Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Doktor Sax

80%
4 12
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Doktor Sax
Autor:
Originální název: Doctor Sax
Poprvé vydáno celosvětově: 1959

Nejnovější vydání:
Argo - 2011
ISBN: 978-80-257-0499
Počet stránek: 252
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 1x v oblíbených
v přečtených 17x v přečtených
v knihovně 11x v knihovně
k přečtení 19x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Argo (2011) 978-80-257-0499 252

Doktor Sax, v češtině dosud nevydaný román, je založen na autorových vzpomínkách na rodný Lowell. Zároveň se z kontextu jeho díla poněkud vymyká, protože Kerouac zde opouští svou oblíbenou a obvyklou kronikářskou polohu a vytváří tajemnou, fabulovanou prózu, v níž se vzpomínky prolínají se sny. Doktor Sax bývá označován za nejlepší Kerouacovu knihu. (Založil/a: Alseri)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

ForFreedom
100% 100% 100% 100% 100%
  5. 6. 2012, 11:46
Koncept Doktora Saxe je na Kerouaka poněkud nezvyklý– žádní hipsteři a jiné andělské mysli, co s ganjou kontemplují nad rozpínavým Molochem nebo prožívají extáze z jazzu nočních velkoměst, žádné zběsilé křižování opilých kontinentů, navíc ještě ta jeho fantaskní, mysticky groteskní linka zjevujících se přízraků včetně Doktora Saxe… – Namísto typických rysů BG, je tu dílko, které většinu těhle provařených motivů postrádá, nicméně uvnitř je to prostě pořád ten dobrej zachmuřenej Jack, co hledá nebe a nirvánu v kotli smrti na zemi… Nakonec snad ani nejde předpokládat, že by Kerouac své dětství vnímal jinak, než jako změť citlivých lyrických vzpomínek prosycených umíráním a samozřejmě, ve stylu oblíbeného Prousta, vůní matčiných koláčů… Doktor Sax je nadto taky skvělá příležitost jak poodhalit tajemství Kerouakovy duše - A v neposlední řadě je to taky výtečný slovní koncert.
Hodnocení je ryze subjektivní, někomu kdo od Kerouaka nečetl víc než On the road, tohle dá leda hodně zmatenej pocit, protože jestli někde K. dovedl tu svou spontánní prózu do úplného vrcholu, tak je to tady (zpočátku je fakt složitý se všemi těmi obrazy nekončících vět prokousat), ale pro všechny, kdo na Kerouakovy právě tyhle prózoidní básně milují, je tohle, hmm, skoro povinnost!