Lubomír Lipský a jeho bratr Oldřich Lipský

Originální název: Lubomír Lipský a jeho bratr Oldřich Lipský

Petrklíč - 2011
ISBN: 978-80-7229-226-4

Petrklíč (2011) 978-80-7229-226-4 152

Jsou rodiny, kde sice sourozenci padají daleko od stromu, ale zase ne tak daleko od sebe. V rodině Lipských spadli Oldřich i o rok starší Lubomír na totéž místo - na divadelní prkna a k filmové kameře. První jako režisér, druhý jako herec. "Byli jsme jako dvojčata," říká Lubomír Lipský. "Nosili jsme stejné rádiovky, kabátky, kšandy. Občas jsme se samozřejmě servali jako koně, ale jinak jsme drželi basu. Na humor, divadlo, zkrátka na život jsme měli stejné názory." Divadlo si je získalo, přestože tatínek byl vyhlášený pelhřimovský cukrář a maminka byla v domácnosti. Oba však divadlo aktivně provozovali. A tak není divu, že bratrům prkna učarovala. Od roku 1943 společně působili v dramatickém studiu mladých Mladá komedie. Časem odešli do Prahy, tam se však jejich cesty přece jen trochu oddělily. Autor již v úspěšné knize Slavní v negližé přesvědčil o tom, že o celebritách se dá psát velmi osobitým způsobem. Také v tomto případě nejde o otrocky podané životopisy, neboť s Lubomírem Lipským jej pojí dlouholeté přátelství a tudíž je to okrášleno osobními vzpomínkami a postřehy. Knihu doplňují unikátní a v řadě případu dosud nezveřejněné fotografie, poskytnuté Síní bratří Lipských v Pelhřimově. (Založil/a: Antonín)

Karel Ulík Karel Ulík