikdo ublížit vědomě. To mně na tom potěšilo daleko víc než kdyby tam byla nějaká dech beroucí pointa.
MMacicekk
  29. 8. 2015, 19:47
Souhlasím s komentářem rezzzy, že první třetina knihy by se klidně dala shrnout do jedné kapitoly. Přišlo mi to celkem zdlouhavé až nudné, některé pasáže mi přišly i zbytečně natahované, když už si čtenář myslel, že se něco dozví, tak z toho nic nebylo. Poslední třetina byla naopak napínavá a děj rychle ubíhal. Konec překvapivý a líbil se mi. Celková atmosféra knihy byla svěle vykreslená a popis švédské krajiny rovněž. Öland je jistě krásný ostrov a souhlasím s orisi, že čtenář má chuť tento ostrov hned navštívit. Svělý tip na příští letní dovolenou :)
Astonius
  21. 3. 2015, 14:23
Kniha mě velmi bavila a po dobu, kdy jsem ji zrovna nečetla, jsem na její děj často myslela. Mám ráda knihy, ze kterých sálá atmosféra, navíc zde byla velmi ponurá, melancholická, chvílemi až depresivní. Děj byl uvěřitelný a vystupovali v něm normální a obyčejní lidé - nebyly zde ani žádné drastické masakry a celý příběh by se klidně mohl odehrát i ve skutečném životě. Styl psaní má autor velmi příjemný, neměla jsem problém, že bych něco nepochopila nebo se nějak výrazně při některé pasáži nudila, spíš jsem nalézala malé slohové detaily, které mě zaujaly co se týče vyjádření různých situací a vjemů. Kapitoly měly přiměřenou délku, příběh byl rozdělen na současnost a minulost a vše působilo velmi uceleně a zapadalo do sebe. Finální rozřešení pro mne bylo překvapující, ale i logické, takže závěr mi rozhodně celý dojem z knihy nepokazil. Ve čtení Theorina hodlám pokračovat.
jithushka
  20. 8. 2013, 17:19
Knihu jsem si chtěla přečíst od chvíle, kdy vyšla, ale dostala jsem se k ní až teď. Jestli je to tím, že jsem obecně přesycená severskými detektivkami nebo jestli je kniha opravdu tak nudná, nevím. Čekala jsem něco jiného a proto pro měl byl rozvleklý a místy velmi nudný děj nepříjemný překvapením.
Peeters
  6. 1. 2012, 16:45
Svěží závan severního větru v moři amerických a britských detektivek. Autor dávkuje porce napětí přiměřeně, děj se odehrává ve dvou časových liniích. Sympatické jsou krátké věty, kterými je prostoupena celá kniha, takže se dobře čte. Hlavní postavy se k zápletce propracovávají logicky, neočekávejte tedy žádné schématické hledání vraha anebo překombinovanost zvratů ála Deaver. Hodnotím 90%
Susan94
  8. 9. 2015, 17:20
Můj první severský autor a hned jsem byla naprosto nadšená. Knížka mi přišla opravdu velmi povedená. Detailní popis přírody, kde se děj odehrává, prolínání minulosti s přítomností a je dost možné, že jsem jediná, ale mě opravdu konec knihy "dostal".
mispulka s.
  24. 2. 2014, 18:32
Tato kniha byla skvela moc se mi libil děj a to jak to bylo napsane !!!určite to neni posledni kniha od tohoto autora!
Yggdrasil
  4. 3. 2013, 13:17
Nádherný popis švédské krajiny je jednoznačně velkým plusem celé knihy. Příběh trošičku pokulhává, přespříliš málo lidí, kteří jsou ještě postupně likvidováni a konečné vyvrcholení........ kvalitu srážejí. Rozhodně upoutá, ale člověk si z toho nekecne na zadek s bradou na prsou.
