Steve Jobs

Steve Jobs Originální název: Steve Jobs

Práh - 2011
ISBN: 978-80-7252-352-8

Práh (2011) 978-80-7252-352-8 680

Kniha STEVE JOBS od Waltera Isaacsona, autora známých životopisů Benjamina Franklina a Alberta Einsteina, je exkluzivním životopisem Steva Jobse, zakladatele Applu, sepsaným s jeho pomocí a podporou. Na podkladě více než čtyřiceti rozhovorů s Jobsem provedených v průběhu dvou let — a stejně tak interview s více než stovkou členů jeho rodiny, přátel, konkurentů, soupeřů i kolegů — pojednává tato kniha o životě plném vrcholů i propastí a o pronikavě intenzivní osobnosti tvořivého podnikatele, jehož vášeň pro dokonalost a železné odhodlání zcela převrátilo šest odvětví lidské činnosti: osobní počítače, kreslené filmy, hudbu, telefony, počítačové tablety a digitální tisk. V době, kdy se společnosti po celém světě snaží vybudovat ekonomiku digitálního věku, stojí Jobs v popředí jako nejvyšší ikona v oboru vynalézání nových věcí a představivosti uvedené do praxe. Věděl, že nejlepší způsob, jak vytvořit v 21. století nějaké hodnoty, je ve spojení kreativity a technologie, takže vybudoval firmu, kde jsou převratné nápady kombinovány s pozoruhodnými technickými počiny. Ačkoli Jobs na této knize spolupracoval, nesnažil se o žádnou kontrolu toho, co už bylo napsáno, ani nechtěl mít právo přečíst si knihu předtím, než bude vydána. "Udělal jsem hodně věcí, na něž nejsem pyšný, jako když jsem dostal svou přítelkyni ve 23 letech do jiného stavu a jak jsem se s tím vypořádal," přiznal se. "Ale nemám ve skříni žádné kostlivce, kteří by nesměli ven." Jobs mluvil otevřeně, občas dokonce krutě o lidech, s nimiž pracoval či proti nimž vystupoval. A podobně si i jeho přátelé, nepřátelé a kolegové vytvořili nepřikrášlený pohled na vášně, démony, perfekcionismus, touhy, dovednost, ďábelskost a posedlost pro vedení, které tvarovaly jeho přístup k podnikání i k novátorským výrobkům, jež byly toho všeho důsledkem. Jobs doháněl lidi kolem sebe k zuřivosti a zoufalství. Ale jeho osobnost a výrobky se tak vhodně doplňovaly, stejně jako se o to snažil u hardwaru a softwaru Applu, jako by to byla součást jakéhosi integrovaného systému. Jeho příběh je proto jak poučný, tak varující, plný lekcí o novátorství, charakteru, vůdcovství a hodnotách. (Založil/a: eugeene)

Walter Isaacson Walter Isaacson
*20.05.1952

nevermore
  3. 10. 2014, 7:54
Hutná biografie, ale podaná fajn způsobem, kdy se odhalují jak geniální, tak i démonické rysy Jobsovy osobnosti. Nejvíc mě pobavila Jobsova myšlenka, že někdejším ovládnutím trhu Windows vyhrála cena navzdory vykrádačce a nevkusu, což je asi to, co lidi chtějí :) Zároveň je jeho smrt (kdy po odmítnutí operace rakovinou stižené slinivky nastupuje léčbu alternativní léčbou, aby posléze přiznal, že udělal chybu) ironicky tristní.
Jasanek
  28. 9. 2013, 10:45
"Hlavně nepůsobit jenom jako reklama na Apple", jedno z předsevzetí Waltera Isaacsona, autora knihy. Ač se snaží, není to možné, Jobs byl Applem skrz na skrz prolezlý, posedlý, fanatizovaný, zamilovaný... byl jako jeho dítě.

Během knihy se vám často vystřídají 3 pocity - musím si koupit něco od Applu, o čem to sakra právě teď autor píše (velké technické podrobnosti) a kdo je zase tahle postava? Nic z toho ale není nijak závažným problémem a kniha vás vtáhne do fascinujícího života jednoho z největších inovátorů a vizionářů naší doby.

I kdyby vás technika nezajímala a jste rádi, že máte starý telefon s tlačítky, knihu přesto doporučuji, budete fascinováni, co všechno zažil jeden člověk během svého života.

