Zločinná role gestapa. Nacistická bezpečnostní policie v českých zemích 1938 - 1945.

Naše vojsko - 1986

Naše vojsko (1986)

Jedno ze základních děl k dějinám nacistického bezpečnostního aparátu v českých zemích (včetně zabraných oblastí v Sudetech, které byly připojeny po Mnichovské dohodě roku 1938 přímo k Říši), svým rozsahem dodnes nepřekonané. Dozvíme se o postupu obsazování československého pohraničí a později i zbylého území, z nějž vznikl "Protektorát Čechy a Morava" - jaká byla struktura Gestapa, jaké zatýkací akce, kde a v jakém rozsahu se konaly (ať už šlo o zatýkání nepohodlných osob, odbojářů nebo zahraničních výsadků), jak jednotlivé služebny fungovaly (včetně personálního obsazení - zmíněn je většinou minimálně velitel) a jak také Gestapo na našem území v květnu 1945 skončilo. (Založil/a: V.Silver)

Pend
  28. 2. 2013, 16:47
Souhlasím s předchozím komentářem. Pravděpodobně nejlepší publikace svého druhu, i vzhledem k množství pramenů.
V.Silver
  19. 11. 2011, 10:56
Oproti obsahu dodám pouze: i přesto, že kniha vyšla v roce 1986, není nějak silněji zasáhnuta cenzurou nebo tendenčními komunistickými ideologickými vsuvkami - dokonce se můžeme dočíst, že komunistický odboj byl zlikvidován prakticky hned na začátku okupace a významnějším prvkem v českém odboji nebyl (což je také pravda). Pokud chcete vědět, jak fungovalo Gestapo na našem území, zatím lepší publikaci než tuto nenajdete.