Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Nepřirozená zvířata

80%
4 9
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Nepřirozená zvířata
Autor:
Originální název: Les Animaux dénaturés

Nejnovější vydání:
Mladá fronta - 1958
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 10x v přečtených
v knihovně 5x v knihovně
k přečtení 6x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Mladá fronta (1958)

Vědecko-utopický román, jehož podstatou je otázka podstaty lidství (co činí člověka člověkem). Hlavním aktérem románu je anglický novinář Doug Templemore. Spíše nedopatřením se připojí k vědecké výpravě, která se vydává do neprobádaných končin tropických pralesů Nové Guiney, aby vypátrala chybějící vývojový článek mezi opicí a člověkem. Překvapivý objev však překoná veškerá jejich očekávání – objeví několik stovek živých jedinců náležejících k jakémusi mezidruhu, jejichž příslušnost k lidem nebo veleopům je přinejmenším sporná. A tento spor se dále stává námětem knihy. Zatímco antropologická část výpravy nahlíží na druh, který je pracovně nazván jako tropiové, čistě ze svého odborného pohledu – jako na objekt zkoumání, Douga od začátku trápí otázka po příslušnosti tropiů k lidskému společenství. Tato otázka se ukáže jako zásadní, když se objeví první „nápadití“ podnikatelé, kteří chtějí tropiů využít jako bezplatné pracovní síly, a maskují své plány ochranou ohroženého zvířecího druhu. Aby skupina dokázala příslušnost mezidruhu tropi k lidem, oplodní samici druhu tropi lidským (konkr. Dougovým) semenem. Tento pokus však nic neprokáže, a tak se hrdinové rozhodují zajít dál: narozené poloopičátko nechá Doug pokřtít jako svého syna, zapsat na matriku a poté mu vstříkne do žíly silnou dávku chlorohydrátu strychninu. Dítě/mládě okamžitě umírá a Doug se sám hlásí k jeho vraždě. Vyvolá ostře sledovaný soudní proces, v němž se záhy ukáže absence jedné důležité právnické definice – definice člověka. (Založil/a: CheG)

(více)  

Štítky

více  
 Vercors Vercors
*26.02.1902 - †10.06.1991

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

rt12
80% 80% 80% 80% 80%
  13. 12. 2014, 12:34
Chvílemi mi šel mráz po zádech. Čtivá napínavá kniha, která mě vtáhla do děje hned od začátku. Po morální stránce odsouzení hodný čin, který má zachránit celou rasu, najednou dává smysl.
Myrddin33
80% 80% 80% 80% 80%
  17. 4. 2013, 12:16
Hned začátek člověka vtáhne. Samozřejmě. Vražda dítěte otcem a přiznání nutí člověka zjistit, proč to učinil. Příběh plyne velmi zajímavě a je poučný a nutí člověka se zamyslet, co z něj vlastně člověka dělá. Místy mi přišly určité pasáže zdlouhavé, ale celkově mi příběh přišel zajímavý.
zdeny99
80% 80% 80% 80% 80%
  21. 4. 2016, 10:18
Prvních sto stran je parádních. Hlavně to, jak na Nové Guiney objevili novou rasu Tropie a jak poznávali, jak žijí a asimilují se s lidmi. Ale jakmile začal soudní proces ohledně vraždy čerstvě narozeného Tropie, tak to začalo uvadat. Ty dlouhé soudní pasáže byla fakt nuda. Do toho ještě Vercors začal přidávat politické myšlenky, že se z posledních 50 stran z toho stala jedno těžké filosofické čtení.
[5. přečtení, 7. hodnocení, 2. komentář, 80%]