Rekviem

Originální název: Requiem

Lidové nakladatelství - 2011
ISBN: 978-80-7422-098-2

Lidové nakladatelství (2011) 978-80-7422-098-2 376

Třetí díl historické trilogie z období křížových výprav. Pád Akkonu, pobřežního města, které bylo dobyto ve svatých válkách roku 1099 a roku 1291 ztraceno, se stal pro evropskou křesťanskou historii určitým mezníkem. Poslední templářská bašta ve Svaté zemi padla zpět do rukou muslimů v krvavém boji, po němž se osudy templářských rytířů roztříštily do mnoha koutů Evropy. Jejich struktura ale zničena nebyla a dále fungovaly jednotlivé komendy se zásadami duchovního řádu s přísnou, až vojenskou hierarchií. Ve třetím díle trilogie Bratrstvo, Tažení a Rekviem sledujeme další napínavé osudy hlavní postavy rytíře a templářského velitele Williama Campbella. (Založil/a: Antonín)

Robyn Young Robyn Young
*1975

Richie
  26. 1. 2016, 23:33
Třetí díl mě nezklamal, opět jsem četl velmi kvalitní historický příběh odehrávající se především v Anglii (Skotsku) a ve Francii. Po ztrátě posledních křižáckých držav se templáři soustředili na posílení svého řádu v jednotlivých zemích Evropy, především ve Francii. Rostoucí bohatství a moc řádu ovšem přitáhlo chtivé zraky francouzského krále Filipa IV., a tak se závěrečné části příběhu věnují i okolnostem procesu s templáři a pádu celého řádu.
Hlavní hrdina, Will Campbell (mimochodem podle skutečného skotského klanu Campbellů), je účatsníkem nejvýznamějších událostí této doby - kromě jiného i třeba bitvy u Stirlingu, v níž William Wallace porazil anglické vojsko pod vedením hraběte ze Surrey. Setkává se nejen se slavnými válečníky, ale i s králi nebo papeži a byť je jeho příběh fiktivní, mnohé události i postavy jsou popsány velmi přesně podle doložené historie. Některé odlišnosti od historických fakt autorka vysvětluje v doslovu a pokud se jedná o nějaké další případné drobné nepřesnosti, nejsou vůbec rušivé v celkovém pojetí příběhu.
Celá trilogie na mě udělala velmi dobrý dojem a autorku musím vyzdvihnout nejen za čtivost románu, ale i za skvělé nastudování historie v období posledních desetiletí existence templářského řádu. 75 %
Zany
  7. 8. 2015, 14:16
V závěru trilogie autorka pustila fantazii na špacír na můj vkus až příliš, snad se nechala unést historií tolikrát propíraných dějin templářského procesu. Chápu, že to je vděčné téma, ale tady už to na mě bylo moc.
Opět se do děje vrátily anachronismy, které jsem ve druhém díle tolik nevnímal. Filip IV. Například o 500 let předjímal děje francouzské revoluce, když o svých poddaných mluvil jako o občanech Francie, když hrdinka prchala brankou pro zaměstnance, probleskl mi mimoděk před očima obrázek dveří v supermarketu s cedulkou nezaměstnaným vstup zakázán. Autorka zřejmě přinejmenším jednou viděla Gibsonovo Statečné srdce, nebo se jen stejně jako Gibson nechala unést zcela mylnou představou skotského horala v kiltu s dvouručním mečem na zádech posazeného do dějin o nějaké to století dříve.
Hlavní hrdina mi sice byl sympatický, ale každé další jeho vysvobození z nějaké fatální bezvýchodné situace nějakým zásahem zvenčí (a že jich bylo) už působilo poněkud divně.
Byť v doslovu vysvětluje své odchylky od skutečných historických reálií a obvykle jsem s takto vysvětlenými pro děj účelnými odchylkami smířený, tady toho na mě bylo moc a zejména v závěru, což snížilo mé hodnocení o celou hvězdu, poslední kapkou byla zcela samoúčelně změněná smrt několika hlavních historických postav.