Temné aleje

Temné aleje Originální název: Sobranije sočiněnij v pjati tomach

Mladá fronta - 1962

Mladá fronta (1962)

Sbírka novel, jejichž ústředním motivem je převážně tragická láska, vyznačujících se hlubokým ponorem do lidské psychiky a postižením propastí i výšin, do nichž hrdiny příběhů vrhá anebo na něž je povznáší štěstí a strast milostného citu.

„Sahají po všem a nedostanou nic; milují bez výhrad a je jim opláceno výsměchem a zradou, kterou neopomenou i s úroky krutosti vrátit eventuálním dalším partnerům; dosáhnou-li přesto kdy objektu své touhy, metamorfozuje jim pod rukama v ohyzdný a banální přelud – takový a nejiný je úděl těch, kdož bloudí bezvýchodnými zákruty temných alejí.“ (z doslovu Jana Zábrany)

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: Folle)

Henri Sorge
  25. 11. 2010, 9:47
Temné aleje lásky, jak byl cyklus povídek přejmenován u nás proto, aby unikl režimnímu ostrozraku, si zahrávají především s formou výstavby. Podle M. Olšovského si jednotlivé povídky dělají nárok na logickou návaznost (v tomto vydání by měla být povídka Host po povídce Smaragd).
Hloupé dívky jsou v Rusku svaté.