Barma

Originální název: Chroniques Birmanes

BB art - 2011
ISBN: 978-80-7381-991-0

BB art (2011) 978-80-7381-991-0 272

Tím, co ho zavedlo za dveře totality, nejsou jeho vlastní pracovní povinnosti. Guy Delisle se tentokrát vydal ve stopách své ženy na misi Lékařů bez hranic. V Barmě tak kreslí deník čerstvého otce na mateřské, s humorem a nadsázkou opět odhaluje pokroucený život v zajetí idejí – protentokrát vojenské diktatury. Vyzbrojen kočárkem s malým Louisem se pokouší přiblížit k Aun Schan Su Ťij, která bydlí o pár ulic dál, ale také proniknout do klubu australských diplomatů, protože mají luxusní bazén. Jak jinak – učí místní nadšence základům animace. To vše tradičně černo-bíle s vtipnými dialogy, místy jen komentáři a nejabsurdnějším pouze v obrazech.

Animátor Guy Delisle je schopen v podobě komiksu zúročit každý pracovní výjezd, který ho zavede za hranice. Opět vzniklo hravé, myšlenkově bohaté dílko a navíc velmi upřímná výpověď člověka vytrženého ze svého přirozeného prostředí a přesazeného jinam. (Založil/a: hermi211)

Guy Delisle Guy Delisle
*19.01.1966

teola
  24. 9. 2016, 17:42
Moje první setkání s autorem - a musím říct, že velmi pozitivní. Knize nechybí vtip, je psána lehce, ačkoliv se často dotýká zásadních problémů tamní společnosti. Mohu jen doporučit.
antoniana
  29. 4. 2015, 10:36
Barma byla lepší než Pchjongjang (možná proto, že i přes vládu vojenské junty, se nabízí víc zážitků). Na autorův styl kresby už jsem byla zvyklá, přesto mě zaskočilo, jak (musím to říct) ošklivě namaloval vlastního syna. Jinak je komiks velmi čtivý a člověk se dozví o každodenním životě Barmánců.
Rinae
  10. 12. 2015, 16:29
I kdyby autor do tohohle díla nezahrnul nic jiného, než rozpleskávání jistého obojživelníka, budu mu velmi vděčná za jeho vytvoření. Pokud platí, že smích prodlužuje život, musela jsem si nasmát několik let navíc jen nad tou jednou momentkou.
Jubilee
  3. 2. 2015, 9:49
Geniální, rozhodně doporučuju jak jako cestovní deník, tak z čistě humoristického hlediska, dalo by se připodobnit k Fulghumovým postřehům zkříženým s průvodcem od National Geographic. Málokdy taky natrefíte na knihu, která tak věrně vykresluje pocit z osobní návštěvy dané země, která je tak nasáklá běžným životem, že vám hned nedojde, že je to vlastně o cizinci na cestách. Dozvíte se spoustu zajímavostí ze života běžných Barmánců, něco střípků historické kultury i politických zvláštností země plus hromadu nezapomenutelných historek zvědavého člověka, který se vyzbrojen kočárkem se synem anebo bicyklem vydává na různá místa po městě a neváhá se dát do řeči s jakýmkoli člověkem, na kterého přitom natrefí, nemluvě o zážitcích při shánění "západních" předmětů v tradiční asijské zemi, kde o nich téměř nikdo neslyšel a občasných výletech za slavnými památkami Myanmaru. Celá kniha se přes vážná témata lékařské mise a strachu běžných lidí z všudypřítomných očí nese na vlně francouzské lehkosti vyprávění, která si nezadá s vypravěčským stylem Asterixových dobrodružství.