Budete Jobse nenávidět nebo milovat?
Martin_cz
  13. 12. 2015, 23:12
Jako audiokniha stravitelné, jako papírovou knihu si titul moc představit neumím. Životopisy mě ale baví a bavil mě i tento a to nejen díky zvratům v Jobsově životě. Faktem zůstává, že Jobs vlastně žádné převratné věci nevymyslel. Jeho úspěch tkvěl v autoritářském diktátu a to by mělo zůstat vyřčeno. Francouzský YouTuber Norman zajímavě vystihuje tuto knihu: Proč by měl někdo číst životopis vedoucího firmy? Proč nečteme o vedoucích supermarketů, kteří vymysleli převratné třídění zboží v regálech.

Jobsův život byl ale zajímavý a pro někoho možná i inspirující a nuda ta kniha opravdu nebyla nejen pro technické nadšence. Knihou je navíc protkáno mnoho značek, které dnes používáme a je zajímavé sledovat historické souvislosti.
Martin
  8. 12. 2013, 17:42
Výborná kniha, ze které mám pocit, že autor dosáhl maximální možné objektivity. Pokud se bojíte, že se bude jednat jen o samou chválu na Jobsovo jméno, pletete se. Dobrých 70% knihy dělá přesný opak. Steve se do historie zapsal jako prodigy v oboru moderní technologie, pokud vás zajímá jakým způsobem toho dosáhl, jak při jednotlivých krocích ve svém životě uvažoal a jaké zásady ctil, není lepší způsob, jak si tyto otázky zodpovědět. Mimo čistě informativní stránku knihy musím říct, že jazyk je povedený, plynulý a dobře čtivý.
Plue
  16. 10. 2014, 0:56
Rozhodně stojí za přečtení! Obohatí vás o zajímavé myšlenky :) Chvilkama jsem se bavila, ke konci už to bylo smutné. Vytkla bych jen skákání v čase a moc detailů.
jvaclavik
  3. 1. 2012, 13:43
Skvěle napsaná kniha o člověku, který byl posedlý dokonalostí. Líbí se mi jeho představy o tom jak by design měl vypadat. A líbí se mi také to, že chtěl mít dokonalost i tam kde nebyla vidět.
Lidé okolo něj ho za jeho přístup a chování k zaměstnancům, tak nenáviděli, že ho dokonce vyhodili z jeho vlastní firmy. Jobs nelenil, koupil Pixar, udělal Toy Story, založil NeXT a vyrobil OS, který nakonec koupil zase Apple a Jobs se tak dostal zpět do své firmy.
lvasa
  9. 8. 2012, 11:06
Tohle se mi moc líbilo, na to jaká to je bichle to prakticky nikdy není nuda, trochu jsem se bál, ale rozhodně neoprávněně. Doporučuji.
LuKiss
  19. 12. 2013, 15:38
Knížka každopádně zajímavá. Občas se objeví jméno o kterém nikdo neví kde se vzalo a chvílemi mi přišla krapet moc technicky detailní, každopádně se mi nezdálo, že by to knize něak ublížilo. Člověk si pak akorát řekne, tak v čem sou ty výrobky tak dokonalý? a jde si něakej pořídit. Před knihou sem Applu nijak nepropadal, ale musim uznat, že se mi doma začíná pár jablíček shromažďovat ^^ Kniha výborná, dá se jen doporučit.
sourekm
  1. 1. 2015, 13:59
Kniha o člověku, co se celý život nemůže smířit s tím, že byl nechtěné dítě. Své biologické rodiče považoval za spermobanku a vejcobanku. Své adoptivní rodiče považoval za skutečné ke kterým měl hluboký vztah, ale i tak se při nástupu na školu od nich distancoval aby na škole působil jako samotář. Celý život byl zjevně pocitově nestálý.
Když jsem si před časem, než jsem se k této knize dostal četl knihu "iWoz" která byla životopisem Steva Wozniaka, jsem se něco málo už o Stevovi Jobsovi dověděl. Měl jsem tedy výklad o Jobsovi z pohledu jeho nejlepšího přítele.
Wozniak měl docela zábavné mládí. Nicméně pokud si někdo přečte "Steve Jobs" tak už ho snad "iWoz" moc nepřekvapí, tedy pokud ho nefascinuje elektronika. V knize "iWoz" si čtenář i prožije Wozniakův zážitek když poprvé jeho osobní počítač který sestavil začne přijímat vstupní data a ukazovat je na obrazovce. Do knihy byly přidány i příběhy přátel Steva Jobse a tudíž je tam zaznamenána i většina zážitků Steva Wozniaka, akorát nejsou tak rozvedené. Například zážitek s fiktivním počítačem "Zaltair" na který naletěl i sám Jobs. Jobs se dověděl o tom, že je to vtip až po několika letech když mu Wozniak přinesl zarámovaný leták Zaltair k jeho narozeninám.
Kniha mapuje asi to, jak vypadá Pyrrhovo vítězství. Steve Jobs se snažil být velmi snaživý a mnohdy nesnesl, když takoví nebyli ostatní. Podle toho lidi ve svém týmu porovnával. V zásadě to byl extrémista, chtěl dokonalý produkt za cenu ztráty všeho a zjevně i zdraví.
lulila
  11. 6. 2013, 10:11
Skvěle napsané, velmi dobře se čte. Nenechat se odradit tloušťkou knihy a nechat se unést příběhem Steva Jobse.
Woolsey
  28. 9. 2016, 14:46
Skvělá kniha o skvělém (podle mě nedoceněném) muži. Viděl jsem i film, ale tahle kniha je 100krát lepší.
Martin Krpata
  18. 7. 2016, 13:13
Tato kniha nabízí skvělou příležitost dozvědět se něco více o jednom z největších inovátorů 20. století. Průřez kariérním životem Steva Jobse je pro mě velkou inspirací a poučením zároveň, že nic není zadarmo a vše se musí vybojovat. Jediné, co bych knize vytkl, je horší překlad.
Štěpán Širůček
  4. 12. 2015, 10:36
Naprosto skvělá kniha, od které jsem nic neočekával a jednoduše jsem se do ní ponořil a začal číst. Byl jsem mile překvapen již od prvních stránek.

