Visio in extremis

Visio in extremis Originální název: Visio in extremis

Triton - 2011
ISBN: 978-80-7387-508-4

Triton (2011) 978-80-7387-508-4 296

Mathias Majer je zkušený příslušník svého druhu, samotář, který dokáže skrytě přežívat v lidské společnosti. Země bývalé Koruny české jsou už po staletí jeho loveckým teritoriem, kde mu krásné ženy rády a ochotně poskytují, co potřebuje k životu.

Stojí mimo hierarchii svého druhu, mimo klany, mimo války velmistrů. V jediném okamžiku se ale všechno změní – stává se z něj cíl číslo jedna, štvaná zvěř. Z neznámého důvodu je zatažen do podivného sporu mezi tajemnou velmistryní Messalinou a vůdcem jednoho z nejsilnějších klanů.

Utíkat před nájemnými zabijáky a zkorumpovanými komandy speciálních jednotek nemůže věčně. A přestože se celý svůj dlouhý život spoléhal jen na sebe, tentokrát sám nemá šanci. Zachránit ho mohou jen odpovědi na správně položené otázky. Aby našel otázky a posléze i odpovědi, musí se spolehnout a vydat do rukou těch, které dosud považoval za svou kořist – musí požádat o pomoc obyčejné lidi.

Tajemství se táhne do minulosti hlubší, než si na počátku dokázal představit, a hrozba, kterou vynáší na povrch, přináší zkázu pro všechny. (Založil/a: Hobitek)

