Spisy 3: Volání Cthulhu 1

Spisy 3: Volání Cthulhu 1 Originální název: Call of Cthulhu

Plus - 2011

Plus (2011)

Třetí svazek souborného beletristického díla H. P. Lovecrafta obsahuje povídky a romány z let 1926 - 1930, z autorova nejproduktivnějšího období. Vzhledem k jeho obsáhlosti je svazek rozdělen do dvou částí. Zároveň se čtenář mimo jiné seznámí s povídkou Volání Cthulhu, která stojí na počátku neutuchajícího zájmu o lovecraftovskou mytologii, jež ovlivňuje novou generaci autorů, pokračující v rozvíjení Lovecraftových bizarních motivů. Příběh Případ Charlese Dextera Warda, je přibližně v polovině přerušen, aby si i dnešní Lovecraftův obdivovatel mohl vychutnat rozpoložení čtenáře magazínu Weird Tales v roce 1941, který tehdy našel román rovněž rozdělený do dvou čísel a musel si celé dva měsíce počkat na pokračování. (Založil/a: Johny van M.)

prkali
  6. 6. 2016, 21:42
Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn. (Ve svém domě v R'lyehu mrtvý Cthulhu vyčkává v snách.)

"Myslím, že největším milosrdenstvím na světě je neschopnost lidské mysli uvědomit si ve vší celistvosti vše, co v ní spočívá. Obýváme poklidný ostrov nevědomosti uprostřed temných oceánů nekonečna a není nám určeno vydávat se z něj daleko. Vědy, z nichž každá sleduje svůj vlastní směr, nám prozatím ublížily jen nepatrně; avšak jednoho dne do sebe zapadnou znalosti, jež doposud nebyly uvedeny v souvislost, a před námi se otevřou tak úděsné pohledy na skutečnost a na naše strašlivé postavení v ní, že z toho zjevení buď zešílíme, nebo uprchneme z nesnesitelného světla do klidu a bezpečí nového věku temna."
Melian
  27. 9. 2016, 16:13
Moje první zkušenost s H. P. Lovecraftem (a s hororem v literatuře vůbec), ale určitě ne poslední. Povídky jsou skvělé, s hutnou a mrazivou atmosférou a postupně budovaným napětím. Už se těším na další.
SaraG
  18. 2. 2016, 10:36
Všechny povídky ze Spisů 3 jsou vynikající, ale nejvíce mě uchvátilo Snové putování k neznámému Kadathu. Číst to byl vážně zážitek.