Slovní spojení "to je na hovno" mně vždy vykouzlilo úsměv na tváři a dodalo chuť číst dál a neustále se pídit po dalších věcech. Jak to vůbec vše vzniklo?

Doporučuji všem. I těm, kteří obdivují Gatese :P
Eldren
  29. 7. 2015, 9:12
Tato kniha mě dostala. Opravdu povedený životopis v podání Waltera Isaacsona. Tato kniha zachytila opravdu celý život Steva od jeho dětství až po rok 2011, kdy Steve odešel... Kniha mi dala jakýsi nadhled na firmu Apple a jak to u nich chodí. Vyjasnilo se mi například to, proč jsou produkty tak drahé atd. Četlo se to velice dobře a vytkl bych pouze velký počet jmen, která se později začnou plést.
TomPayer
  9. 12. 2014, 23:17
I přes tloušťku knihy jsem ji přečetl poměrně rychle, nejspíš kvůli výborně čtivému stylu jakým je napsaná. Myslím že tomu napomáhá hlavně oficiálnost knihy - spolupráce autora se samotným Jobsem. Jobs mě zaujal nejen kvůli Applu ale hlavně člověk, jako takový. Dobře zpracovaný životopis a cesta napříč časem, jak to šlo s Jobsem a Apple inc. Navíc hezky proložené obrázkovou přílohou. Doporučuji všem příznivcům Jobse, ale i dobrých životopisů.
vlcak.paja
  26. 3. 2013, 15:52
Vynikající kniha o Stevu Jobsovi, která poutavě vypráví jeho zajímavý životní příběh z hlediska osobního i kariérního. Kniha je hezky psaná a i přes svou délku po celou dobu velmi čtivá. Zkrátka W. Isaacson zde prokázal, že je opravdovým mistrem v psaní biografií.

Tuto knihu rozhodně doporučuji všem lidem, včetně těch, kteří zrovna nejsou fanoušky Applu.
B_EyE
  15. 1. 2012, 17:34
Zajímavá kniha o zajímavém člověku. Ikdyž Apple nemám rád, Jobs si uznání rozhodně zaslouží. Kniha je napsaná velmi srozumitelně, velmi čtivě a přitom se autor nevyhýbá ani tématům, která musela být pro Jobse asi dosti nepříjemná ... osobně doporučuji...