Po noci přijde den

Po noci přijde den

Víkend - 2011
ISBN: 978-80-7222-776-1

Víkend (2011) 978-80-7222-776-1 294

Román PO NOCI PŘIJDE DEN vychází z neobyčejného příběhu, který se skutečně odehrál v říjnu 1945. Tehdy bylo osvobozeno přes 200 židovských zajatců z palestinského internačního tábora Atlit, v němž byli zadržováni britskými ozbrojenými silami coby „ilegální“ přistěhovalci. Příběh je líčen očima čtyř mladých zajatkyň, které přežily holokaust: Polky, která bojovala proti Němcům se skupinou partyzánů; pařížské
krásky, přinucené za války k prostituci; holandské Židovky, která se za války ukrývala a teď se snaží zapomenout; a ženy, která přežila Osvětim.
Čtyři mladé ženy, které uprchly do Izraele z nacistické Evropy, sužované nepopsatelně krušnými vzpomínkami a ztrátami, nacházejí spásu v přátelství a pospolitosti a zároveň se pokoušejí přivyknout nové zemi. Pronásledují je nepopsatelné vzpomínky, bojí se začít znovu doufat. Román PO NOCI PŘIJDE DEN je výjimečně ztvárněný příběh útrap, nezdolnosti a soudržnosti. Dotýká se druhé světové války, holokaustu a založení státu Izrael. Anita Diamant má obdivuhodný dar vytvářet nezapomenutelné postavy, svůj příběh zasadila do strhujícího historického románu, v němž jde především o spásnou moc ženského přátelství, zotavení z těžkých ran osudu a lásku. Je to nezapomenutelný příběh utrpení a nových začátků, zachycující historický okamžik s mistrovskou výmluvností, z nějž dojímá i mrazí. Kniha Po noci přijde den je klenotem mezi romány. (Založil/a: male.Kace)

Anita Diamant Anita Diamant
*27.06.1951

23.44
  2. 1. 2012, 23:39
Zpočátku trochu tahavé, ale příběh graduje a působí silou autentičnosti. Pro mě obsahově navazuje na román Exodus a potvrzuje, jak těžké je prosadit spravedlnost proti "vyšším"- tedy politickým cílům mocných. Opět jsem zoufale fascinována tím, čeho je pán tvorstva schopen, a tím víc, když se jedná o dobu nedávno minulou.