Řezárna

Originální název: The Cutting Room

Argo - 2006
ISBN: 80-7203-809-5

Argo (2006) 80-7203-809-5 238

Autorka, Skotka žijící v Glasgow, se mnoho let zabývala obchodem s antikvárními knihami, odkud čerpala i námět pro svou veleúspěšnou prvotinu. Její ústřední postavou je Rilke, nevázaný homosexuál, odborník na starožitnosti zaměstnaný v aukční agentuře. Při likvidaci jedné pozůstalosti narazí na soubor snímků, jejichž obsahem je tzv. snuff pornografie (vyobrazené sexuální násilí končící skutečnou smrtí). Rilke začne pátrat, zda jsou fotografie reálné či jen aranžované. Při pátrání ho zvědavost a promiskuita zavádějí do všemožných bizarních míst zaplněných neméně bizarními figurkami. Román tvoří sled barvitých výjevů z glasgowského podsvětí a zřetězených setkání s jeho obyvateli – transvestity, prostituty, obchodníky s drogami a pornografií i dalšími okrajovými existencemi. Autorka postavy i situace líčí s vtipem a citem pro detail a nadsázku. Čtenářský zážitek z napínavého výletu po tajemstvích nočního města umocňuje autorčin svižný, zajímavý jazyk, přesně vystihující neobyčejnost námětu. (Založil/a: Bludice)

Louise Welsh Louise Welsh
*1965

lusk_lusk
  30. 10. 2013, 21:23
Dle mne velmi čtivé a poutavé. Během celé četby jsem se nemohla ubránit srovnáváním s filmem 8 mm(jsou zde prakticky stejné vývojové linie i samotná zápletka). Kniha má jasný veliký potenciál, temný námět sice bude vyhovovat spíše čtenřům populární literatury, ale způsob jakým, spektive z jakého pohledu je příběh vyprávěn jistě uspokojí i náročnější čtenáře. snad i díky již zmiňvanému filmu jsem očekávala zakončení nějkým zásadním odhaleím, ale autorka zvolila jinou variantu, která sice zvrátila vývoj příběhu, ale knize ubírá na celkovém dojmu "bombastičnisti" a naopak působí důvěryhodně.
Mimochodem grafická úprava a především ilustrace obálek edice angloamerických autorů od arga jsou úžasné. Jakoby věrně kopírovaly dojem z četby uvnitř. (a oslice uzřekla anděla, námořníkova píseň, cesta, řezárna, zajda munroe,...) Rozplývám se...
Palahniuk
  28. 8. 2013, 17:00
Čekala jsem daleko víc, čekala jsem pointu jako prase. Závěr, ze kterýho si sednu na půlky, protože našlápnuto na to knížka rozhodně měla. Prvních 40 stran jsem hltala, pak už to bylo jen fajn čtení. Takže: neurazí-nenadchne.