ondrasek
  17. 5. 2016, 20:12
Za mě je to asi nejlepší Žambochovka. Nutno dodávám, že jeho knihy se mi pod kůži nedostaly, většinou jsou nabité fantastikou a kouzly a já jsem především scifista.
Visio in extremis je dobrá oddechovka, ale hlavní je u toho moc nepřemýšlet.
A s Kulhošem bych to moc neporovnával.
Very.N
  17. 11. 2015, 14:01
Nesouhlasím s tím, že je to podobné dílům Kulhánka... Pan Kulhánek je o několik tříd výš... Tato knížka mi přijde taková... vlastně o ničem. Děj je hodně hodně slabý a neustálé bitky jsou jak přes kopírák. Mathias má pořád žízeň, je to jenom o tom, jak se najíst a napít a také o tom, že nerozumí technice. Je to moje první knížka tohoto autora a pochopila jsem, že jsem sáhla vedle. Zkusím ještě nějaké jeho starší dílo, ale pokud bude psané stejným stylem, tak bohužel s těmito pokusy končím.
Gereth
  2. 4. 2012, 0:43
Nový Žamboch je srovnatelný s novým Kulhánkem. Stejný styl, stejná stavba příběhu, stejné neustálé kupení mrtvol na hromadu a stejné neustálé otloukání hlavního hrdiny, který ne a ne zdechnout. O něco více sexu, o něco slabší humor. Potěší znalost šermu, naštve neustálé opakování některých nedůležitých informací (Kolikrát jste si přečetli, že upír tu krev hlavně nesmí vyzvracet?). Občas pak Žamboch plácá páté přes deváté bez jakéhokoliv viditelného ladu a skladu, a tak se nejednou přistihnete při prodírání se vatou. Stejně jako u Kulhánka mi už pak začínaly jednotlivé řadové potyčky s padouchy splývat. Konec nepředstavuje žádnou eskalaci a přišel mi takový silou přišroubovaný. Ale nebudu spoilerovat. Čte se to snadno a rychle, ale žádné veledílo to není. // 55%
svenny
  13. 9. 2012, 15:18
Bohužel je to skoro celé o tom, že má hlavní hrdina žízeň. To pak trochu znehodnocuje pár dobrých nápadů, které se tam vyskytují, a autorova nesporná schopnost psát poutavě tváří v tvář žízni vychází téměř naprázdno :-(
čarodějka999
  1. 3. 2013, 22:00
No vidíte a mě tato kniha, první od p.Žambocha donutila si půjčit jeho další knížky :). Za geniální bych ji asi nepovažovala, ale za dobrou ano.
sharky95
  17. 2. 2014, 22:42
Tak se na to podívejme. Hezký pohled na upíry, pěkná akce, Praha centrem dění, hrdina byl sympaťák. To máme plusy. A teď mínusy: monotónní! Sakra, když to srovnám s Kulhánkem, ten uměl mrtvoly dávkovat a nepůsobil dojmem - "koho náhodou potkám, toho zabiju". Hrdina byl tím pádem i idiot, zvlášť když nevěděl, o co jde, ale radši zabije všechny, kdo by to mohli vědět, předtím, než by se zeptal. Jo a nacističtí zombie - promiň, ale to je ohrané jak varhany v kostele.
PS. Co májí všichni ti upíři s japonskými meči, je i spousta jiných zbraní, kterými lze kuchat: nůž, dýka, gladius, obouruční meč, šavle, mačeta, pila, pilka, lámací nůž, skalpel, bodák, vystřelovací nůž, kukra, kosa, "rybička" a cokoliv, co měl ve výbavě Predátor.
Plisek
  9. 4. 2014, 15:28
Nemohu se do této knihy začíst. Ztrácím se v dialozích. Ztrácím se v ději a nezaujal mě ani hlavní hrdina, který je zatím jen hladový, žíznivý, neodpočatý. Věřím, že se ke knize vrátím a dočtu, ale zatím nebudu více hodnotit.
cajdex
  19. 8. 2013, 9:58
Zklamání a rozčarování, od autora Koniáše bych čekal daleko víc. Naprosto souhlasím s komentáři, že upíry má autor nechat Kulhánkovi, nelze přehlédnout určitou paralelu s jeho Nočním klubem, který je ale mnohem mnohem lepší. Tohle se prostě nepovedlo, v půlce jsem tak trochu doufal, že hlavní hrdina (neustále na prahu smrti) konečně zhebne a nahradí ho někdo zajímavější (Derviš byl celkem fajn).
xolafx
  25. 2. 2015, 20:25
Obsahuje spoiler spoiler Kniha s latinským názvem Visio in extremis... (To je přesně ten výraz, který použijete, když má někdo copyright na bulett time). I když to moc nesouvisí s autorem samotným, chtěl bych také pochválit tvůrce obálky, protože je opravdu super.
Vraťme se k příběhu. Jedná se o upírský příběh, šmrcnutý troškou Maxe Paynea. Hlavní hrdina, ozubený krvesaj Mathias Majer, se dostává do nezáviděníhodné pozice. Představte si, že jste pohledný upír, který si chce vybrat nějakou tu roštěnku (příměr s jídlem je nasnadě) v baru a místo toho se dostane do klanové války.
Náš hrdina je samotář, který se neúčastní takových půtek a většinou bývá nestranný. Ale ruku na srdce, jak může být nestranný, když po něm jdou snad všichni posluhovači velkých upírských hráčů na šachovnici. Zajde to tak daleko, že už se Mathias nemůže spolehnout jen sám na sebe, a tak se obrací na dobytek. Tedy pardon, na nás lidi.
Kniha se čte sama. Tempo je svižné jako pánevní výpady jezevčíka, myslícího si na hárající fenu. Občas člověk musí polknout nějakou tu ptákovinu typu - Mathias se zázračným chvatem dostane ke klíčům od pout na zápěstí, za které visí ze stropu. Tomu je třeba se zasmát a nechat to být.
Ačkoli je kniha plná akce, občas se neustálé bitky zdají monotónní, ale to je problém všech dnešních autorů, píšících žánr, který já nazývám prostým označením actionfunnycrazyfantasywithfuck (vampires only). Myslím, že víte, co mám na mysli.
A co je to tedy Visio in extremis? Pro ty, kteří nepochopili narážky v úvodu, každý upír v nouzi zažívá stav, kdy se čas zpomalí a tak se může bránit proti nepřátelům. Zkušenější borci dokážou uhýbat kulkám svištícím vzduchem. Nakrátko se jim taky zvyšuje síla a zvětšuje… no to je jenom domněnka.
Není to nejlepší Žambochova práce, ale určitě Vás neurazí. Pokud tedy nejste konsternováni z každé sebemenší prkotiny.
MartanexXx
  19. 2. 2013, 10:47
No teda pane Žamboch toto se vám při vší úctě opravdu nepovedlo, chvíli jsem musel knihu zavřít a říkal jsem si "toto tedy opravdu číst nebudu". Strašná slátanina, upíry radši nechte Kulhasovi. Jedna postava horší jak druhá v čele Mathiasem který ač silně zrychlený pořád pekelně naddržený mě osobně pěkne sral místo toho abych mu držel palce. Nakonec měním 3 hvězdy na 2.
zdennanek
  16. 3. 2012, 12:28
Určitě stojí za přečtení ... Čtivá, akční, nemohl sem se odtrhnout... A určitě bych uvítal pokračování :-)
Fefin Lišák
  25. 4. 2012, 0:10
Jak někdo může popsat knihu jako geniální, nechápu.
Už jenom ta ohromná kupa logických nedostatků mě šíleně iritovala. Hned v úvodní scéně rozstřelí jeden glyhen hlavnímu hrdinovi ucho brokovnicí a ten s několika průstřely hrudníku vezme jakousi ženskou, kterou se tam snažil nabalit, za loket, vyvede ji (naprosto v pohodě, jakoby snad byla na perníku a na sračky rozstřílený a krví zasviněný bar se ji vůbec nedotkne) ven a u ní doma si náležitě užije.
Zdravotní sestřička z transfůzky (respektive šestnáctiletá holka ze zdrávky), co ji tam hlavní hrdina uprostřed noci přepadne (co dělá šestnáctiletá holka na praxi o půlnoci ve špitálu? Kort na vylidněném transfůzním oddělení?), málem znásilní a pod pohrůžkou přinutí otevřít mu zásobárnu se zmraženou krví namísto, aby utekla (když přepitý Mathias upadá do transu) tak na něj zbožně čumí jako Bella na Edwarda ze Stmívání a ještě mu napomáhá v útěku. Typické chování každé šestnáctileté holky, která si pak na týden odjede s jí neznámým hrdinou kamsi, propadne lásce a bez mrknutí oka svého vyvoleného „Edwarda“ následuje a nijak ji nerozruší likvidování upírských soků ani plán na upírskou světovládu, aby nakonec hrdinovi podržela a nakonec s dvě kulomety MG-42 v podpaždí.
Samozřejmě jde o úpírky, což hlavní hrdiny (jindy schopný v davu poznat upíra a odhadnout mu věk na staletí) přehlédne.
A dokonce mu ani tohle chování nepřijde sebeméně prapodivné.
Protože jaksi divně se chovají všechny postavy Žambochova světa.
Jako sekuriťák obchoďáku, kterému vyhrožujete zastřelením za vydání záznamu bezpečností kamery, prostě policii nezavolá (asi mu je jedno, že měl před chvílí ústí pistole u šišky) a tak se hlavní hrdina může v klidu ládovat v McDonaldu kilem syrové svíčkové patro níže od místa, kde před chvílí mával pistolí.

