Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

1001 knih, které musíte přečíst, než zemřete

71%
4 16
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

1001 knih, které musíte přečíst, než zemřete
Autor:
Originální název: 1001 Books You Must Read Before You Die

Nejnovější vydání:
Plus - 2011
ISBN: 978-80-259-0080-2
Počet stránek: 958
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 4x v oblíbených
v přečtených 13x v přečtených
v knihovně 20x v knihovně
k přečtení 18x k přečtení
právě čte 1x právě čte
si přeje 1x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Plus (2011) 978-80-259-0080-2 958

Obsáhlá příručka, již sestavil mezinárodní tým významných literárních historiků, kritiků a publicistů, představuje 1001 knih, které se nesmazatelně vryly do kulturní paměti lidstva. V krátkých, výstižných heslech se nám tu přibližují slavní autoři bestsellerů i polozapomenutí spisovatelé - všechny spojuje jedno: kvalita jejich děl, která přestály zkoušku času. Kniha je doplněna bohatým obrazovým materiálem, který jí dodává na přitažlivosti. (Založil/a: Antonín)

(více)  

Štítky

více  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Bastet
40% 40% 40% 40% 40%
  10. 2. 2012, 10:27
Tak takhle jsem se nezasmála a nerozčílila už hodně dlouho. Když pominu fakt, že autoři zapomněli do seznamu těch straších knih přidat Dekameron, Božskou komedii (a určitě by se toho našlo víc, ale nejsem si teď schopná vzpomenout) a naopak tam zařadili tři tituly od markýze de Sade, seznam docela ušel. Co ale nejsem ochotná přejít je to, že místo anotace se u každé knihy pokusili o literární rozbor nebo recenzi. V mnoha případech jsem měla pocit,že jsem četla jinou knihu než autor textu. Knihy které mám v seznamu Chci si přečíst bych po přečtení v téhle knize asi do seznamu CHP nezařadila.
Fabienne
60% 60% 60% 60% 60%
  16. 5. 2012, 15:50
Tak jsem se konečně dostala k tomu, abych zhodnotila tuhle knihu: především by se neměla jmenovat "1001 knih, které musíte přečíst, než zemřete", ale třeba "1001 knih, které možná neznáte a mohly by vás zajímat". Ani já nemám ráda, když mi někdo podsouvá, co bych měla dělat, číst, jíst atd., ale navzdory tomu jsem k této knize přistupovala s velkým očekáváním a zájmem (že zase objevím knihy, které ještě neznám). Nebudu tvrdit, že jsem ji přečetla, ale skutečně poctivě jsem ji prolistovala stránku po stránce a co mě zaujalo, to jsem četla. Byla jsem nadšená obrazovou částí a to především u nejstarší literatury, kde byly např. fotografie prvních vydání knih, dobové fotografie nebo portréty autorů apod. Co mi naopak velmi vadilo, byla nepřehlednost. Kniha je rozdělena do čtyř částí: literatura do roku 1800, literatura 1800-1900, 1900-2000 a literatura po roce 2000 (doufám, že to tak je - teď si nejsem úplně jistá).
Autoři (ani knihy) za sebou nejdou abecedně a tentýž autor se může vyskytnout v knize několikrát. A nemáte jinou možnost, než pořád skákat do rejstříku - abyste tam třeba zjistili pod písmenem O, že někteří autoři k sobě nemají přiřazené žádné číslo stránky, takže je prostě v knize nenajdete :-). V publikaci jsou převážně romány a to z anglofonních zemí, takže nemá cenu smutnit nad tím, že tam to či ono chybí. Ostatně v ediční poznámce je vysvětleno, že český vydavatel nemohl do knihy nijak zasahovat, díla jsou pouze doplněna poznámkou, jestli byla přeložena do češtiny a pokud ano, je doporučen konkrétní český překlad. Co se týká informací o knihách samotných, jsou často prapodivné: jako třeba "...je to jeho nejpodivnější román...", "...román je těžko pochopitelný a složitý...", "...toto kontroverzní dílo nebylo dobře přijato..."
U takových poznámek jsem dost přemýšlela nad tím, proč tam tyhle knihy vůbec jsou.
Navíc je tam dost často ve stručnosti vyzrazen i celý děj.
Abych měla srovnání a byla v hodnocení objektivní, půjčila jsem si i další podobné knihy a to: Cult fiction: průvodce po kultovním románu, Slavné romány 20. století a 1001 filmů, které musíte vidět, než zemřete. Jednalo se mi především o přehlednost a snadnou orientaci v knize. Ale moc mi to nepomohlo - Cult fiction je řazena abecedně, ale Slavné romány 20. století už zase ne - tam to ale tolik nevadí, protože titulů je pouze 50 a na začátku knihy jsou jak obsah, tak rejstřík knih i autorů. A 1001 filmů ... je řazeno také chronologicky. Po zběžném zhodnocení bych řekla, že tak obsáhlá publikace jako je 1001 knih... by měla být řazena abecedně, jinak čtenář stráví víc času pročítáním rejtříku než čtením knihy samotné.
Ale navzdory tomu všemu jsem si z publikace vypsala 201 knih, které mě zaujaly (u některých jsem si doposud netušila, že byly předlohou k filmům, které znám) a poznamenala si 50 autorů, od nichž bych si chtěla něco přečíst. Můj konečný verdit je: kniha je zajímavá, ale rozhodně si nezaslouží název 1001 knih, které musíte přečíst, než zemřete.
A nakonec ještě odkaz na rezenci na iLiteratuře - dozvíte se tam další podrobnosti:
http://www.iliteratura.cz/Clanek/29813/boxall-paul-1001-knih-ktere-musite-precist-nez-zemrete-in-ltn
Gustik5
40% 40% 40% 40% 40%
  26. 2. 2012, 14:46
Můžu říct, že má reakce byla po otevření knihy velice podobná Bastet. Navíc si u některých uvedených knih opravdu nejsem jist, zda je opravdu "musím" přečíst, než zemřu, vím totiž určitě, že bez několika se zcela určitě obejdu. Je vidět, že knihu sestavovalo několik chytrých vyučených hlav. Z oněch rozborů se totiž často ani příliš nedovíte, o čem kniha je, ale z jakých důvodů ji autoři považují za kvalitní. Což je podle mne špatně. Názor by si měl každý udělat sám. A právě tato neobjektivita mne trochu pobuřovala.