Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Útěk

89%
4 7
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Útěk

Podtitul: Příběh dramatického útěku před Rudou armádou
Nejnovější vydání:
Víkend - 2011
ISBN: 978-80-7222-781-5
Počet stránek: 302
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Víkend (2011) 978-80-7222-781-5 302

Lena, hraběnka von Mahlenberg, se v roce 1944 vrací se svou nemanželskou dcerou domů, na panství ve Východním Prusku. Před lety se nepohodla s otcem právě kvůli narození dítěte. Poté, co se dozvěděla, že otec je těžce nemocný, se rozhodla k návratu, aby převzala správu rodinného panství. V době, kdy v Evropě a v Německu naplno zuří válka, na venkově život ještě příliš nezasáhla. Vládne tu německé vojenské velitelství, na usedlostech pracují váleční zajatci a všichni obyvatelé se musí uskrovnit. Válka je jakoby za skleněnou stěnou. Ale fronta se blíží. Německé úřady stále naléhavěji vykřikují nacistická hesla, lidé začínají být neklidní, váleční zajatci se bojí o život. Jejich předáka Francoise uznává Lena nejen jako schopného člověka, ale, i když si to nechce připustit, postupně si uvědomuje, že ho miluje... Všem je jasné, že se Rudá armáda bude tvrdě mstít za vraždy a zpustošení své země. Chtějí uprchnout, ale nesmějí, útěk je považován za zradu a trestá se smrtí. Když už jsou Rusové velmi blízko, dostanou i obyvatelé Mahlenbergu povolení k odjezdu. Lena se rozhodne s Francoisem a ostatními lidmi z panství uprchnout. Vyrazí na strastiplnou cestu, zařazují se do proudu uprchlíků. Na západ vede cesta pouze přes zamrzlou mořskou zátoku Román je inspirován skutečným příběhem útěku autorčiny pratety, hraběnky Marion Dönhoff, a byl také zfilmován. (Založil/a: petuushkaaa)

(více)  

Štítky

více  
Tatjana Dönhoff Tatjana Dönhoff
*??.??.1959

Další díla
Zobrazit další díla autora  
Gabriela Sperl Gabriela Sperl


KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Fabienne
80% 80% 80% 80% 80%
  23. 3. 2012, 17:08
Tak nevím, ale nějak jsem nebyla vtažena do děje ... Rozhodně bych si nedovolila znevažovat osudy lidí, těžce zkoušených válkou, ale nějak jsem to nedokázala prožívat. Možná to bylo vypravěčským stylem - mohla bych ho označit jako dokumentující. Jiné příběhy z války na mě zapůsobily mnohem silněji.
Iliena
100% 100% 100% 100% 100%
  21. 10. 2012, 13:22
Výborné! Mě naopak kniha tak pohltila, že jsem ji musela dočítat potají pod stolem v práci :-), rozhodně doporučuji. Přišlo mi velice zajímavé vidět válku očima obyčejných německých obyvatel.