Darda

Darda

Druhé město - 2011
ISBN: 978-80-7227-314-0

Druhé město (2011) 978-80-7227-314-0 200

Po bestselerech Hrdý Budžes (jenž se proslavil také jako činohra s vynikající Barborou Hrzánovou v hlavní roli) a Oněgin byl Rusák (v divadelní režii Jana Borny) přichází závěrečná část autorčiny volné trilogie Darda.
Čas železnou oponou trhnul, takže žákyni a v téže h(n)usákovské realitě dospívající gymnazistku Helenu potkáváme nyní jako vdanou ženu, matku dvou dětí. Ačkoli se dobové kulisy proměnily, na lepší svět to kupodivu zase nevypadá. Namísto krize normalizace je tu krize středního věku. A když už krize, tak pořádná. Přichází totiž jedna darda za druhou.
Tento tragikomický příběh se tentokrát odehrává v našem čase. Ani Dardě neschází zdánlivá lehkost vyprávění a autorčin slovní i situační humor. Nicméně v tomto případě víc než kdy jindy platí, že při tom smíchu v ranách štípe sůl. (Založil/a: Bludice)

togaf
  1. 8. 2014, 9:55
Mám pro Douskovou slabost, líbí se mi její názory i způsob, jakým je podává čtenářům. Je vtipná, chytrá a uvědomuje si vlastní chyby. Budžes byl neotřelý, Oněgin sentimentální a Darda je realistická. Všechny tři knížky jsou ale výborné a vtipné!
svobodka
  26. 1. 2013, 17:28
Ani já nesouhlasím, že by tato kniha byla slabší než předchozí. Domnívám se, že je to jeden z těch případů, kdy záleží na tom, v jakém věku knihu čteme. Dětství je prostě docela jiná část života, a i když má problémy, jsou to problémy, nad kterými se zamýšlíme s nostalgií a sentimentálně se usmíváme. Problémy dospělých jsou ovšem "docela jiný kalibr". Tady toho moc k usmívání není.
LadysR2
  13. 1. 2013, 11:28
Nesouhlasím s Ruxandrou. Myslím, že je to spíš o tom, že dětství je samo o sobě prima, pokud ho rodiče nezkazí a proto je Budžes plnej odlehčeného dětského pohledu. Darda je naopak pohled čtyřicátníka, co se na něj valí jeden malér za druhým a proto je plný skepse a hořkého humoru,ale proto to z Dardy horší dílo nedělá. Je to silnej příběh, kterej jsem přečetl za jeden večer a opět jsem se přesvědčil, že paní Dousková má dar zaujmout
antoniana
  30. 9. 2016, 17:22
Závěr (snad) příběhu o Helence Součkové byl trpký, sarkastický a neúprosný. Na hvězdičky knihu hodnotím stejně jako Oněgin byl Rusák, ale tady, přestože jsem byla velmi zvědavá na závěr, už bylo pár míst, která mě nebavila. Nicméně příběh je to poměrně silný.
Ruxandra
  29. 12. 2011, 10:13
Po předchozích dvou dílech, ze kterých jsem byla nadšená, mě tahle kniha trochu zklamala, nebo jsem možná jen měla přehnané nároky. Nevím. Přečetla jsem jí sice rychle, ale nezanechala ve mě žádný hezký dojem, pro který bych si jí chtěla číst znovu nebo jí někomu doporučovat. Je hezké vědět, jak to s Helenkou pokračovalo dál (on je to v podstatě i takový hezký, tragikomedický příběh ze života, takhle to prostě v současnosti všechno je a funguje) ale zkrátka se nemůžu ubránit srovnávání s prvním a druhým dílem a v tomto světle mi Darda oproti nim připadá poněkud chabá. Jako samostatné dílo by nejspíš obstála lépe, ale když si člověk vzpomene na kvalitu a úspěch Hrdého Budžese...
karkulin1982
  21. 7. 2013, 8:51
Přidávám se k těm uživatelům, kterým se kniha nelíbila. Četla jsem paralelně autobiografickou knihu o rakovině mladé Holanďanky (Sophie van der Stap), takže to, co popsala autorka v této knize, mi přišlo naprosto směšné, stejně jak obsah celé knihy. Bohužel pro mě po prvních 2 dílech naprosté zklamání a měla jsem co dělat, abych knihu vůbec dočetla.
jithushka
  5. 4. 2014, 16:29
Těšila jsem se na stejný vtip a lehkost psaní jako u předchozích knih, ale tady už vyprávění Heleny prostě nefunguje. Kniha neurazí ani nenadchne.
cxdr
  3. 12. 2013, 8:34
Taky jsem byla trochu zklamaná, očekávala jsem od knihy víc. Nicméně přečetla jsem ji na jeden zátah a nemít srovnání z předchozími dvěmi, hodnotila bych ji jako dost dobrou.
Kamila Šimůnková
  15. 1. 2014, 12:07
Taktez nesouhlasim s temi co srovnavaji Dardu s Hrdym Budzesem, popr. s Onegin byl Rusak. Ty knizky jsou navzajem nesrovnatelne, kazda popisuje jinou etapu zivota hlavni hrdinky a srovanat pohled na zivot male holcicky a dospele zeny neni na miste. Taky, se dle meho nazoru, autorka nesnazi jako ustredni tema knihy popisovat prubeh rakoviny, takze srovnavat ji s knihou, ktera ma jako nosne tema popis prubehu teto nemoci....je to proste jen dalsi darda, kterou pro Helenu zivot prichystal, ale uz to neni usmevne jako problemy v Budzesovi.