Osobně mě pobavila scéna, kdy hlavní postava visí za zápěstí v Tizocově mučírně a stehny přiškrtí strážného, stále visící za zápěstí půldruhého metra nad zemí (!!!) mu prohledá kapsy, vyndá klíčky a odemkne pouta na zápěstích, za které visí. Té fantasmagoričnosti si byl vědoma patrně i autor sám, aby vše ukončil větou: „Odemknout pouta na zápěstí, za která člověk visí, není úplně jednoduché, ale už jsem v životě zvládl těžší věci.“ Pro mě je to ale dost slabé.

Pokud si chcete přečíst Visio in Extremis, připravte se na děj, který má sice spád, ale brzy vás začne nudit, protože vám bude připadat, že předkládané scény a skutečnosti jste již četli v trocha jiných obměnách. Žamboch je mistr popisu. Ale ledatak bojových scén, které leckdy popisuje s přesností a mechaničností příruček sebeobrany. Vůbec veškeré Žambochovo psaní je strašně mechanické (musel jsem se smát, když hlavní hrdina tvrdil, že zrovna a právě 62mm vychýlení páteře zabije upíra místo obyčejného „prorval jsem mu ruku břichem, chytl za páteř a vyškubl pár obratlů“) V mnoha obměnách se bude hrdina vypořádávat s nepřáteli a unikat ze stále rafinovanějších pastí, stále znovu a znovu, až se vám ty scény začnou slévat a vy se budete stíhat, kterak je přelétáte očima či přímo přeskakujete, nedá pokoj.
Přitom psychologii postav nechal autor kdesi na nule (u cynika hlavní postavy bych to pochopil, ale když si začnete všímat, že jakousi otupělostí trpí i všechny ostatní postavy, začnete si říkat, co je to sakra za WTF svět). Žambochovi postavy jsou jakoby bez duše a chybí jim jakákoli hlubší oduševnělost. Poskakují na papíře jak si autor píská.
Nemám ve zvyku psát negativní recenze a všude se snažím najit něco pozitivního, co by se případným čitatelům mého hodnocení mohlo na knize zalíbit. Ale tady si nemohu pomoc. Tento styl jakési rádoby drsné školy na české fantasy scéně jde mimo mé zájmy. Jistě má však značný počet vděčných fanoušků, ale já se mezi ně nezařadím ….
Barce
  4. 1. 2012, 17:08
Dobrej napad, ale prislo mi to prilis uspechane, nakouskovane, nektere veci nevysvetlene, a kdyz uz doslo i na sex s Tes, tak jsem ocekavala trosku rozsahlejsi obsah.... plus bud jsem to nekde mezi radkama preskocila, ale nevysvetlilo se co ste stalo s Messalinou...
Jinak nesouhalasim, ze by Zamboch byl lepsi nez Kulhanek. Kulhanek stale vede a je absolutni Buh!
Badcopies17
  20. 12. 2011, 7:14
V souboji Kulhánek vs. Žamboch (knihy vydané na podzim 2011), Žamboch drtivě poráží Kulhánka. Velmi se vkrade do území hájené právě Kulhánkem a příběhem, charaktery a čtivostí dominuje. Tato cesta za pomstou, ne námětem nepodobná Vládcům strachu, je chvílemi kulhánkovštější než sám Kulhánek v posledních knihách (po Nočním klubu). I přes autorův vysoký standart a kvalitní díla( Drsný spasitel je geniální), byl bohužel vždy ten druhý za legendou. To nyní už neplatí. Nyní jsou králové dva.Bravo.
Kleopetra
  6. 12. 2011, 10:20
Geniální, geniální, geniální!!!! Moje nová nejoblíbenější kniha! Myslím, že se v této knize předčil Kulhánka! Bravo! S Líhní se mu to tolik nepovedlo, ale po přečtení této knihy mám chuť křičet do světa pouze předchozí slova: geniální, geniální, geniální! Akce, příběh, zápletka! Všechno funguje jak má a rychlý spád knihy mi nedal v noci spát!!!