Imajika

Poprvé vydáno celosvětově: 1991

Classic - 2007
ISBN: 978-80-86707-44-X

Classic (2007) 978-80-86707-44-X 904

Imajika - tajemný řetězec světů, dominií, kterým pevnou rukou vládne nikým nespatřený Autarcha. Čas jeho vlády se však nachýlil, blíží se výročí Usmíření a s ním i doba neodvratných změn.
Estabrook, muž, který najme vraha pro svou manželku, nevědomky rozehrává hru, jejíž následky si stěží dokáže představit kdokoliv v Usmířených dominiích. Existuje však neusmířené dominium, oddělené od ostatních a to představuje reálnou hrozbu pro všechny - naše Země. Magická partie moci a kouzel vrcholí a s ní i vypravěčské umění Cliva Barkera. (Založil/a: Anillion)

Richie
  11. 12. 2013, 0:59
Clive Barker je zajisté spisovatel s velkou dávkou fantazie. V Imajice se opravdu vyřádil - pokusil se popsat fantastický svět, do kterého začlenil i náš současný známý svět. Román natáhl na úctyhodných 900 stran - a tím asi výjimečnost tohoto díla končí.
Právě tu délku románu mu asi vyčítám nejvíce. Barker je velmi popisný, a to natolik, že mě to po pár set stranách začalo docela nudit. Popisuje vše, od květin přes jídlo, oblečení, architekturu, podoby i povahy lidí až třeba po detailní popisy vražd nebo souloží. Román tím ztrácí tempo a stal se pro mě spíše únavným břemenem. Dočetl jsem ho do konce a byl jsem rád, že už je konec.
Bohužel jsem autorovi moc nevěřil. Svět Imajiky byl popisován jako něco reálného, co by skutečně mohlo existovat. Narážel jsem ale neustále na tolik nesmyslů a anachronismů, až mě to otravovalo. Jeho postavy byly nejednoznačné, během románu se neúměrně měnily jejich povahy, postoje, názory. S žádným z hrdinů jsem se nedokázal ztotožnit. Jejich lásky i nenávisti jsem nechápal, jejich pohnutky k jednání nebo jejich životní postoje také ne.
Román mi připadal jako slepenec různých myšlenek autora, kdy popustil uzdu své fantazii, ale nebyl schopen dát příběhu pevnější rámec, smysl.
Být to o dvě třetiny kratší, asi bych byl v komentáři přívětivější, ale takhle román nemohu ohodnotit jinak než s bídou 50%.
Ladis Chajda
  27. 11. 2016, 21:31
Clive Barker je vskutku jeden z nejlepších spisovatelů současnosti. Dokonalý, šílený, zvraceny a vyrecny.
max nihiliste
  27. 4. 2016, 22:51
Trochu bych si dovolil nesouhlasit s Richiem. Ano, román je hodně dlouhý, ale neřekl bych nudný. Detailní rozbor všech míst, věcí a postav je jednou z Barkerova domén, na což si spousta z nás už zvykla. V Imajice popisoval propletenec imaginárního světa s tím skutečným, což někdo může považovat za nudné a neautentické, ale v jeho podání geniální. Scéna, kdy na několika stranách popisuje milostný zážitek a doslova vcucne čtenáře do dění a nakonec se ukáže, že oním prožitkem byl zážitek homosexuální, mi utkvěla v paměti jako jedna z nejlépe popsaných. 80%.