Vatanen
  6. 4. 2012, 6:46
"Silné obrazy a stupňující se hrůza" - tohle se u mě určitě nekonalo. Öland samotný a atmosféra vykresleny velmi dobře, ale děj mě nechytil a napětí se nedostavilo - to zajímavější na knize bylo sledování života Kanta, co se dvou ústředních postav detektivů - amatérů týká, ty pro mě byly dost slabé, závěr pak solidní. 50%
DejnaDee
  13. 8. 2014, 14:43
Hodně jsem o této knize četla a jak to tak bývá jedni knihu vychvalovali, druzí hanili. Proto jsem se rozhodla si knihu také přečíst. Musím se ale přiznat, že pro mne to bylo do poloviny sice čtivé, ale vcelku nezajímavé. Větší grády to začalo mít až v poslední třetině. Rozuzlení pro mne bylo překvapivé a musím říci i svým způsobem originální
minkar
  1. 1. 2015, 8:59
Nebyt inteligentniho komentare nize, ktery prozradi cast zaveru knihy, by se jednalo o jednu z nejlepsich detektivek, kterou jsem cetla. Dej rychle ubiha, u knihy jsem se nenudila a precetla ji na jeden zatah. Libi se mi kombinace duchariny, historie a soucasnosti. Hned jdu na knihu druhou teto serie.
mischka
  22. 11. 2013, 21:46
Narozdíl od Zkaměnělé krve dobré čtení. Napínavá zápletka, zajímavě a velmi dobře popsané prostředí severského ostrova, gradující děj... Jo. Líbilo. Theorin si tímto trošku napravil u mě reputaci.
rezzzy
  9. 12. 2014, 23:37
Já tedy nevím, na knihu jsem se těšila podle recenzí a doporučení. Slibovala, že bude super kousek, ale...? Nevím, kde se stala chyba, ale mi přišla nudná. O to více nudná poté, co jsem se na ni těšila. První třetina knihy jsou jen bezbřehé pasáže, v nichž hrdinka rozvětveně utápí své lítostivé myšlenky. Takže jsem po několika stránkách měla sto chutí hrdinku něčím praštit. To, co se odehrálo v celé jedné třetině knihy by se dalo shrnout do jedné kapitoly a i to by bylo dost. Jediné, co se na knize dá pochválit, je zajímavý příběh Nilse Kanta, dá se říci, že (jen) tyto kapitoly mě bavily. I otec hrdinky coby detektiv je nudný (a to proto, že spíše pořád jen nad něčím přemýšlí). Za mě dosti pod očekávání a je to škoda.
mirec88
  25. 8. 2014, 22:01
Príjemná, pomalá, chladná atmosféra ostrova Oland, ktorý by som hneď navštívil, tak krásne ho Theorin opísal. Vynikajúci dej, netradiční vyšetrovatelia, vynikajúce prelínanie minulosti so súčasnosťou a skvelý príbeh. Theorin sa stáva mojím obľúbeným spisovateľom.
fish
  15. 6. 2014, 9:02
zatial najlepšia kniha pre mňa v rámci tzv. severskej krimi, žiadny zamindrákovaný antihrdina ako od Nesba, žiadne nelogické chovanie postáv, ani zázračná zvraty.
marcelline
  22. 8. 2013, 15:16
Tato kniha mě zaujala zejména proto, že se příběh odehrává na Ölandu, který jsem osobně navštívila. Proto jsem si ji zvolila a při četbě jsem se na tom ostrově ocitla znova. Kniha se mi moc líbila a těším se až si přečtu další od pana Theorina!
kave
  19. 11. 2012, 17:28
Knížku jsem otevřela a přečetla pár stránek - pak ji odložila a šla spát - po pár dnech jsem se k ní znovu vrátila a četla a četla a za jeden večer ji přelouskala - neseděl mi pan policajt a u konce jsem si říkala že jsem mu křivdila - poslední stránky mě opravdu zaskočily. Knížka se mi moc líbila
lenika
  1. 11. 2012, 20:55
Je to jedna z nejlepších knih, co jsem zatím přečetla :) super děj, čtiva kniha s různě krátkými / dlouhými kapitolami ... vřele doporučuji