Špinavá práce

Špinavá práce Originální název: A Dirty Job

BB art - 2007
ISBN: 978-80-7381-150-1

BB art (2007) 978-80-7381-150-1 368

Charlie Asher je naprosto normální chlap. Lehce neschopný, mírně neurotický, tak trochu hypochondr. Je tím, čemu se říká beta samec – chlapík, který je vždy opatrný a věrný – prostě ten typ, co je vždycky po ruce, když holku odkopne větší, vyšší, silnější alfa samec.
Ale Charlie měl kliku. Patří mu dům v srdci San Franciska a s pomocí věrných, byť poněkud vyšinutých zaměstnanců, řídí vlastní secondhand. Je ženatý a jeho chytrá a krásná manželka Rachel ho pro jeho naprostou obyčejnost upřímně miluje. A Rachel má přivést na svět jejich první dítě.
Ano, na beta samce si Charlie vede dobře. Tedy až do chvíle, kdy se mu narodí dcera Sophie. Zrovna když se porodem vyčerpaný Charlie chystá k odchodu z porodnice, zahlédne u Racheliny postele stát podivného muže v mátově zelenému obleku… muže, který tvrdí, že by ho nikdo neměl vidět. Jenže Charlie ho vidí a od té chvíle se začnou dít opravdu divné věci…
Lidé kolem něj začnou umírat, na hřebenu střechy jeho domu hřadují obří havrani a všude, kam se vrtne, jej pronásleduje temný šepot vycházející odněkud zpod chodníku. V jeho diáři na nočním stolku se začínají objevovat podivná jména, a než se naděje, jejich nositelé umírají také. Ano, zdá se, že si Charlieho Ashera najali na novou práci, nepříjemnou ale naprosto nezbytnou práci – práci Smrti. Je to špinavá práce. Ale někdo to přece dělat musí. (Založil/a: Oskar)

