Šaty z igelitu

Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Host - 2011
ISBN: 978-80-7294-562-7

Host (2011) 978-80-7294-562-7 280

Sbírka Šaty z igelitu debutanta Vratislava Maňáka přináší do současné literatury neobvyklý hlas. Třináct povídek, třináct variací na téma lidského osamění, začíná většinou zcela všedními situacemi: Kristýna se připravuje na svůj svatební den, Jindřich probírá pozůstalost po své ženě, Tom slaví osmé narozeniny. Postupně však před čtenářem vyvstávají náznaky a nečekané motivy, které dávají tušit, že tento příběh není nejzazší skutečnost. To opravdu důležité se odehrává až v krajině nedořečeností a zámlk, kde se postavy Maňákových povídek, častokrát nepochopené a neschopné chápat jiné, snaží se svou samotou vypořádat. (Založil/a: s-reader)

Vratislav Maňák Vratislav Maňák
*??.??.1988

nef7
  21. 1. 2015, 10:39
Nemohu si pomoct, ale po každé z povídek mě zaplavovaly stále stejné dojmy - Maňákův styl psaní pro mě postrádá lehkost a protiví se mi jakousi afektovaností a patetičností. V podstatě jsem dost překvapená, že se této knize dostalo Ceny Jiřího Ortena. O české současné tvorbě nemám vůbec nízké mínění, ale tento počin mě vyloženě zklamal.
BíláVrána
  16. 3. 2013, 16:14
Šaty z igelitu pro mne byly velice příjemným překvapením na poli současné české literatury. Jelikož je kniha popisována jako sbírka povídek o lidském osamocení, těžko jsem se mohla vyhnout očekávání podobného díla jako je Možná že odcházíme od Jana Balabána. Přestože byl původní předpoklad mylný - pan Maňák s osamocením pracuje zcela odlišně než pan Balabán - začetla jsem se skutečně rychle.
Původně jsem chtěla doporučit jednu konkrétní povídku; když jsem se však zamyslela, zjistila jsem, že na "top pozici" by jich bylo více. Vlastně většina.
Jsem zvědavá, co nám pan Maňák představí v budoucnu. Budu se těšit. :-)
maddean
  17. 2. 2012, 12:48
Naprosto geniální knížka. Nejvíc se mi líbila povídka Černej chleba. Určitě stojí za to si to přečíst, ale člověk nesmí spěchat. Udělejte si čas a zamyslete se nad každou povídkou :-)
bowiegirl16
  26. 10. 2016, 20:14
Ačkoli povídky nemám zrovna v lásce, tentokrát jsem to přežila a nakonec jsem byla hodně nadšená. Dlouho se mi nestalo, aby mi knížka tolik zaměstnávala mysl. Nejvíc mě zaujaly povídky Řev závojnatky, Řezbář, Mámení prvního valčíku a Zdálo se mu, že ho koušou labutě. Jak daleko leží Buenos Aires mi stylem evokoval Párala, chvílemi jeho Radost až do rána. Zajímavé jsou také jeho literární odkazy v posledním textu Hic sunt leones. Souhlasím s maddean, určitě je lepší si mezi jednotlivými povídkami udělat menší pauzu.
elizabethl
  11. 10. 2012, 22:23
dost zajímavý, schválně co napíše dál... hodně slibný autor, asi zatím jeden z nejlepších ve své generaci ( i když kdo ví, co se tu ještě urodí)