Passiflora

Passiflora
Originální název: Passiflora

Sezimův románový debut Passiflora vyšel poprvé v roce 1903 a v tomto vydání měl 42 kapitol. Pro třetí vydání v Sebraných spisech roku 1927 autor text přepracoval a výsledkem bylo pouhých 27 kapitol. Román tvoří tři hlavní časové roviny. První rovinou je úvodní kapitola, v níž se Pavel Braun dozvídá o smrti Kláry Nellové. Další časovou rovinou je doba o dva roky dříve, kdy se Braun setkává s nemocnou Klárou a třetí rovinou je doba Klářina manželství, která je vložena do druhé časové roviny. V textu dochází k retrospektivnímu prolínání časových rovin.Příběh je vyprávěn personálním vypravěčem, který jako prostředníka svého vyprávění využívá postavu profesora Brauna. Skrze něj nám vykresluje pohnuté životní osudy jeho bývalé svěřenkyně Kláry, ale i poněkud kuriózní manželské soužití jejích rodičů. Kromě vnějškových událostí jsme svědky i vnitřních pochodů všech postav, včetně nastínění pohnutek jejich jednání. Román je zatížen dobovou poetikou, jež je ovlivněná soudobými uměleckými směry jako byla secese, dekadence, impresionismus a symbolismus. Tyto směry nacházely v české literatuře uplatnění takřka výhradně v poezii, tento román je tedy ojedinělým (nikoli však jediným) českým představitelem prózy fin de sciecle. (Založil/a: Jitík)

Karel Sezima Karel Sezima
*13.10.1876 - †14.12.1949