Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Ztroskotání na pólu

100%
5 1
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Ztroskotání na pólu

Podtitul: tragédie vzducholodi Italia a Nobileho výpravy k severnímu pólu v roce 1928


Autor:
Originální název: Disaster at the pole

Nejnovější vydání:
Paseka - 2002
ISBN: 80-7185-487-5
Počet stránek: 229
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 1x v přečtených
v knihovně 1x v knihovně
k přečtení 1x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Paseka (2002) 80-7185-487-5 229

Před více než šedesáti lety zaujal někdejšího redaktora časopisu Life Wilbura Crosse příběh odvážných polárníků, kteří pod vedením italského inženýra a konstruktéra Umberta Nobileho vzlétli v květnu roku 1928 ve vzducholodi Italia k severnímu pólu. Pod náporem špatných povětrnostních podmínek se ale vzducholoď po přeletu pólu zřítila na ledovou kru v oceánu. Část posádky zahynula s jejími vzlétnuvšími zbytky a ostatní s Nobilem, zraněni a vystaveni útrapám, statečně bojovali o záchranu života téměř dva měsíce.
Američan Cross, autor mnoha knih včetně publikací o vzducholodích, na výzvu svého redakčního kolegy začal pátrat po těch, kteří výpravu přežili, a při jejich návštěvě New Yorku se jich na vše důkladně vyptal. Setkal se i s generálem Nobilem, s nímž pak udržoval rozsáhlou korespondenci. Téměř 30 let trvalo toto shromažďování materiálů, z nichž vzešel úchvatný příběh o příkladné odvaze a vůli. Zvlášť atraktivní je pro nás tím, že Nobileho výpravy se zúčastnil také český polárník prof. František Běhounek. A přestože utrpěl vážné zranění ruky, přečkal s trosečníky kruté dva měsíce, než přišla záchrana. Své zážitky pak popsal v knize věnované výpravě, v níž ocenil Nobileho vůdčí schopnosti, odvahu a zodpovědnost.
V Crossově obsáhlé knižní reportáži najdeme kromě četných dobových fotografií také nákresy Amundsenovy vzducholodi Norge, Nobileho Italie a francouzskou mapu jednoho z účastníků výpravy, v níž jsou zaznamenána místa zániku a záchrany včetně zeměpisných údajů. K doplnění tématu je připojena stručná bibliografie, obsahující pouze díla vydaná v angličtině. Kniha o tragédii vzducholodi Italia, kterou přečteme jedním dechem, je dalším svazkem edice Poseidon, vydávané v nakladatelství Paseka. (Založil/a: CheG)

(více)  
Wilbur Cross Wilbur Cross
*??.??.1918


KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace