Colossus Vzestup a pád amerického impéria

Colossus Vzestup a pád amerického impéria Originální název: Colossus. The price of America´s Empire

Dokořán - 2006
ISBN: 80-7363-026-5

Dokořán (2006) 80-7363-026-5 399

Britský historik Niall Ferguson, známý našim čtenářům jako autor knihy Nešťastná válka a editor sborníku Virtuální dějiny, ve své nejnovější knize Colossus opět přichází s provokativním pohledem, tentokrát na roli Spojených států v současném světě.
Zatímco mnozí kritici obviňují USA z imperialismu, Fergusonovi je Amerika imperialistická málo. Liberální imperialismus je podle něj přesně to, co dnes mnohé rozvojové země potřebují. Ukazuje, že Amerika, ač si to nerada připouští, své impérium již dlouho má, a její vedoucí roli ve světě nemůže ani nahradit OSN, ani ohrozit Evropská unie. USA by si měly existenci svého impéria konečně přiznat a začít se o něj odpovědněji starat. Poučení doporučuje hledat u posledního velkého liberálního impéria impéria britského. (Založil/a: carott)