Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Válečný zápisník Rudolfa Hrubce (15.3.1939 - 21.3.1941)

100%
5 1
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Válečný zápisník Rudolfa Hrubce (15.3.1939 - 21.3.1941)
Autor:
Originální název: Válečný zápisník Rudolfa Hrubce (15.3.1939 - 21.3.1941)

Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 1x v přečtených
v knihovně 0x v knihovně
k přečtení 1x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka

Pozoruhodná kniha o pozoruhodném muži – tak bychom mohli stručně charakterizovat tuto publikaci, která se na trhu objevila během dubna 2001. Jedná se o autentický přepis dvou sešitů Zápisníku (dnes uložených v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích), který si po okupaci Českých zemí začal vést rodák z jihočeských Bernartic, Rudolf Hrubec (1914-1944).

Jako poručík jezdectva a aktivní příznivec letectví se Hrubec po osudném březnu 1939 zařadil mezi čs. vojáky, kteří se rozhodli pro emigraci a připojení se k novému zahraničnímu odboji. Jeho anabáze začala přechodem polských hranic v červnu 1939, načež ho osud v rychlém sledu zavál do Francie, severní Afriky, zpět do Francie a konečně po vyvrcholení úspěšné německé západní ofenzívy do Velké Británie. Zde se po neúspěšném pokusu o vstup do letectva etabloval jako instruktor výsadkových operací ve výcvikové sekci Zvláštní skupiny D zpravodajského odboru našeho londýnského MNO (mj. cvičil Gabčíka a Kubiše). Tuto část Hrubcova života, která skončila smrtí při havárii letounu v severní Itálii 11. 9. 1944, ovšem kniha již nezahrnuje.

Hrubcovy bystré a upřímné zápisky z let 1939-41 jsou mimořádně zajímavým a místy znepokojivým svědectvím „zdola“ o nelehkých počátcích formování našeho druhoválečného západního odboje. Syrový text nabitý postřehy o každodenních reáliích má všechny předpoklady stát se jedním z důležitých pramenů pro výzkum této fáze naší vojenské historie.

Editorka se naproti tomu omezila na poutavě podané zarámování a rekonstrukci událostí líčených v Zápisníku. Dlužno poznamenat, že bez jejího úvodu by byla orientace v Hrubcových záznamech podstatně složitější. Zvláště vyzdvihnout pak zaslouží vysoká estetická úroveň knihy, která je upravena do poutavé podoby zápisníku a navíc je opatřena 4 velkoplošnými barevnými přílohami představujícími zdařilé koláže textů, kreseb a příloh ze sešitů Zápisníku. (Založil/a: Lukrativni)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace