Originální název: Život je jinde

Atlantis - 2016
ISBN: 978-80-7108-361-0

Atlantis (2016) 978-80-7108-361-0 364
Sixty-Eight Publishers (1979) 0-88781-069-1 365

„Tématem mých románů není kritika společnosti. Život je jinde je situován do roku 1948, do doby zešílevšího stalinismu. Ale mou ambicí nebylo kritizovat režim! Kritizovat ho v roce 1969, kdy jsem román dopisoval, by bylo nošení dříví do lesa. Téma románu je existenciální: je to téma lyrismu. Revoluční lyrismus komunistického teroru mne zajímal, protože vrhal netušené demaskující světlo na odvěký lyrický sklon člověka.“
Milan Kundera: Poznámka autora [prosinec 1992] v románu Nesmrtelnost, Atlantis 2006, s. 376.

Milan Kundera napsal Život je jinde česky v roce 1969;
poprvé vyšel francouzsky pod názvem La vie est ailleurs v Éditions Gallimard roku 1973;
v témže roce román získal francouzskou literární cenu Prix Médicis. (Založil/a: franches)

Introvert
  3. 11. 2016, 10:11
Já vím, že o žádném z Kunderových románů nelze říci, že by nebyl propracovaný, prokomponovaný do nejposlednějšího detailu tak, že nelze vše objevit už při prvním čtení- ale o románu Život je jinde to platí tisícinásobně. Pro mě je to nejsložitější dílo, které jsem zatím od něj četla. A dílo naprosto výborné, jak kompozicí, tak příběhem.
Osud matky, která má vlastní život natolik nenaplněný a bez pocitu štěstí, že právě to štěstí vidí jen a pouze ve svém synovi, kterého, ač si to uvědomuje, dusí svou láskou, až to celé vyústí v tragédii. Osud syna, jenž se vůči své matce zmůže na jediný přímý vzdor tím, že si roztrhne spodky; o to horší činy dělá ve svém životě, aby si i okolí dokázal, že ON je muž, že to, co dělá, jsou skutky pravého muže - přitom po očku pozoruje, jak jej okolí respektuje a podle toho přizpůsobuje své chování...
Výborné, výborné. Jak jinak, že, pane Kundero.
Reliance
  14. 9. 2016, 1:05
Já se již potřetí klaním umu tohoto autora... Miluju styl jeho psaní, způsob jakým umí věci pojmenovat, popsat, rozebrat... Myšlenky v jeho dílech, nejen ty hlavní, ale naprosto všechny... Je to tak lidské, upřímné, nelichotivé i krásné.. Chytré a mnohostrané.. Pochopitelné i u odsouzeníhodného.. Miluji psychologii jeho postav.. A ten závěr? Takové pootočení se k Žertu, ale báječný.. Škoda, že ta poslední část neměla aspoň ještě 100 stránek pokračování příběhu i u dalších postav.. Je to v podstatě strašně smutný příběh.. Marného života matky, pokřiveného života syna.. Jedno zklamání plodí další a mnohem horší.. Ale když ji čtete nemáte pocit, že je smutná... Až se pak vyjeví v celé své velikosti.. Listuji zpátky a vracím se k některým částem i větám... Je to velká kniha stejně tak jako Nesnesitelná lehkost bytí a Žert.. 5*
huttershofen
  19. 5. 2014, 15:55
Výborná kniha s řadou myšlenek, nad kterými se stojí za to zastavit. A opět Kunderovi hrdinové, které vlastně ani nemáme rádi, i když s nimi trochu soucítíme. Snad jen konec mi přišel trochu takový, že to autora už přestalo bavit, tak to vzal najednou dost hopem.
jamalka
  30. 9. 2016, 11:27
Kniha čtivá, téma klasicky Kunderovské, ale pro mě jeho nejslabší kniha. Hlavní hrdina výsostně nesympatický- egoistický narcis, neschopen lásky, o které jen neustále básní. Podobně laděná matka, která se realizuje jen přes syna.
Příběh o povrchnosti, fanatičnosti a historii doby, kterou z velké části pomáhaly tvořit právě tyto typy lidí.
Simir79
  12. 9. 2012, 18:31
Tato kniha je mi stále odpírána. Knihovny, knihkupectví a překvapivě i internet mlčí.... Kdo může pomoci a knihu mi zprostředkovat v jekékoli formě, prosím ozvěte se.... Děkuji Simir