Christopher Moore Christopher Moore
*01.01.1957

vladislaus
  8. 4. 2015, 9:33
Ze začátku jsem napjatě očekával, jakou zajímavou práci autor pro hrdinu vymyslí. Pak jsem z hrůzou zjistil, že je to práce stupidní a autor je zřejmě choromyslný, i tak dle fotografie vypadá.
togaf
  30. 4. 2014, 10:49
Přidávám se k oslavným komentářům, tahle knížka je opravdu úžasná. Černý humor nebyl nikdy černější, Moore se nevyhýbá ani dost smutným situacím a stejně se u četby usmívám. Prostě knížka putuje do oblíbených.
psychoklara
  28. 7. 2014, 14:30
Autor je velmi nemocný muž, v nejlepším smyslu toho slova :) – poznámka na obalu, která vážně sedí.
Vtipy na prvních stránkách mě rozesmály téměř k pláči, ale jakmile jsem se dostala dál, už jsem se tak dobře nebavila. Překvapuje mě, že autor dokáže psát o muži, který ovdověl s takovým citem a vzápětí na stejnou situaci dělat vtipy. Některé scény zas byly tak strašně humorné, že mi to přišlo jako nepovedená fraška. Mám zřejmě nějaký osobní problém s humornou literaturou, nikdy se nebavím tak, jak ostatní popisují v komentářích, ale naopak víc vnímám vážnost situace, jako je ztráta blízkého člověka.
Nicméně nemůžu říct, že bych se u čtení vyloženě nudila, byl to rozhodně zajímavý příběh od velmi nemocného spisovatele :).
Gallienus
  15. 12. 2015, 16:26
Obsahuje spoiler spoiler Začátek je takový smutný, musel jsem Charlieho trochu litovat, ale následně se příběh rozjede a autor nás zavalí množstvím šíleností, které vyvolají nejen úsměv, ale někdy i záchvat smíchu. Opravdu jsem se bavil, přiznám se, že vyústění konce jsem tak nějak očekával, nepřišel mě zrovna zvlášť originální, trochu jsem doufal v něco jiného..., jenže když už obálka knihy hodně naznačí, těžko pak čekat nějaká překvapení. Někomu možná nesedne ten černý humor nebo autorův cynismus a také to, že příběh je jak na houpačce, kde skvělé scény střídají doslova pasáže nudy, ale mě se kniha o životních útrapách Charlieho Ashera líbila a těším se na pokračování...
S.monika
  5. 2. 2014, 23:43
Kdyby to šlo, dala bych by té knize 10000 hvězdiček .. četla jsem jí asi 10 krát. Styl psaní a ironie a vtipnost celého díla je přesně můj hrnek kávy! krásný, vtipný příběh, plný zajímavých postav a zvířat ;) .. díky této knize hledám jedině beta-samce!
Pim
  4. 11. 2014, 8:41
I když jde o nereálný příběh, jde o knížku, která dokáže zaujmout. Dost jsem se bavila, hlavně výrazy a obraty, s nimiž se jinak v literatuře moc nesetkám. Trochu černý humor a dost realistické výrazivo. Díky tomu jsem dokázala vstřebat i tu nereálnost. Jen se mi zdál dlouhý rozjezd na to, jak rychle bylo na konci vše vyřešeno, ale to je možná jen můj pocit. Možná to mělo potenciál na trochu zajímavější rozuzlení. Těžko říct.
Každopádně humorná, nenáročná kniha, která pobaví. Možná mrknu i na další od tohoto autora.
trbuch
  9. 10. 2015, 17:30
To byla jízda. Jak na houpačce. Po první kapitole jsem to chtěl zabalit, ale pak jsem si vzpomněl na svou zásadu - aspoň 50 stránek, než četbu opravdu odmítnu. Pak už to bylo lepší, několikrát jsem se dokonce pěkně nasmál, načež mě zase nějaká neobvyklá situace srazila dolů. Musel jsem přistoupit na opravdu nevšední vyprávění se spoustou zvláštností. Děj měl spád a humor se mě líbil. Ovšem chvílemi jsem měl divný pocit, a sám sebe se ptal, jestli tu knihu skutečně čtu a proč.
Elaine Lóre
  26. 12. 2011, 12:45
Špinavá práce je Moorova naprosto fascinující kniha. Podle mě jedna z nejlepších. Měla jsem tu čest číst všechny, které byly přeloženy do našeho jazyka a jsem uchvácena především tímto dílem. Bravo!
Karala
  18. 9. 2016, 14:06
Obsahuje spoiler spoiler Škoda toho hulahup přitaženýho konce, jinak je to parádní betasamčí jízda!!!! Už se těším do San Fran ;-)
lejka
  12. 10. 2013, 21:01
Jedna z mých nejoblíbenějších knížek. Naprosto dokonalý černý humor. Skvělé postavy. Jenom Ray mi trochu leze na nervy..
Editt
  19. 2. 2013, 23:27
Výborný počtení. Vtipný, napínavý i tajemný zároveň. Akorát ten závěr mi přišel až moc ujetej, myslím ty "zvířátka"
Linh
  22. 12. 2012, 15:18
Tuto knížku jsem dostala k Vánocům, zezačátku nic moc, ale pak se to rozjelo a nemohla jsem se od ní odtrhnout.
ctenarka
  11. 8. 2011, 19:38
Tuto knihu jsem nedávno dočetla a byla jsem nadšena. Není ovšem pro každého. Je tam dost černého humoru, který já miluji. Ne každému z mých známých kdo knihu četl, se líbila... Děj je místy úplně absurdní, ale vtipný a pohltí vás. Autor je podle mne borec,že dokázal napsat takovou ptákovinu, bez urážky, musí mít velmi bujnou fantazii. Knihu doporučuji jen lidem, kteří mají smysl pro humor a nadsázku.Jen je škoda, že jsem zatím nevypátrala žádné jiné dílo tohoto autora,ani zde na CBDB nic moc o něm není.