Originální název: The Innocent

Odeon - 2010
ISBN: 978-80-207-1330-8

Odeon (2010) 978-80-207-1330-8 272
Odeon (1997) 80-7217-001-5 398

Píše se rok 1955 a do rozděleného Berlína přijíždí nesmělý anglický mladík, technický zaměstnanec Královské pošty, aby se svým skromným přispěním podílel na ambiciózní, přísně tajné operaci CIA a britské tajné služby SIS. Projekt, který byl ve skutečnosti vyzrazen britským špionem pracujícím pro Sovětský svaz v samém zárodku (George Blake byl v roce 1961 odsouzen britským soudem za vlastizradu ke 42 letům vězení), spočíval ve vyhloubení tunelu do sovětské okupační zóny, odposlouchávání telefonních hovorů a zachycování šifrovaných zpráv. Mladý Leonard Marnham však nežije jen svou prací. Berlín, který ho překvapí stále citelnou poválečnou chudobou i vzrůstajícím napětím rozděleného světa, které o šest let později vyvrcholí stavbou Berlínské zdi, pro něho zároveň znamená vstup do dospělosti i první milostnou zkušenost. Ve chvíli, kdy se velké dějiny nečekaně protnou se soukromým světem hrdinů v sérii typických mcewanovských tragikomických náhod, dochází i k nečekanému rozuzlení příběhu, pod jehož špionážním nátěrem pulzuje život skutečných lidí, jemuž McEwan rozumí jako málokterý současný světový autor. (Založil/a: Cápinkovatá)

janeicka
  25. 9. 2013, 11:05
Jsem ráda, že jsem si konečně mohla tuto knížku přečíst a s ostatními komentáři souhlasím. Ze začátku sice trochu pomalejší rozjezd, ale pak přišlo pár zvratů, se kterými jsem naprosto nepočítala, a celý román pak dostal úplně jiný nádech a vyznění. Podobně jako Rames jsem také čekala o hodně horší konec, ale i tak mě autor opět dostal. Ještě jsem pak chvilku musela přemýšlet, co se vlastně stalo, že se hlavní hrdina dostal tam, kam se dostal... Opravdu doporučuji přečíst
alča87
  17. 5. 2013, 20:47
Doporučuji. Skutečné historické kulisy přidávají na autentičnosti a chvilku jsem měla pocit, že čtu romantickou knihu a za pár stránek thriller. Chvíli jsem se smála a za chvilku jsem byla napnutá jak kšandy. A ten závěr.
rt12
  16. 9. 2014, 18:57
Krásný příběh velké lásky v době studené války, umístěné v Berlíně. Víc neřeknu. Super čtení, které mě nenechalo chladnou a knihu jsem přečetla na jeden zátah.
Rames
  30. 6. 2013, 15:57
Obsahuje spoiler spoiler Leonard Marnham jako antihrdina? Ano je to tak, v první polovině knihy nám ten mladíček připadá velmi milý tou svou plachostí a nezkušeností v druhé půli jen těžko chápeme jeho slabomyslná rozhodnutí. Mimochodem doporučuji str.187-197 vynechat, pokud si chcete něco zachovat v žaludku. Naprosto chápu jeho averzi vůči Marii, tento zážitek musel zabít nejen lásku ale i sympatii. V závěru jsem očekávala dvě sebevraždy, tentokrát autor překvapil a nechal své antihrdiny dožít spokojený život i když ne spolu.
Kosac
  2. 11. 2016, 9:35
Zajímavý námět i styl psaní. Mám velmi ráda takové propracované texty. Přiznávám, že McEwan mne ještě nezklamal.
eddiedean
  3. 6. 2011, 15:11
opravdu brilantní kniha....první polovina ač je skvěle napsaná tak vás absolutně nemůže připravit na zběsilou jízdu, která Vás čeká v polovině druhé...napětí, humor a někdy až morbidní scény jsou zkloubeny naprosto geniálně.