Vnější tma

Poprvé vydáno celosvětově: 1968

Argo - 2011
ISBN: 978-80-257-0509

Argo (2011) 978-80-257-0509 224

Hluboko v odlehlém a pustém koutu Appalačských hor, pravděpodobně někdy na přelomu devatenáctého a dvacátého století, se odvíjejí dramatické osudy chudého mladíka Cully a jeho sestry Rinthy. Ta jednoho dne porodí dítě, Culla novorozeně pohodí v lesích a sestře namluví, že zemřelo. Zoufalá Rinthy však jeho lžím nevěří a vydává se s Cullou v patách na nekonečnou a strastiplnou pouť nehostinnou krajinou s groteskními obyvateli. Sugestivně vylíčený příběh je především symbolickou alegorií zachycující s hloubkou antické tragédie a v pečlivě promyšlené stylistické kompozici odvěký svár dobra a zla, odehrávající se na samotném dně lidské duše. (Založil/a: Alseri)

jaryj07
  6. 12. 2012, 12:01
Prozatím pro mě jedno z jeho nejlepších děl, které jsem přečetl. Výborně se mi to četlo, je to srozumitelné, určitě i depresivní. Hlavním postavám nebudete držet palce a ani jim nebudete přát štěstí, jen budete přemýšlet, jakým světem to procházejí? Co hledají? A když to najdou,co udělají a co se stane? Jejich cesta mi přišla jako snažení se odrazit ode dna, ale nakonec oba dva klesli ještě hlouběji.
nef7
  4. 8. 2012, 14:27
To, co knihu dělá úžasnou, jsou detaily a jinotaje. A samozřejmě také skvělý literární um McCarthyho. Řekla bych, že je to zase úplně jiný literární level. Určitě pak stojí za to upozornit i na skvělý doslov Marcela Arbeita.
cheyene
  24. 8. 2013, 22:36
Zajímavý děj, perfektní atmosféra, žádná psychologie postav, žádné probírání jejich postav, napětí a rychle ubíhající děj. To je Vnější tma od Cormacka McCarthyho.
kingmaker
  23. 8. 2012, 10:51
Co napsat o dalším totálně nihilistickém díle skvělého autora? Jestli máte náladu na trochu děsivě deprimující deprese, jste u této knihy správně. Tady nenajdete kladného hrdinu, ani dítě hledající Rinthy jím není, ani dráteník, který dítě zachrání. V nejlepším případě jsou to osudem vláčené figurky v podstatě bez vlastní vůle. A o tom McCarthy knihy jsou, o tom, zda máme vůbec nějakou svobodnou vůli. Autor to vidí jasně, nemáme. Kráčíme po cestě kterou nám někdo připravil, snad Bůh a nemůžeme s ní sejít, ač se snažíme jak chceme. Jsme vláčeni osudem k vlastnímu, v McCarthyho knihách většinou hodně nehezkému, konci. Pokus o vzpouru končí zkázou a smrtí vzbouřence. Jenže smrt si stejně přichází pro každého. Ve vnější tmě má podobu tři vandráků, kteří jakoby kráčeli ve stopách Cully Holmea a zabíjeli každého, s kým přijde do styku. Kdo jsou ti tři není podstatné, jsou to třeba zplozenci pekla, tři jezdci z apokalypsy, jsou však neúprosní. Z tohoto románu mrazí.
tricky
  11. 12. 2012, 20:21
Tak pro mě to není a asi nebude nejlepší dílo mého oblíbence. Nevadí mi deprese na koncích knížek a netvrdím, že Vnější tma je nekvalitní literatura, naopak! Napsáno a přeloženo nádherně. Jen je to na mě moc. Možná je to tím, že jsem takový skeptický optimista a mám raději dobro než zlo. Tady je ve výsledku zla tak moc, že jsem to nemoh strávit a absolutně netuším, jestli si to vůbec ještě někdy přečtu. Zatím jsem tuhle knížku schoval a vlastně neznám nikoho, komu bych ji rád půjčil..
Nehodnotím..
dealer24
  6. 1. 2013, 23:55
Co se této knize nedá vzít je fakt, že je čtivá. Co se týče děje bohužel již tak chválit nebudu. Začátek mi přišel skvělý, ale jakmile se žena a muž vydávají vlastními cestami (nechci prozradit, co konkrétně dělají), tak to ztrácí šťávu. Nemůžu si pomoct, ale prostě mě to nezaujalo.
Po přečtení jsem si říkal, že toto není rozhodně kniha, kterou bych doporučil. Rozhodoval jsem se mezi dvěmi a třemi hvězdičkami, jelikož um pana McCartyho samozřejmě nezůstane bez povšimnutí, ale co se týče již zmíněného děje a celkově "přinosu", rozhodl jsem se ohodnotit 40%.
klara96
  18. 8. 2012, 20:20
McCartyho mám ráda hlavně pro jeho inteligenci a cit pro psaní, ale hlavně se mi líbila jeho kniha Cesta. Vnější Tma je dobrá kniha, ale více mne zajímala na začátku, než u konce. Přesto se řadí mezi lepší knihy.